Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +7 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 14. oktobris
Minna, Vilhelmīne

Bērnus skolās ēdina, kā var un prot. Speciālisti uzskata, ka noteikumi varēja būt stingrāki

Pusdienas skolā daudziem bērniem un pusaudžiem ir vienīgā siltā maltīte dienā, atzīst gan pedagogi un izglītības iestāžu ēdināšanas uzņēmumu pārstāvji, gan vecāki un skolēni, tāpēc tam, ko viņi ēd šajā maltītē, ir ļoti liela nozīme jaunās paaudzes veselības uzturēšanā. Skolēnu ēdinātājiem patlaban atvēlēta liela brīvība, gan komplektējot ēdienkarti, gan nosakot kopējo kaloriju daudzumu maltītēs.

Izņēmums ir vienīgi valsts apmaksāto brīvpusdienu saņēmēji - 1. klašu skolēni, kuru uzturs reglamentēts normatīvajos dokumentos. Diena jau rakstīja, ka situācija mainīsies pēc 1. jūnija, kad stāsies spēkā valdības apstiprinātie uztura noteikumi visu vecumu izglītības iestāžu audzēkņiem.

Pētot izglītības iestāžu ēdnīcu piedāvājumu dažāda vecuma skolēniem martā, Diena secināja, ka bērni ēd ļoti atšķirīgu uzturu. Dažu izglītības iestāžu ēdnīcu piedāvājumā atrodami trekni deserti, ko savulaik kā bērnu aptaukošanās draudu kritizēja dietoloģe Lolita Neimane, bet netrūkst arī skolu ēdnīcu, kas piedāvā bagātīgu augļu un dārzeņu klāstu. Pozitīvi vērtējams tas, ka cīsiņi un citi gaļas produkti, ap kuru iekļaušanu skolēnu maltītēs lauzts ne mazums šķēpu, ēdienkartēs vai nu vispār nav atrodami, vai arī parādās reti. Jāpriecājas, ka skolēniem reti tiek piedāvāti arī citi, dietologu skeptiski vērtētie pusfabrikāti ar relatīvi zemu uzturvērtību.

Skolas vadības un vecāku ziņā ir lemt, vai piedāvāt bērniem vienu komplekso pusdienu variantu par iepriekš noteiktu summu, piemēram, vienu latu dienā, kā tas ir daudzās Latvijas skolās, vai arī plašāku ēdienu izvēli. Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā, kur skolēniem pastāv iespēja gan ēst kompleksās pusdienas, gan veidot savu maltīti no plaša ēdienu klāsta, Diena novēroja, ka pusaudži izvēlas gan siltas pusdienas, gan našķus, gan dažādus salātus. Ēdnīcas rindā sastaptās 7. klases skolnieces aizrautīgi stāsta, ka priekšroku dod dārzeņu salātiem, jo «tie ir veselīgi un garšīgi», savukārt klasesbiedri gan izvēlas gaļas ēdienus, jo esot «vajadzīga enerģija sporta nodarbībām». Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas direktors Valdis Jēkabsons stāsta, ka skolas ēdnīcas piedāvājums tiek veidots, sadarbojoties ēdināšanas uzņēmumam Aniva, skolas vadībai un medmāsai, kā arī uzklausot vecāku un skolēnu viedokli.

Skrien pēc hamburgeriem

Svarīgi veidot bērniem un pusaudžiem izpratni par veselīgu uzturu, jo diemžēl daļa skolēnu ēst neveselīgu uzturu dodas uz tuvumā esošajiem ātrās ēdināšanas restorāniem, uzskata V. Jēkabsons. Problēma, ka bērni un pusaudži labprāt izvēlas neveselīgu pārtiku skolai tuvās tirdzniecības vietās, pastāv ne tikai Rīgas, bet arī reģionu skolās. «Skolā bērniem tiek nodrošināts veselīgs uzturs, bet skolēni apkārtējos veikalos pērk visu, ko grib, un nebūt ne veselīgus produktus,» atzīst Salas vidusskolas direktore Janīna Riška. Bērnu izpratne par veselīgu uzturu cieši saistīta ar ēšanas ieradumiem ģimenē, parādīja zinātniskā institūta Bior pētījums, kas veikts saistībā ar programmu Augļi skolai. Pētījumā secināts arī, ka daudzi bērni veselīga uztura jautājumos ir zinošāki par pieaugušajiem, bet, lai bērns ēstu labi un pareizi, jānodrošina, ka veselīgs uzturs skolā tiek piedāvāts, jo, ja bērnam būs pieejami augļi, skolēns tos arī ēdīs, ja smalkmaizīte - izvēlēsies to.

Uzturzinātnieki nemierā

Tas, lai ikvienas izglītības iestādes audzēkņi varētu ēst veselīgi, būtu jānodrošina jaunajiem uztura noteikumiem, bet tie jau nodēvēti par kompromisa variantu, tipisku «vilks paēdis, kaza dzīva» normatīvo dokumentu. Uzturzinātniece Marta Panke domā, ka jaunā kārtība ļaus «bērnu veselībā ieinteresētiem un zinošiem skolu ēdināšanas speciālistiem argumentēti pretoties skolu, pašvaldību varas funkcionāru lēmumiem ēdināt lētāk, vienkāršāk un ar mazāku resursu ieguldījumu. Būs likumisks pamats situācijas uzraudzībai, ko varēs veikt bērnu vecāki un skolēnu tiesību pārstāvji». Savukārt Latvijas uzturzinātnes speciālistu biedrības valdes priekšsēdētāja Laila Meija situāciju pēc 1. jūnija gaida ar bažām. «Noteikumi liek bērnus skolās ēdināt labāk, nekā tas ir patlaban, jo definēti minimālie dažādu produktu un kaloriju daudzumi, bet zinu, ka daudzās skolās izglītojamie pašlaik saņem bagātīgāku uzturu, nekā paredz noteikumi, un tie paver iespēju ēdināt daudz nepilnvērtīgāk,» saka L. Meija. Par būtiskāko jauno noteikumu trūkumu uzturzinātnieki un arī Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija uzskata to, ka skolēnu ēdienkartē, lai arī ar ierobežojumiem, atļauts ietvert cīsiņus, desas, citus gaļas un zivju produktus. «Visticamāk, tā ir piekāpšanās šo produktu ražotājiem,» saka Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārstāve, sabiedriskās ēdināšanas tehnoloģe Ilona Dreimane. Uzturzinātnieku ieteikumi, izstrādājot noteikumus, uzklausīti tikai daļēji, atzīst L. Meija un turpina: «Noteikumos paredzētais gaļas daudzums ir ļoti mazs, skolēniem pusdienās 40 g, bet iekļauta «labo desu» lietošana, kas maksā 2-3 reizes dārgāk.» Veselības ministrijas Veselības veicināšanas nodaļas vadītāja Ilze Straume gan norāda - ja izglītības iestādei ir šaubas par konkrētā produkta saturu vai lietderību, šāds produkts ēdienkartē nav jāiekļauj, priekšroku dodot nešaubīgi veselīgiem produktiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

viedokļi

Ingrīda Circene, veselības ministre: Jaunie Ministru kabineta noteikumi par izglītojamo uzturu ļauj pieejamo finansiālo resursu ietvaros nodrošināt maksimāli veselīgu ēšanu. Mēs jau varam vēlēties, lai skolēniem pusdienās būtu teļa gaļa un dārzeņu sautējums, bet jāņem vērā reālā iedzīvotāju maksātspēja. Tāpēc noteikumi paredz izglītojamajiem tādu uzturu, kurā ietverts tas, kas organismam visvairāk ir vajadzīgs, bet no skolēnu ēdienkartes tiek izslēgtas nepilnvērtīgās, tukšās kalorijas. Runājot par kontroli, vai skolēnu ēdienkartē iekļautie cīsiņi tiešām satur 70% gaļas, un visu citu produktu atbilstību, kontrole jāveic Pārtikas un veterinārajam dienestam – gluži tāpat kā vispārēja kontrole par ēdināšanu skolā, nevis skolu pārstāvjiem. Es noteikti iesaku visām skolām iesaistīties programmās Augļi skolai un Skolas piens, kā arī izglītot bērnus par veselīgu uzturu, jo zināms, ka ēšanas ieradumi cilvēkiem izveidojas bērnībā un saglabājas gadiem ilgi.

Laila Meija, uzturzinātniece: Uztura normas vērtējamas pozitīvi, jo tiek norādīti konkrēti produkti un tas, kāds to daudzums jāsaņem skolēniem. Labi, ka noteikti cukura un sāls daudzuma ierobežojumi un uzsvērts, ka nedrīkst lietot daļēji hidrogenētos taukus. Tomēr uztura normām ir trūkumi: pusdienās nedēļā paredzēts tikai 50 g ar piena olbaltumvielām bagātu produktu, tātad tikai liela karote biezpiena vai divas nelielas siera šķēles, kas nozīme 10 g dienā, un 50 g piena vai skābpiena produkta – viena glāze nedēļā, kas ir absolūti nepietiekami, jo jāuzņem trīs piena porcijas dienā. Arguments, ka bērni ēd arī mājās, nav pamatots, jo, lai organisms pilnvērtīgi izmantotu gan piena produktu olbaltumvielas, gan minerālvielas, tās jāuzņem vairākas reizes dienā. Arī dārzeņi paredzēti nepietiekamā daudzumā. Uzsvērām, ka obligāti jāiekļauj zivis vismaz reizi nedēļā, tas nav izdarīts, toties iekļauti zivju pusfabrikāti.

Sandija Salaka, Māmiņu kluba vadītāja: Māmiņas pozitīvi vērtē jaunās uztura normas, kas pietuvinātas tam, lai izglītības iestādēs bērniem nodrošinātu veselīgu uzturu. Ēdienreizes mācību iestādēs ir svarīga bērna ēdināšanas daļa. Daudziem bērniem tā arī ir un paliek vienīgā veselīgā un siltā maltīte dienā. Vecāki bieži sūdzējušies, ka nespēj pieradināt skolas vecuma bērnu ēst veselīgu uzturu tāpēc, ka viegli pieejami dažādi neveselīgi našķi, kas arī tiek plaši reklamēti, bet veselīgs dzīvesveids sabiedrībā popularizēts netiek. Noteikti nepieciešams skolas mācību priekšmetu klāstā atkal ieviest veselības mācību un veselības mācības stundās veidot bērnam izpratni, kāds uzturs un dzīvesveids ir ieteicams un pareizs.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas