Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Divi Latvijas pilsoņi apsūdzēti par viesstrādnieku apkrāpšanu Lielbritānijā

Lielbritānijā diviem Latvijas pilsoņiem izvirzītas apsūdzības par nelicenzētu starpniecību nodarbinātībā un viesstrādnieku apkrāpšanu, vēsta britu mediji.

Abi Latvijas pilsoņi aizturēti apjomīgā Lielbritānijas likumsargu reidā, vērstā pret Latvijas un Lietuvas viesstrādnieku paverdzināšanu lauksaimniecības darbos Kembridžšīrā.

27 gadus vecais Ivars Mežals apsūdzēts par nelicenzētu starpniecību darbā iekārtošanā, par viesstrādnieku šantažēšanu un par krāpšanos, uzdodoties par viesstrādnieku pārstāvi.

Mežals tiesā noliedza savu vainu viņam izvirzītajās apsūdzībās.

Mežala lietā Kembridžas karaliskā tiesa pasludinājusi pārtraukumu līdz 25.oktobrim, apsūdzētajam kā drošības līdzekli nosakot apcietinājumu.

Savukārt 35 gadus vecajam Jurim Valujevam izvirzītas apsūdzības par nelicenzētu starpniecību darbā iekārtošanā, viesstrādnieku šantažēšanu un sazvērestību imigrācijas likumu pārkāpšanā.

Valujeva lietā Norvičas karaliskā tiesa pasludinājusi pārtraukumu līdz 24.oktobrim, apsūdzētajam kā drošības līdzekli nosakot apcietinājumu.

Kā jau LETA ziņoja, plašā reidā naktī uz 15.oktobri Lielbritānijas policija aizdomās par likumpārkāpumiem imigrantu darbā iekārtošanā Visbīčā, Mārčā un Kingslinnā aizturēja desmit cilvēkus - septiņus vīriešus un trīs sievietes. Pārējo aizturēto nacionalitāte netiek izpausta.

Divus 44 gadus vecus vīriešus no Mārčas, divus 26 gadus vecus vīriešus no Visbīčas un 36 gadus vecu sievieti no Visbīčas tiesa līdz apsūdzību izvirzīšanai atbrīvoja pret galvojumu.

22 gadus veca sieviete no Visbīčas, kas aizturēta par piparu gāzes glabāšanu, līdz 9.decembrī paredzētajai tiesai atbrīvota pret drošības naudu.

Savukārt 44 gadus vecs vīrietis no Mārčas un 27 gadus veca sieviete no Visbīčas atbrīvoti pret drošības naudu līdz 7.novembrī paredzētajai tiesas sēdei.

Kembridžšīras vēsturē lielāko tiesībsargājošo iestāžu operāciju veica Lielbritānijas nacionālā policija, Kembridžšīras policija sadarbībā ar nodarbinātības starpniecības uzņēmumu licenzēšanas aģentūru (GLA). Reids veikts pēc vairākus mēnešus ilgas izmeklēšanas.

Operācijas rezultātā GLA par pārkāpumiem atņēmusi licenci trim nodarbinātības starpniekiem - Roberto Mac Ltd, Slender Contracting Ltd un MAS Recruitmen.

Kembridžšīras policija sadarbībā ar Pestīšanas armiju un Sarkano Krustu izveidojusi darba komandu, lai palīdzētu atrast pajumti reida laikā pārvietotajiem 80 viesstrādniekiem, kas pārsvarā bija no Latvijas un Lietuvas.

"[Operācijas] mērķis ir vērsties pret tiem, kas pelna no citu ciešanām. Upuriem solīta labāka dzīve Lielbritānijā ar labi apmaksātu darbu, taču bieži vien viņi nonāk pārpildītos mājokļus un tūlīt atzīti par starpnieka, kas kontrolē visu viņu dzīvi, parādnieku," pavēstīja policijas inspektors Maiks Vinterss.

"Viņiem par ļoti garām darba stundām tiek maksāta summa, kas ir zem minimālās algas, un viņu alga bieži tiek atņemta, lai dzēstu parādu par izmitināšanu," skaidroja Vinterss.

"Upuri bieži vien ir pārāk nobijušies, lai vērstos atbildīgajās iestādēs, un nelabprāt meklē palīdzību. Tomēr es aicinu ziņot policijai ikvienu, kam liekas, ka viņu izmanto, vai arī ja viņam ir kādas bažas par kādiem strādniekiem," uzsvēra inspektors.

Kā jau LETA ziņoja, britu raidkorporācija BBC atklājusi austrumeiropiešu viesstrādnieku ļaunprātīgu izmantošanu un apkrāpšanu lauksaimniecības darbos Lielbritānijā.

BBC četrus mēnešus ilgā izmeklēšanā Kembridžšīras saimniecībās atklājies, ka viesstrādniekiem tiek maksāts mazāk par minimālo algu, kā arī viņiem nākas maksāt kukuļus citiem imigrantiem, lai tiktu strādāt uz lauka.

Liela daļa BBC aptaujāto imigrantu ieradušies no Latvijas un Lietuvas, jo viņiem apsolīts darbs, taču viņi iemitināti pārpildītos mājokļos Kembridžšīrā, saskaroties ar sīvu cīņu par gadījuma darbu lauksaimniecībā.

Kaut arī šie imigranti Lielbritānijā ir legāli, taču viņus nodarbinošie starpniecības uzņēmumi nereti nav licenzēti, kā arī maksā mazāku atalgojumu par minimālo.

Starpniecības darbā iekārtošanas uzņēmumi daudziem strādniekiem arī noteikuši līdz 1000 sterliņu mārciņu soda naudu par neierašanos darbā, nemaksājot par darbu līdz "parāda" dzēšanai, taču neļaujot arī viesstrādniekiem doties meklēt kādu citu nodarbošanos.

Aptuveni trešā daļa no Visbīčas 20 000 iedzīvotājiem ir viesstrādnieki.

Apkārtnes lauksaimniecības zemes nodrošina gandrīz pusi no augļiem un dārzeņiem, kas tiek izaudzēti Anglijā. Daļa ražas jānovāc ar rokām, tāpēc lauksaimnieki paļaujas uz sezonālajiem strādniekiem.

Lauksaimniecības par strādnieku darbu maksā godīgi, taču nauda tiek maksāta starpniecības uzņēmumiem, kas nereti apkrāpj viesstrādniekus.

Kāds 19 gadus vecs jaunietis no Latvijas, kurš nevēlējās izpaust savu vārdu, stāstīja, ka no viņa prasīts maksāt kukuli par gadījuma darba iespēju. Kad viņš atteicies, starpnieki draudējuši nogalināt viņu, viņa draugus un dzīvesbiedri.

Starpnieks pat ielauzies mājoklī, meklējot viesstrādnieku pases.

Kāds lietuviešu viesstrādnieks atklāja, ka samaksājis 236 sterliņu mārciņas par ceļu uz Lielbritāniju, kur viņam solīts darbs, taču pēc ierašanās nekādas iespējas kaut ko nopelnīt nav atradušās.

Daudzi strādnieki darbu Lielbritānijā ieguvuši ar aģentu starpniecību, kuriem ir jāmaksā par pakalpojumiem un strādājot šis parāds jāatmaksā. Strādniekam arī jāmaksā par aģenta sagādātā mājokļa īri, bieži vien atstājot strādniekus ar niecīgiem iztikas līdzekļiem vai pat ieslogot nemitīgos parādos.

BBC žurnālistiem kā viens no starpniecības aģentiem norādīts latvietis Ivars Mežals, kurš gan pats apgalvoja, ka nevienu strādnieku neapkrāpj.

Kāds no strādniekiem sacīja, ka, strādājot pie Mežala, viņš reiz pat saņēmis tikai 20 sterliņu mārciņas nedēļā.

"Man nebija naudas, lai maksātu par īri, un katru nedēļu es aizņēmos no Ivara 20 mārciņas, lai samaksātu par pārtiku. Es biju viņam parādā 230 mārciņas," skaidroja strādnieks, kas vēlējās palikt anonīms.

"Es atmaksāju parādu trīs nedēļas, bet Ivars turpināja man atskaitīt naudu par parādu, kura vairs nebija. Viņš turpināja atskaitīt naudu no manas algas," stāstīja strādnieks.

Arī kāds lietuviešu strādnieks BBC sacīja, ka par trīs dienu darbu Mežals viņam samaksājis 84,47 mārciņas, kas nozīmē, ka viņš pelnījis 2,3 mārciņas stundā.

No algas Mežals viņam atskaitījis arī īri, kā rezultātā viņš saņēmis tikai 20 mārciņas par nedēļu.

Pats Mežals BBC apgalvoja, ka viņš "nevienu ļaunprātīgi neizmanto", norādot, ka "varbūt policijai ir pierādījumi, bet ne jums".

Par lauksaimniecībā nodarbināto viesstrādnieku apkrāpšanu Lielbritānijā daudz diskutēts, un 2004.gadā valdība izveidoja nodarbinātības starpniecības aģentu licenzēšanas pārvaldi (GLA), kas atbildīga par lauksaimniecībā, pārtikas apstrādē un ēdamgliemeņu vākšanā iesaistīto strādnieku aizsardzību.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas