Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +3 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

Veikalos nopērkamajās melonēs pārāk daudz nitrātu

Lielveikalos Rimi un Maxima nopērkamajās melonēs esot pārāk augsts nitrātu līmenis, noskaidrots Latvijas radio veiktajā pētījumā.

Nitrāti ir slāpekļskābes sāļi, ko izmanto minerālmēslos un ko galvenokārt uzņemam ar augļiem un dārzeņiem, īpaši agrajiem. Ilgstoši uzņemti lielās devās, tie var izraisīt veselības problēmas.

"Mēs pie šāda aparātiņa, ar kuru var izmērīt nitrātu līmeni augļos un dārzeņos, nonācām nejauši, meklējot aparātu, ar kuru varētu izmērīt radiāciju," Latvijas radio stāsta divu bērnu māmiņa Agnese. Agneses vīrs, tehnoloģiju entuziasts, pēc Fukušimas avārijas nopircis aparātu, ar ko mājas apstākļos pārtikā var izmērīt radiāciju un, kā izrādījies, arī nitrātu līmeni. Testeris maksā vairāk kā simt latu.

"Mērām gandrīz visam, ko nopērkam vietējos veikalos, un, izņemot šo meloņu gadījumu, neesam konstatējuši nekādus pārkāpumus saskaņā ar šo mēraparātu. Pavisam normāli rādītāji ir bijuši gan Mārupes gurķos, gan jaunajos lociņos, gan banānos, gan no ārzemēm ievestos ābolos, bumbieros un tā tālāk. Tikai ar šīm melonēm bija tāds neliels satraukums," Latvijas radio stāsta Agnese.

Lielveikalos Rimi un Maxima iegādātajās melonēs nitrātu līmenis divkārt pārsniedzis testera ražotāja norādīto pieļaujamo normu un tikai nedaudz variē atkarībā no mērīšanas dziļuma. Bietēs, Mārupes gurķos, ābolos, tomātos un kāpostos tas ir normas robežās, liecina Latvijas radio veiktais pētījums.

Krievijā ražotais mērītājs kā atskaites punktu, visticamāk, ņēmis šajā valstī noteiktās nitrātu normas, piemēram, melonēm tie ir 90 miligrami uz kilogramu.

Taču Eiropas Savienībā pieļaujamais nitrātu līmenis ir noteikts tikai zaļajiem lapu dārzeņiem - spinātiem, svaigiem salātiem, Iceberg tipa salātiem, kā arī pārstrādātu graudu pārtikai un specifiskajai bērnu un zīdaiņu pārtikai. Kā izrādās, pārējiem dārzeņiem un augļiem nekādu oficiālu normu nav.


Eiropas Pārtikas drošības aģentūra ieteikuma līmenī atsaucas uz kādreizējās Pārtikas zinātniskās komitejas noteikto un vēlāk ANO un Pasaules Veselības organizācijas ekspertu komitejas apstiprināto rekomendāciju. Tā nosaka, ka pieļaujamajai nitrātu devai dienā nevajadzētu pārsniegt 3,7 miligramus uz vienu ķermeņa kilogramu. Tātad 60 kilogramus smagam cilvēkam tie būtu apmēram 220 miligrami nitrātu dienā. Eiropas pārtikas uzraugi norāda, ka to būtu grūti pārsniegt, ēdot Pasaules Veselības organizācijas ieteiktos 400 gramus augļu un dārzeņu dienā, ziņo Latvijas radio.

"No Eiropas Savienības oficiālās pozīcijas izriet tas, ka viņi pasaka dienas pieļaujamo devu, bet tas, vai cilvēks apēd vairāk vai mazāk, ir paša cilvēka darīšana. Viņš pats ir tas, kurš nopērk šos dažādos augļus un dārzeņus, kuriem var būt ļoti dažāda nitrātu koncentrācija. Tas patērētājam būtu jāzina. Domāju, jo īpaši grūtniecēm un cilvēkiem, kas baro mazus bērnus. Mēs, piemēram, aizvakar pieteicām savus mazos bērnus dārziņā, kur mums audzinātāja ļoti lepni stāstīja, ka viņi paši brokastīs spiež zaļās sulas. Uzreiz rodas jautājums - no kā viņi spiež šīs sulas un vai viņi ir informēti par šo nitrātu jautājumu? Jo iespējams, ka bērni saņem lielu nitrātu devu katru rītu," stāsta Agnese.

Agnese spriež, ka arī kopumā situāciju nevajadzētu pārspīlēt. Tomēr vienlaikus katram būtu vērts piedomāt, ko liek savā un bērnu šķīvjos.

"Tas, ko es nezināju un kas man šajā situācijā ir jaunums - neviens mūsu vietā to nekontrolē, un tas ir jādara mums pašiem. Īpaši, ja ir runa par grūtniecēm un bērnu pārtiku. Vienīgā bērnu pārtika, ko viņi [saskaņā ar ES direktīvu] kontrolē, ir tas, kas ir burciņās. Bet mātēm tiek ieteikts nepirkt burciņu biezenīšus bērniem, bet pašām tos taisīt no dažādiem dārzeņiem. Un tad uzreiz ir jautājums, cik daudz tur ir nitrātu," atzīmē Agnese.

Rimi pārstāve Laura Podskočija atsaucās uz Eiropas Savienības normām, kas melones neliek kontrolēt: "Ja Komisijas regula to nenosaka, tad mēs to arī nedarīsim un neesam plānojuši veikt papildu pārbaudes, lai noteiktu nitrātu saturu melonēs." Rimi patlaban tirgo melones no Panamas, Kostarikas un citām eksotiskām valstīm, drīzumā parādīšoties arī spāņu melones.


Savukārt Maxima pašlaik tirgotās melones nāk no Gvatemalas. Veikalu tīkla pārstāvis Ivars Andiņš uzsver, ka uzņēmums obligāti pieprasa ražotājam sertifikātu, ka produkts atbilst Eiropas Savienības kvalitātes normām. Bet pēc ziņas par mūsu eksperimentu Andiņš sola, ka tirgotājs noteikti nosūtīs melones oficiālām analīzēm un patērētāju drošības labad lemšot arī par to, vai turpmāk uz šādām analīzēm augļus sūtīt regulāri.

PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja, pārtikas zinātniece Tatjana Marčenkova. Viņa pret šādiem mājas apstākļos lietojamiem testeriem ir skeptiska.

"Es kā speciālists uzticos klasiskām metodēm - laboratorijā taisīta analīze, kura notiek saskaņā ar apstiprināto metodi. Jo šajā gadījumā - testeris ir tikai testeris," Latvijas radio norādīja PVD pārstāve. Laboratorijā gan varētu noteikt precīzu nitrātu līmeni melonēs, bet vai tas skaitās paaugstināts vai nē, skaidrības tāpat nebūtu.

Marčenkova uzsver, ka Eiropas Savienības regulas pieļaujamo nitrātu līmeni augļos nenosaka, līdz ar to atskaites punkta nav. Arī pēc starptautisko organizāciju rekomendācijām PVD nevarot vadīties: "Nu ko darīt? Tā ir patērētāja izvēle! Ja patērētājs ir briesmīgi pārbiedēts, nu lai nepērk! Vai viņu ar varu kāds spiež pirkt šo produktu? Nē. Pateikt, ka tas ir kaitīgs, es arī nevaru, jo nav tādu normu. Tā ir rekomendācija, tas nav normatīvais dokuments. Mēs nevaram strādāt saskaņā ar rekomendācijām, mēs esam valsts uzraudzības iestāde."

PVD izlases veidā pārbauda nitrātu līmeni zaļajos lapu dārzeņos, kam vienīgajiem šādas normas ir, taču pēdējos gados nevienā pārbaudē paaugstinātu rādītāju nav bijis, arī sūdzības nav saņemtas

Pirms iestāšanās Eiropas Savienībā nitrātu līmeni augļos un dārzeņos Latvijā kontrolēja stingrāk, atzīst Marčenkova. Joprojām stingrākas normas ir arī, piemēram, Krievijā. Tomēr pārtikas zinātnieces vērtējumā nitrāti augļos un dārzeņos Latvijā nav aktuāla problēma: „Es savā profesijā strādāju no 1980.gada un nekad neesmu redzējusi, ka cilvēkiem būtu šausmīgas problēmas ar produktiem, ko lieto uzturā un kur ir šie nitrāti. Maksimālais, kas var būt, ir vēdergraizes, un, ja ļoti daudz produkta ir apēsts, varētu būt caureja.”

Arī Bērnu slimnīcas uztura speciāliste Ilona Brīvmane mierina, ka regulāri uzņemt stipri paaugstinātu nitrātu devu, kas radītu veselības problēmas, Latvijas apstākļos būtu grūti. Teorētiski ir iespējams, ka ļoti augsta nitrātu deva var traucēt skābekļa piesaisti asinīm un zīdaiņiem atsevišķos gadījumos izpausties kā zilgana ādas krāsa, taču viņa pati savā praksē ar šādiem gadījumiem nav saskārusies.

„Kad ir izsvērti visi šie „par” un „pret”, jebkurā gadījumā, un tas ir arī zinātnisks atzinums, - vērtīgais, ko mēs iegūstam, ēdot augļus un dārzeņus, ir daudz lielāks par iespējamajiem riskiem. Ko mēs varam darīt ikdienā, īpaši ēdot agros dārzeņus, kur varētu būt augstāks nitrātu līmenis, - izvēlēties augļa vai dārzeņa vidējo daļu un mizot, jo nitrāti vairāk uzkrājas mizā, pie kātiņa un ziedkopiņas," Latvijas radio atzina I.Brīvmane.

Lai mazinātu nitrātu līmeni iegādātajos augļos un dārzeņos, tos arī var pāris stundas paturēt aukstā ūdenī vai vienprocentīgā sāls šķīdumā. Vienlaikus speciālistes aicina katram pašam sekot līdzi, ko pērk, ēst ar apdomu un pēc iespējas izvēlēties sezonai atbilstošus augļus un dārzeņus.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas