"Jaunāko pētījumu rezultāti liecina, ka melno stārķu populācija Latvijā nonākusi ļoti tuvu kritiskam stāvoklim. Iepriekšējos gados daudzās ligzdās jaunie putni ligzdas atstāja pusbadā, turklāt daudz vairāk tiek ietekmētas mātītes. Iespējams, tādēļ 100 dienu vecumu sasniegušo putnu dzimumu attiecība ir 80% tēviņu un 20% mātīšu, nevis apmēram 50:50, kā tam vajadzētu būt. Tas vēlāk nozīmē arī lielu vientuļo tēviņu īpatsvaru, kuri cīnās par mātītēm, tādējādi izpostot arī daļu citādi sekmīgo ligzdu," atzina melno stārķu pētnieks Māris Strazds.
Vienīgais pierādītais faktors, kas negatīvi ietekmē melno stārķu ligzdošanas sekmes, ir mežsaimnieciskās darbības radītie traucējumi, taču iespējams, ka cēlonis mazuļu sliktajam stāvoklim un jauno mātīšu bojāejai ir arī saindēšanās ar pesticīda DDT sadalīšanās produktiem, īpaši DDE. Eiropā šī insekticīda izmantošana tika aizliegta 20.gs. 70.-80.gados, tomēr Dienvidaustrumāzijā un Āfrikā tas joprojām tiek izmantots malārijas apkarošanai. Visticamāk, melnie stārķi saindējas, ķerot zivis ar DDT piesārņotās Āfrikas upēs, taču daži no iegūtajiem datiem liecina par citu piesārņojuma avotu esamību ligzdošanas rajonos. Veicot analīzes Latvijas melno stārķu olām, kopš 2008.gada DDT vai tā sadalīšanās produkti dažādā koncentrācijā konstatēti visās analizētajās olās.
Melno stārķu izsekošana notiks Latvijas Ornitoloģijas biedrības īstenotā un Latvijas vides aizsardzības fonda un Maksa Planka Ornitoloģijas institūta (Vācija) atbalstītā projekta Prioritārās darbības melnā stārķa aizsardzībai Latvijā ietvaros.
Melno stārķu migrācijai varēs sekot portālā www.movebank.org. Pirmā informācija par pētījumu būs redzama 29.jūlija raidījumā 900 sekundes, bet pēc tam jaunumus par melnajiem stārķiem varēs uzzināt katru dienu LNT Ziņās.