Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +4 °C
Viegls lietus
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Aptauja: 61% uzņēmēju uzņēmējdarbības vidi Latvijā vērtē kā sliktu

61% uzņēmēju uzņēmējdarbības vidi Latvijā uzskata par sliktu, tostarp katrs devītais (13%) – par ļoti sliktu, bet katrs otrais (48%) – par drīzāk sliktu, arī nomaksājamo nodokļu apjomu 90 % valsts uzņēmēju uzskata par pārlieku augstu, tostarp vairāk nekā puse (54%) norāda, ka tas ir "krietni par augstu", liecina Turības Biznesa indekss.

Saskaņā ar aptaujas datiem vispozitīvāk uzņēmējdarbības vidi Latvijā vērtē mazie uzņēmumi, kuru vidū par drīzāk labu to uzskata 38 %, tikmēr starp lielo uzņēmumu pārstāvjiem katrs piektais (20 %) to uzskata par ļoti sliktu.

Skatot datus par uzņēmējdarbības vides novērtējumu pēc uzņēmumu pārstāvētajām nozarēm, secināms, ka vispozitīvāk uzņēmējdarbības vidi vērtē tirdzniecības nozares uzņēmēji, kuru vidū par drīzāk labu to uzskata 41 %, bet par ļoti labu – 2%. Tikmēr visnegatīvāk uz situāciju raugās ražošanas nozares uzņēmēji, kuru vidū uzņēmējdarbības vidi valstī kā ļoti sliktu vērtē 15%.

Savukārt, skatot šos datus pēc uzņēmumu atrašanās vietas, vispozitīvāk uzņēmējdarbības vidi vērtē Kurzemes uzņēmēji, kuru vidū to par drīzāk labu uzskata 44 %, bet visnegatīvāk – Latgales uzņēmēji, kur katrs piektais (19 %) uzņēmējdarbības vidi Latvijā vērtē kā ļoti sliktu.

“Uzņēmējdarbības vidi veido dažādi faktori, piemēram, nodokļu politika un tās prognozējamība, ekonomiskā situācija valstī, sadarbība ar publisko sektoru u.tml. Turklāt nav iespējams izcelt vienu no tiem, jo visi aspekti ir vienlīdz svarīgi,” uzsver Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne Zane Driņķe.

Paužot viedokli par nomaksājamo nodokļu apjomu, vien 8 % uzņēmēju norādīja, ka nodokļu apjoms Latvijā ir «tik, cik vajag», bet 1 % aptaujāto pat atzina, ka tas esot par mazu.

“Iespējams, ka uzņēmēju skatījums, ko ataino aptauja, ir nodokļu reformas ietekmē, jo aptaujas notika šā gada martā – aprīlī,” norāda Biznesa augstskolas Turība Uzņēmējdarbības vadības fakultātes docētāja Anna Medne.

Atbilstoši datiem vidējo un lielo uzņēmumu vadītāji biežāk uzskata, ka nodokļu apjoms ir "tik, cik vajag" – attiecīgi 13 % un 14 %. Vērtējot atsevišķu nodokļu likmes, visbiežāk kritizēts nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN) – 47 % aptaujāto uzņēmēju uzskata, ka esošā NĪN likme ir krietni par augstu. Savukārt 37 % uzņēmēju uzskata, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas ir krietni par augstu, 29 % - ka krietni par augstu ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme, bet 27 % aptaujāto - par pārlieku augstu uzskata kapitāla pieauguma nodokļa likmi.

“Manuprāt, skumja ir situācija, ka kritizē arī sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apjomu, jo pēc būtības sociālais nodoklis ir dažādu demogrāfisko jautājumu risināšana. Dati rāda, ka šī nodokļa likmi vismazāk kritizē Latgalē, visticamāk, vidējo bruto algu reģionā dēļ,” piebilst Anna Medne.

Turības Biznesa indekss ir mērītājs, kas atklāj Latvijas uzņēmēju vērtējumu par iekasējamo nodokļu apjomu, uzņēmējdarbības vidi, valsts atbalstu eksporta veicināšanai u.c. priekšnoteikumiem, kas būtiski veiksmīgas uzņēmējdarbības attīstībā. Indekss tapis sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, šā gada aprīlī aptaujājot 750 Latvijas uzņēmēju un uzņēmumu vadītāju. Šis ir pirmais Turības Biznesa indekss.

Top komentāri

TrollisJT
T
Uzņēmējiem jādibina sava partija.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas