Dažu gadu laikā, praksē sākot strādāt Ministru kabineta noteikumiem par vēja parku kompensācijām apkārtnes iedzīvotājiem un pašvaldībām (Vēja elektrostaciju maksājumu kārtība vietējās kopienas attīstībai), sabiedrības attieksme kardināli mainīsies pret vēja parkiem, uzskata Vēja enerģijas asociācijas vadītājs Toms Nāburgs. Tomēr tagad vēl ir par agru novērot attieksmes maiņu, tam ir vajadzīgs laiks, jo visam ir inerce.
"Visam būtu jāsākas ar pašvaldībām, kas gaidīja šo tiesību aktu. Tās redzēs praktisko ieguvumu un būs ieinteresētas, lai tajās tiktu būvēti vēja parki. Līdz šim pašvaldības skatījās uz vēja parkiem kā uz galvassāpēm un problēmām, jo tām no vēja parkiem labuma nebija," teic T. Nāburgs, ņemot vērā, ka Latvijas nodokļu sistēma neparedz, ka pašvaldībās veidotos tieši ienākumi no uzņēmumiem. Līdz ar tiesību akta pieņemšanu pašvaldības varēs konkrētāk runāt ar saviem iedzīvotājiem par ienākumiem, par pašvaldības attīstību u. tml. Tas lēnām mainīs arī iedzīvotāju attieksmi, kad būs ieskaitīti pirmie eiro par vēja parkiem pašiem un pašvaldība par šo naudu būs sākusi, piemēram, atjaunot infrastruktūru. Tad izveidosies sasaiste starp ieguvumiem un vēja nozari.
Var pārklāties intereses
Bieži vien starp iedzīvotājiem un vēja parku attīstītājiem domstarpības rodas brīdī, kad jānomēra attālums starp mājām un vēja turbīnām. Jāņem vērā, ka turbīnas nedrīkst izvietot tuvāk par 800 metriem no esošām mājām un arī mājas nevar celt tuvāk par 800 metriem pie vēja turbīnas. Līdz ar to, ja cilvēki ir iegādājušies zemes īpašumu, lai vēlāk tur uzceltu sev dzīvojamo ēku, var izrādīties, ka to nevar darīt, jo noteiktajā attālumā pa šo laiku ir uzstādīta vēja turbīna. Un var būt tieši otrādi.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 26. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00