Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Kāds rīdzinieks tiesas kļūdas dēļ var zaudēt vienīgo mājokli

Boriss Kuzņecovs: "Bija dažādi varianti, kā es varēju uzzināt, kad būtu otrā tiesa. Es varēju sazvanīties, vai internetā kaut kā uzzināt, bet es to neuzzināju diemžēl un es nedomāju, ka tā var..ka tā var notikt. Mazliet tā es esmu vainīgs."
Rīdzinieks Boriss Kuzņecovs ar ģimeni dzīvo uz kredīta pirktā 3 istabu dzīvoklī un godprātīgi pilda savas kredītsaistības. Bet tad pēkšņi viņi saņēma tiesas spriedumu, ka dzīvoklis būs jāatstāj, jo Boriss nav samaksājis kādai firmai SIA FRE Project parādu – kopā ar procentiem un tiesas izdevumiem vairāk nekā 5000 latus.Vēlāk esot sapratis – viņa priekšnieks negodīgi izmantojis Borisa pases datus, ierakstot viņu kā galvotāju līgumā par 2000 latu aizņemšanos. 

Raidījumam Nekā Personīga viņš stāsta: "Viņam bija manas pases kopijas firmā tur vai grāmatvedībā vai pie viņa. Viņš tur aizveda tās pases kopijas, ierakstīja manu dzīvesvietas adresi un viss. Un viņam kaut kā iedeva kredītu. Es nevaru saprast, kā es varu būt galvotājs vispār, jo mana paraksta tur nav."

Boriss par līgumu neko nezinājis, bet priekšnieks parādu firmai neatdeva un tagad tas tiek piedzīts no Borisa. Visa ģimene jau labu laiku dzīvo pastāvīgās bailēs, ka atbrauks tiesu izpildītāji un dzīvokli viņiem atņems. Šausmīgākais – ka sodu nejūtas pelnījuši. Notikušais viņam šķiet kā murgs vai vismaz pārpratums.

Boriss Kuzņecovs: "Ja es neesmu vispār.... Ja nekāda mana paraksta nav, es nevaru saprast, kā tiesa var pieņemt dokumentus tāpēc, ka tur tikai mani dati? Tā var izdarīt vispār ar visiem cilvēkiem."

Cenšoties noskaidrot, kā tas varēja notikt, izrādījies, ka tiesa sūtījusi pavēstes ar aicinājumiem uz lietas izskatīšanu, bet Boriss saka, ka tās neesot saņēmis, pasts pārsūtījis atpakaļ tiesai, bet tiesa to iztulkojusi tā, ka Boriss atteicies pavēsti saņemt un, tāpēc spriedums taisīts bez viņa klātbūtnes.

"Biju savā pasta nodaļā, viņi pateica, ka pagāja pusgads un viņi neko nevar pateikt. Es nesaņēmu 3 pavēstes", stāsta Boriss.

Var pieļaut, ka, iespējams, Boriss pārāk vieglprātīgi cerēja, ka taisnība uzvarēs tāpat, iespējams arī, ka slikti strādāja pasts. Tomēr liktenīgo kļūdu šajā stāstā ir pieļāvusi Vidzemes priekšpilsētas tiesa. Lietas  materiālos atrodamajā galvojuma līgumā ailīte, kur jābūt galvotāja parakstam, vispār ir tukša. Bet tiesa to palaida garām.

Rezultāts ir tāds, ka tiesa ir padarījusi Borisu par atbildīgu nenotikušā darījumā, turklāt viņš tiek bargi sodīts ar īpašuma atņemšanu.

Borisa advokāts Edgars Lešinskis skaidro: "Es pateikšu atklāti – lai Boriss neapvainojas, bet, kad viņš vērsās ar šo problēmu, es sākumā pat nenoticēju viņam. Jo es domāju – labi, tur varbūt kāds cits paraksts ir uzšņāpts, bet parakstam ir jābūt, bet, ka vispār nav paraksta?!"

Advokāts gan to uzzināja tikai vēlāk, jo sākumā Boriss vēl centās saviem spēkiem tikt pie taisnības un sūdzējās tālāk otrajā - apelācijas instancē. Viņš arī jautāja savam bijušajam priekšniekam, kāpēc tas viņa datus patvaļīgi ierakstījis galvojuma līgumā. Priekšnieks solījis iet uz apelācijas tiesu un tur visu izskaidrot. Boriss aizbraucis strādāt uz ārzemēm, pa to laiku priekšnieks nomiris, bet uzaicinājumi uz apelācijas tiesu Borisu atkal nebija sasnieguši. Viņš piekrīt, ka vajadzēja būt uzmanīgākam.

Tā kā Boriss nebija arī uz apelācijas tiesu, tā nolēma lietu atstāt bez tālākas izskatīšanas, kas nozīmē, ka Borisam nelabvēlīgais spriedums palika spēkā. Ziņa par to pienāca kopā ar traģisku brīdi Borisa dzīvē – darbavietā notikušā negadījumā viņš guva smagu traumu un zaudēja roku. Sapratis, ka bezcerīgajā galvojuma tiesvedībā  pats galā netiks, viņš beidzot ņēma palīgā advokātu. Taču, arī kopīgi cīnoties, rezultāta nav, jo nupat, iesniedzot blakus sūdzību Augstākajā tiesā, saņemts atteikums.

Sanāk, ka arī Augstākā tiesa tāpat kā iepriekšējās instances, ir izvērtējusi nevis faktus, bet tikai to, ka Boriss neieradās uz tiesu – tātad pats vainīgs.

Borisa advokāts uzskata, ka jebkurā gadījumā, neskatoties ne uz kādām formālām procedūrām, tas nav pieļaujams rezultāts, ka piedzen no cilvēka parādu, par kuru viņš nav galvojis tikai tāpēc, ka viņš kaut kādu iemeslu dēļ nav ieradies uz tiesu. 

Boriss Kuzņecovs: "Kas būs tālāk – ļoti grūti pateikt. Ko darīt -  es arī nezinu. Šo dzīvokli.. es strādāju, visu kredītu maksāju, ļoti daudz strādāju. Es saprotu, ka tagad visiem grūti laiki, bet nevajag nolaist rokas, vajag censties. Bet, kad notiek tā kaut kas tāds mūsu valstī, kad tiesa, kam jāredz mazākās kļūdas, viņa to neredz, tas... es nezinu, ko darīt..."

Borisam radītās sekas nav samērīgas, jo 2000 latu parāda dēļ viņš zaudē savas ģimenes vienīgo mājvietu. No tiesu puses nevar aizbildināties tikai ar to, ka Boriss nebija klāt tiesas procesā. Jo tiesa pati ir pieļāvusi kļūdu, ejot pa vieglāko ceļu, rīkojusies nevis aktīvi, bet pasīvi un formāli – tā atzīst viens no civiltiesību autoritātēm – profesors Jānis Kārkliņš: " Pietiekami kliedzoši ir tas, ka šis te galvojuma līgums nebija parakstīts. Tas faktiski šai tiesai bija jāpamana vai vismaz jāuzdod jautājums prasītājam – kā tad ir? Vai tad ir attiecīgās saistības nodibinātas starp galvinieku un prasītāju? Jā, nu arī te ir diskusija faktiski, ka principā tiesai ir jāiepazīstas ar pirms tiesas un bija jāredz šis te pārkāpums. Tajā pašā laikā likums formāli viņai atļauj darīt tā, kā viņa izdarīja – izbeigt apelācijas tiesvedību. Ja tiesa būtu aktīva, kā es teicu, tiesas uzdevums ir būt aktīvai tiesvedības procesā. Tad tiesa varēja tomēr neizbeigt un vai nu aicināt vēl uz sēdi, vai izskatīt šo lietu."

Tiesnese Ilze Ošiņa, kas taisīja Borisam netaisnīgo spriedumu un arī apelācijas instance Rīgas apgabaltiesā no komentāriem atteicās. Tāpat komentārus nesniedz arī parāda prasītāji – SIA FRE Project, kuri vērsušies tiesā ar galvojuma līgumu, kurā vispār nebija galvotāja paraksta. Tieslietu ministrs domā, ka vainot var gan pašu Borisu par vairākkārtēju neierašanos tiesā, gan prasītāju, kas iesniedza tiesai spēkā neesošu dokumentu, bet atzīst tomēr, ka ir pamats arī disciplinārlietai par tiesneses  Ošiņas rīcību.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Nacionālā apvienība) skaidro: "Attiecībā uz tiesu, tieslietu ministrs, protams, nav galvenais tiesnesis, kurš var izlemt visas lietas tiesnešu vietā un arī var komentēt visas lietas. Taču, divus vārdus varbūt sakot, ir tas, ka tiesnesis vai nu ir bijis ļoti drosmīgs, pieņemot šādu lēmumu, neuzklausot pusi un sava ziņa vainas te, protams, ir personai, kura neatnāk uz tiesu, ignorē tiesu, vai arī aiz kādiem citiem apsvērumiem – arī tas ir ļoti svarīgs aspekts. Bet..Vai arī tā ir bijusi ļoti liela nolaidība un es no Augstākās tiesas priekšsēdētāja puses apsvērtu vismaz tādu nepieciešamību kā izskatīt jautājumu par disciplinārlietas izskatīšanu šajā gadījumā. Iepazīstoties, protams, ar visiem materiāliem."

Mūsu eksperts uzskata, ka Borisam vēl atliek pāris iespēju kā sevi aizstāvēt – vērsties policijā, lūdzot noskaidrot, vai kāda no iesaistītajām personām nav rīkojusies noziedzīgi – piemēram, viltojot vai slēpjot pierādījumus. Arī –  izvērtēt, vai tiesa rīkojusies atbilstoši likumam un tad jaunatklātu apstākļu dēļ varētu prasīt tiesvedību atjaunot. Vai arī - vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Asoc.profesors juridiskajās zinātnēs Jānis Kārkliņš pieļauj: "Iespējamās teorētiskās sekas, ja konstatē, ka valsts, kurai jānodrošina attiecīgo cilvēktiesību ievērošana un arī, protams, Satversmē garantētās tiesības uz taisnīgu tiesu, ja tās ir pārkāptas, tad var, protams, vērsties arī par zaudējumiem pret Latvijas valsti. Bet tur ir vairākiem priekšnoteikumiem, protams, jāiestājas, bet šāda prasība teorētiski nākotnē ir iespējama."

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas