Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Austrālijā LU pārstāvji kļūst par aculieciniekiem dramatiskam saules aptumsumam

14.novembra rītā, aptuveni stundu pēc saules lēkta, Austrālijas ziemeļaustrumos simtiem tūkstošu cilvēku kļuva par aculieciniekiem fantastiskai dabas parādībai - uz divām minūtēm sauli no cilvēku acīm paslēpa mēness, debesis palika tik tumšas, ka varēja saskatīt zvaigznes.

„Bija milzīgi cilvēku sajūsmas saucieni. Tā ir otrā reize dzīvē, kad redzu saules aptumšošanos, un bija tikpat iespaidīgi. Dabas fenomens, kas neatstāj vienaldzīgu,“ portālam Diena.lv atzina Latvijas Universitātes (LU) Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks, kurš kopā ar septiņiem LU pārstāvjiem tālo ceļu uz Austrālijas pilsētu Kērnsu bija mērojis tikai, lai ieraudzītu šo iespaidīgo skatu.

Lai arī no rīta debesis klāja mākoņi, Kērnsas iedzīvotājiem un viesiem paveicās – plkst.6.39 (pēc Austrālijas laika), kad bija vērojams 100% saules aptumsums, mākoņi izklīda, ļaujot divu minūšu garumā izbaudīt skatu, kad tumšajā debess jumā spožās saules vietā kļuva redzams tikai melns aplis ar spožu maliņu. „Tā bija spocīga sajūta,“ šo skatu Diena.lv komentēja I.Vilks. Tumšajās debesīs bija vērojama arī spoža blāzma – atšķirībā no saulrieta, kad tā redzama vietā, kur saule riet, blāzma šoreiz stiepās gar visu debess pamali. Uz brīdi debesīs varēja ieraudzīt arī spožākās zvaigznes, piemēram, Venēru, „taču nebija laika saskatīt zvaigznājus“, stāstīja I.Vilks.

Dramatiskā dabas parādība vērotājos radījusi sajūtu, it kā kāds sauli ar slēdzi uz mirkli izslēdzis, salīdzināja LU pārstāvis. Citi klātesošie debess aptumšošanos salīdzināja ar negaisa tuvošanos.

Pilns saules aptumsums pasaulē ir vērojams reizi 18 mēnešos, taču bieži vien grūti sasniedzamos reģionos. Kērnsā iepriekšējais pilnais saules aptumsums bija vērojams 710.gadā, bet nākamais – būs redzams tikai 2037.gadā. 14.novembra rītā saules aptumsumu varēja vērot arī citviet Austrālijā, taču tikai daļēju. Lai arī zinātniskiem pētījumiem saules aptumsuma vērošana vairs netiek izmantota, jo to ikdienā iespējams veikt ar dažādiem satelītiem, I.Vilks ar saviem personīgajiem iespaidiem sola studentiem stāstīt lekcijās. „Tas ir vēsturisks moments,“ notikušo raksturoja pētnieks.

„Pirmo reizi saules aptumsumu vērot braucu 2008.gadā, tad diemžēl neizdevās to redzēt, nākamajā reizē Šanhajā tas izdevās labāk, taču traucēja mākoņi,“ stāsta kopā ar pārējiem LU pārstāvjiem uz Kērnsu devusies Latvijas Astronomijas Biedrības Jauniešu Astronomijas kluba vadītāja Agnese Zalcmane. Viņa stāsta, ka 2010.gadā, kad saules aptumsums bija vērojams Klusajā okeānā, vērošanas plānus nācās mest pie malas, jo uz šo reģionu nokļūt bija ārkārtīgi sarežģīti. Tāpēc jau tad Agnese sāka plānot ceļojumu uz Kērnsu.

Austrālijā pilnīgs saules aptumsums bija redzams tikai pāris kilometru lielā teritorijā – Kērnsas pilsētas apkaimē, uz kuru jau vairākas dienas iepriekš tūkstošiem tūristu mēroja ceļu, lai vērotu reto dabas fenomenu. Pilsētas pārstāvji lēš, ka šajās dienās pilsētā ieradās 50 tūkstoši tūristu.

Vērot saules aptumsumu Kērnsas un tās apkaimē esošās pludmales cilvēki pildīja, bruņoti ar teleskopiem, fotoaparātiem, krēsliem, kafijas krūzēm un saulesbrillēm. Tuvumā esošajā Port Douglas pilsētā par godu dabas parādībai šonedēļ rīkots Saules aptumsuma mūzikas festivāls, savukārt uzreiz pēc episkās dabas parādības 700 skrējēji devās īpašajā Saules aptumsuma maratona skrējienā. Citviet Austrālijā un pasaulē neparasto dabas fenomenu varēja vērot tiešraidē internetā.

Latvijā pilnais saules aptumsums būs vērojams tikai 2142.gada 25.maijā, lēš zinātnieki.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas