Viņš akcentē, ka demokrātija sekmīgi darbojas tikai tad, ja pastāv noteikta godīguma un atklātības pakāpe. Ja šī robeža tiek pārkāpta, ļaudis vairs netic demokrātijai.
"Var censties noliegt morāles un ētikas lomu politikā, bet šiem jēdzieniem demokrātiskā valstī ir liela, pat izšķirīga loma. Es baidos, ka Latvijā jau esam pārkāpuši demokrātijas eksistencei nepieciešamās godīguma un atklātības robežas," uzskata Krastiņš.
Latvijas iedzīvotājiem vairs nav ticības demokrātiskiem principiem un procedūrām, visur tiek meklēta un saskatīta slēpto tīklojumu ietekme. "Tas jau ir iedragājis valsts pamatus un nākotnē var kļūt par Latvijas valstiskās bojāejas iemeslu," brīdina eksperts.
Kā skaidro bijušais diplomāts, ikdiena skaidri parāda, ka daudz kas valsts dzīvē tiek bīdīts un virzīts ārpus oficiālajiem, Satversmē noteiktajiem varas ietvariem. Dažkārt pat rodas iespaids, ka ārpus šiem ietvariem veidojas lēmumu un darbību lielākā daļa, kas sakņojas kaut kur - kādā ne tik viegli saskatāmā vidē.
"To jūt visi un reaģē ar runām par oligarhiem un naudasmaisiem, kuri veido valsts politiku atbilstīgi savām interesēm. Parasti tiek runāts par kādu noteiktu personu, aizmirstot, ka arī visturīgākais cilvēks nevar iespaidot politiskās norises viens pats. Viņam vajadzīgi palīgi - nepieciešams savs tīklojums, kam var arī nebūt tieša sakara ar kādu no valdošajām partijām," akcentē Krastiņš.
Par slēptās varas un ietekmes centriem parasti liecina ilglaicīgi nemainīgas struktūras un ar tām saistītie cilvēki. Kā piemērus Krastiņš min Rīgas ostas struktūras un Privatizācijas aģentūru.
"Tie, protams, nav vienīgie piemēri. Visos šajos gadījumos darbības notiek lielākoties klusu un tālu no ikdienas politiskā teātra izrādes, kurā darbojas Saeima, valdība. Tomēr skaļās, visiem redzamās izrādes sausais atlikums visumā ir tik niecīgs, ka cilvēkiem negribot rodas salīdzinājums ar klusi un efektīvi darbīgajiem slēptajiem varas centriem. Rezultāts? Nepatika pret demokrātiju, pret demokrātisko pārvaldes sistēmu, kura tiek novērtēta kā neefektīva un liekulīga," skaidro eksperts.