Pērnā decembra vidū Baltijas valstīs notika elektroenerģijas tekošās dienas tirgus pāreja no 60 uz 15 minūšu tirdzniecību. Šogad to plānots realizēt arī balansēšanas un nākamās dienas tirgū, kad patērētāji elektrības cenu izmaiņas varēs redzēt arī Nord Pool biržas mājaslapā. Augstsprieguma tīklā (AST) norāda, ka pāreja uz 15 minūšu tirdzniecības intervālu ļauj precīzāk līdzsvarot pieprasījumu un piedāvājumu un samazināt nebalansa riskus, piemēram, strauju laikapstākļu izmaiņu gadījumā, kas izraisa atjaunīgās enerģijas ģenerācijas izmaiņas.
Elektroenerģijas vairumtirgū cenas dažādās diennakts stundās ir atšķirīgas. Energosistēmā pieaugot nepastāvīgai saules un vēja ģenerācijai, cenu atšķirībām starp dažādām diennakts stundām ir tendence pieaugt. No vienas puses, AST valdes loceklis Gatis Junghāns teic, ka patērētāji un ražotāji, kuriem ir tehniska spēja kaut kādā mērā elastīgi mainīt savu elektroenerģijas patēriņa vai ģenerācijas profilu atbilstoši izdevīgākām elektroenerģijas cenām, panāk ievērojamu ekonomisku ieguvumu. Turklāt šogad Baltijas valstīs sāk darbu jauns reģionāls balansēšanas rezervju tirgus, kurā ražotājiem un patērētājiem būs iespēja pārdot savu elastību jeb dažādu veidu balansēšanas rezervju pakalpojumu, ko elektroenerģijas pārvades sistēmu operatori izmanto energosistēmas balansēšanā. Līdz ar to iesaiste elektroenerģijas vairumtirgū būs iespējama arī maziem patērētājiem, tostarp mājsaimniecībām, un ražotājiem, izmantojot specializētu starpnieku (agregatoru) pakalpojumus. Tie ar speciālu iekārtu un IT sistēmu palīdzību spēj apkopot simtiem vai tūkstošiem individuālu nelielu patērētāju un ražotāju elastību un ar to darboties elektroenerģijas vairumtirgū.
Palielinās izmaksas
No otras puses, Viršu Enerģētikas daļas vadītājs Jānis Bethers vērtē, ka šī pāreja palielinās elektroenerģijas tirgotāju darbības riskus un izmaksas. Četrreiz īsākos laika intervālos palielināsies plānošanas nobīdes, kuru rezultātā palielināsies tirgotāju balansēšanas izdevumi, kas rezultēsies cenu pieaugumā gala lietotājiem. Šīs tirgus regulējuma izmaiņas visspēcīgāk izjutīs grūtāk prognozējamie ģenerējošie aktīvi, piemēram, saules un vēja parki.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 15. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.40