Lai apliecinātu Latvijas potenciālu kosmosa izpētē un veicinātu jaunās paaudzes interesi par inženierzinātnēm, Zinātkāres centrs ZINOO un Latvijas Mobilais Telefons (LMT) pagājušajā gadā sāka projektu Pirmie Latvijas 100 km kosmosā. Projekta nosaukumā ietverto saukli iecerēts īstenot nākamgad līdz ar Latvijas simtgadi. Tādā gadījumā Latvija kļūtu par 19. valsti pasaulē, kas spējusi ko tādu paveikt.
Vienlaikus ar šo raķetes izmēģinājuma lidojumu pārbaudīti topošās kosmosa raķetes telemetrijas datu raidītāji, augstuma mērīšanas sistēma, izpletņa atšaušanas sistēmas un arī video tiešraides raidītājs.
Vien metru garās izmēģinājuma raķetes kopējais svars ir 330 grami, pēc pacelšanās tā lido ar ātrumu 300 metri sekundē, tās borta dators sver tikai deviņus gramus, tiešsaistes kamera - četrus gramus. Raķetes korpuss veidots no stikla šķiedras.
"Veiksmīgais izmēģinājuma raķetes starts, ar kura palīdzību izdevās pārbaudīt virkni lidaparātam būtisku tehnoloģiju, līdz vasarai ļaus projekta komandai izgatavot un izmēģināt raķetes palaišanas platformu. Esam plānojuši, ka no šīs platformas 2018. gadā ar hēlija baloniem atmosfērā līdz 30 kilometru augstumam pacelsim Latvijas pirmo kosmosa raķeti, kur, iedarbinot tās dzinējus, raķetei būtu jāsasniedz 100 kilometru augstums jeb atklātais kosmoss," stāstīja projekta idejas autors Pauls Irbins.
Nākamais projekta etaps plānots jau šovasar, kad plānots izgatavot starta platformu raķetes palaišanai no stratosfēras, kas ļaus sasniegt 50 kilometru augstumu. Lai tas būtu iespējams retinātas atmosfēras apstākļos, raķeti plānots startēt no hēlija baloniem.
2018. gada pavasarī plānots palaist vēl vienu izmēģinājuma raķeti ar Latvijā izgatavotu raķešu dzinēju, kam būtu jāspēj sasniegt piecu kilometru augstumu. Savukārt nākamā gada rudenī iecerēti vairāki starti raķetei, lai tā galu galā sasniegtu 100 kilometru augstumu. Lai tas būtu droši, stratosfēras platformu un raķeti sadarbībā ar Aizsardzību ministriju plānots palaist no jūras.
Darbs pie raķetes norisinās projektā Pirmie Latvijas 100 km kosmosā. Projekts sākts 2016. gadā un ir Zinātkāres centra ZINOO un LMT iniciatīva, bet pirmais raķetes prototips tika izmēģināts pērnā gada nogalē, kad sasniedzis 200 metru augstumu.
Projektu atbalsta Rīgas Tehniskā universitāte, uzņēmums Elme Messer, kā arī Aizsardzības ministrija. Projekta mērķis ir ne vien apliecināt Latvijas spēju ieņemt vietu pasaules kosmosa izpētes industrijā, bet radīt līdz šim nebijušu platformu inovāciju attīstīšanā, iedvesmot jauniešus sasniegt ambiciozus mērķus, kā arī veicināt sabiedrības interesi par inženierzinātnēm.
M
anders
Fiksais