Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Latgales pierobežā iedzīvotāju skaits samazinājies no 30 līdz pat 54%

Cīņa par bērniem un izdzīvošanu

Noslēdzot Latgales stāstus par dzīvi pagastos pēc skolas slēgšanas gandrīz pirms desmit gadiem, Diena apzināja situāciju astoņos Latvijas pierobežas pagastos ar Krieviju un Baltkrieviju. Šeit pēdējo astoņpadsmit gadu laikā iedzīvotāju skaits ir samazinājies būtiski. Viskritiskākā situācija bijusi Bērziņu pagastā, kas zaudējis 53,9% iedzīvotāju. Tāds skaitlis projekta Bez skolas laikā vēl nebija redzēts.

Top komentāri

Apčidrinskis
A
Valsts apzināti ir lividējusi infrastruktūru- nomalēs nav ne darba vietu, ne skolu, ne medicīnas. Dzemdētājas (cik nu viņu vēl ir!) tiek vestas dzemdēt 120 km pa draņķīgiem ceļiem, tāpēc arī populācija izmirst un degradējas. Cilvēki no nomalēm dodas vai nu uz zirgagalvaspilsētu (saukta arī par Rīgu vai ūdensgalvu) vai arī emigrē. Tāda nu ir valsts politika. Par zaļajiem plānprātiņiem vispār nerunāšu- tā ir īpaša suga!
BET
B
Bet vai tur ir iespējams uzsākt uzņēmējdarbību, atvērt kādu lielu, modernu ražotni? Un ko tas prasītu? Cik gadus būtu jāstaigā pa kantoriem, jāvāc papīri, jāuzklausa vietējo veču iebildumi publiskajās apspriedēs, ka viņām traucēs? Visur ir mikroliegums pie mikrolieguma, jo gadiem ilgi pussbrāgusī Daugavpils universitāte ir turējusies uz ES finansētiem reto smilgu meklēšanas projektiem. Sameklēts un nu sargāts tur tiek daudz, ka tur pat mūsdienīga lauksaimniecība un lauku saimniecību paplašināšana ir problemātiska, kur nu vēl jaunu ražotņu veidošana. ir jāizvēlas: vai nu rezervāts ar retām smilgām un drastiskiem aizliegumiem to sargāšanai, vai dzīvība, cilvēki, bērni, skolas... Abi nav iespējami. Rezervāti visā pasaulē ir neapdzīvoti. Latgale ir rezervāts. Jau tagad.
Par bērniem šī valsts nopietni nedo
P
rezultātā strauji izmirstam!
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas