Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

PVD konstatējis nepilnības biodrošībā 17% no pārbaudītajām mājputnu novietnēm

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pastiprinātajās biodrošības kontrolēs no 22.janvāra līdz 17. februārim pārbaudījis 920 mājputnu novietnes, no kurām 156 jeb 17% konstatētas nepilnības biodrošības pasākumu nodrošināšanā, kas vairākos gadījumos pārbaudes laikā novērstas, aģentūra LETA noskaidroja dienestā.

PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītājas vietniece Rudīte Vārna skaidroja, ka no PVD pastiprināto biodrošības kontroļu ietvaros pārbaudītajām 920 mājputnu novietnēm lielākā daļa jeb 656 atrodas 10 kilometru rādiusā ap lielajām komercnovietnēm. 

Viņa paskaidroja - ja kādā no mazajām saimniecībām tiktu konstatēta putnu gripa, komerciālās novietnes, kas atrodas skartās saimniecības tuvumā, ciestu finansiālus zaudējumus, jo putnu gripas apkarošanas periodā karantīnas zonā būtu ierobežojumi mājputnu, to olu, mājputnu gaļas un gaļas produktu realizācijai. Turklāt valsts līmenī tiktu noteikti eksporta ierobežojumi.

PVD inspektori 156 no kopumā pārbaudītajām mājputnu novietnēm konstatējuši nepilnības biodrošības pasākumu nodrošināšanā, taču vairākos gadījumos pārbaudes laikā saimnieki tās novērsuši.  

Tajā skaitā 120 novietnēs mājputni tika turēti ārā, turklāt savvaļas putni varēja brīvi piekļūt mājputnu pakaišiem, barībai, ēdināšanas un dzirdināšanas vietām. Tādējādi paaugstinājās dažādu slimību, tostarp putnu gripas, risks.

Savukārt astoņas produkciju realizējošajās novietnēs starp tām, kurām konstatētas nepilnības biodrošības pasākumu nodrošināšanā, nav bijis izstrādāts biodrošības plāns, 28 novietnēs mājputni varēja nonākt kontaktā ar iespējami inficētu materiālu, bet 22 gadījumos novietnē varēja iekļūt nepiederošas personas.

Jau vēstīts, ka putnu gripas draudu dēļ PVD janvāra otrajā pusē sāka pastiprinātas mājputnu novietņu pārbaudes. Lai minimizētu risku, ka putnu gripas uzliesmojuma dēļ tiek radīti ierobežojumi putnkopības nozares uzņēmumiem, pastiprinātās pārbaudes prioritāri PVD veic mājputnu novietnēs desmit kilometru rādiusā apkārt komerciālajām putnu novietnēm.

Tāpat 7.februārī stājusies spēkā obligāta prasība mājputnu turētājiem mājputnus nelaist ārpus telpām vai nožogotām konstrukcijām, kā arī mājputnu turētājiem stingri jāievēro biodrošību, nepieļaujot mājputnu kontaktu ar savvaļas putniem. 

Aizdomās par mājputnu saslimšanu ar putnu gripu nekavējoties jāziņo praktizējošam veterinārārstam vai PVD. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Grūst bezsaimnieka Pēterbaznīca(29)

Svētā Pētera baznīcas stāvoklis ir kritisks. Rekonstrukcija vairs nav atliekama, taču projekta virzību kavē tas, ka līdz šim tā arī nav atrisināts jautājums par dievnama īpašuma tiesībām. Uz tām...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas