OSI direktors Osvalds Pugovičs stāsta, ka vēlme ir pievērsties ārstniecības augu pētniecībai un izmantot tos jaunu preparātu izstrādei.
"Mēģināsim mācīties no dabas – to, ko daba jau ir izdarījusi. Mēģināsim padarīt šos dabas objektus tehnoloģiski labāk iegūstamus, piemērotākus zāļvielu sintēzei un izstrādāt jaunas tehnoloģijas," atzīmē direktors. Šai jomai esot perspektīva.
Kā liecina 2014. gadā veikts tirgus pētījums, laikā līdz 2019. gadam Eiropas fitofarmācijas tirgus augs vidēji par 8,5%, līdz ar to tirgus apmērs varētu būt 1,25 miljardi eiro. Vēl lielākas iespējas paveras kosmētikas tirgū, jo bioloģiski sertificētas kosmētikas apgrozījuma pieaugums tiek prognozēts par 9,5% gadā un ir plāns, 2018. gadā Eiropā tie būs 13 miljardi eiro. Institūtam šajā jomā ir arī pieredze – līdz šim pētīts zirnekļu un bišu zīds un ārstniecības augu ekstraktu sastāvdaļas, bet iegādātās tehnoloģijas ļaus to darīt efektīvāk.
Sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti šobrīd izpētīti latviešu tautas ticējumi, apkopojot tur visvairāk pieminētos ārstniecības augus. Pugovičs kā piemēru min sīpolu: "Mēs salīdzinām šo ar zināmo faktu, ka zaļajos lociņos ir visaugstākā antioksidanta koncentrācija. Šādā veidā mēs varam mēģināt smelties no dabas idejas tālākai attīstībai."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 1. marta, numurā!