Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis
Aptuveni trešdaļa privāto augstskolu studentu pagājušajā gadā studēja krievu valodā

Vējonis izsludina grozījumus, kas liedz privātajām augstskolām īstenot programmas krievu valodā

Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsludinājis grozījumus Augstskolu likumā, kas tostarp liedz privātajām augstskolām īstenot studiju programmas krievu valodā, liecina publikācija oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis. Neizsludināt šos grozījumus Vējonim lūdza gan Saeimas opozīcijas partijas Saskaņa frakcija, gan arī vairāku augstskolu vadītāji un nevalstiskās organizācijas.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) bija rosinājusi privātajām augstskolām un koledžām piemērot valsts augstskolām jau noteiktos ierobežojumus saistībā ar pienākumu studiju programmas īstenot latviešu valodā vai kādā no ES oficiālajām valodām, kas nozīmētu aizliegumu studiju programmas īstenot krievu valodā.

IZM piedāvāja ļaut augstskolām un koledžām, kuru studiju programmu īstenošanas valoda neatbilst Augstskolu likumā noteiktajiem nosacījumiem, turpināt studiju programmu īstenošanu attiecīgajā valodā līdz konkrētā studiju virziena, kurā ietilpst attiecīgās studiju programmas, akreditācijas termiņa beigām. Taču pēc 2019. gada 1. janvāra studējošo uzņemšana studiju programmās ar īstenošanas valodu, kas neatbilst Augstskolu likumā noteiktajām prasībām, vairs nebūtu atļauta.

Saskaņā ar Augstskolu likumu valsts dibinātās augstskolās studiju programmas īsteno valsts valodā, savukārt svešvalodu lietošana studiju programmu īstenošanā iespējama tikai atsevišķos gadījumos. ES oficiālajās valodās drīkst īstenot studiju programmas, kuras ārvalstu studējošie apgūst Latvijā, un studiju programmas, kuras īsteno ES programmu un starpvalstu līgumos paredzētās sadarbības ietvaros. Ārvalstu studējošajiem studiju kursu obligātajā apjomā iekļaujama valsts valodas apguve, ja studijas Latvijā ir paredzamas ilgāk par sešiem mēnešiem vai pārsniedz 20 kredītpunktus. Vienlaikus noteikts, ka ES oficiālajās valodās var īstenot ne vairāk par vienu piektdaļu no studiju programmas kredītpunktu apjoma, ievērojot, ka šajā daļā nevar ietilpt gala un valsts pārbaudījumi, kā arī kvalifikācijas, bakalaura un maģistra darba izstrāde.

Likums patlaban arī nosaka, ka svešvalodā drīkst īstenot tādas studiju programmas, kuru īstenošana svešvalodā ir nepieciešama studiju programmas mērķu sasniegšanai - valodu un kultūras studijas, valodu programmas. Visbeidzot ES oficiālajās valodās drīkst īstenot kopīgās studiju programmas.

IZM aģentūrai LETA skaidroja, ka šie grozījumi, precizējot valodas regulējumu privātajām augstskolām, izriet no nesen pieņemtā valodas regulējuma Izglītības likumā, kas noteica pakāpenisku pāreju uz izglītību tikai valsts valodā vidusskolā. Līdz šim Augstskolu likums noteica valodu lietojumu tikai valsts augstskolās, bet, tā kā augstākā izglītība ir valsts deleģēta funkcija, tāpēc šie grozījumi nepieciešami arī privātajām augstskolām.

Aptuveni trešdaļa privāto augstskolu studentu pagājušajā gadā studēja krievu valodā,

kamēr valsts augstskolās krievu valodā studējošo skaits nesasniedz pat vienu procentu, liecina IZM pārskats par augstāko izglītību 2017. gadā.

Lielākais krievu valodā studējošo īpatsvars ir Transporta sakaru institūtā, kur šajā svešvalodā studēja 86% jeb 2358 studentu. Aptuveni katrs otrais (53%) Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas students studēja krievu valodā, Rīgas Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolā RISEBA krievu valodā studēja 34% studentu, Rīgas Aeronavigācijas institūtā - 18%, Baltijas Starptautiskajā akadēmijā - 17%, bet Ekonomikas un kultūras augstskolā - seši procenti studējošo.

Grozījumi Augstskolu likumā tāpat paredz par vienu locekli paplašināt Augstākās izglītības padomi, tajā iekļaujot pārstāvi no Latvijas Universitāšu asociācijas.

Saeima papildus atbalstījusi arī studiju virzienu, kas akreditējami 2019. gadā, akreditācijas grafiku. Tas paredz, ka studiju virzienus Psiholoģija, Tiesību zinātne, Ekonomika, Informācijas un komunikācijas zinātnes un Vadība, administrēšana un nekustamo īpašumu pārvaldība akreditē līdz 2020. gada 31. decembrim.

Studiju virzieni Mehānika un metālapstrāde, siltumenerģētika, siltumtehnika un mašīnzinības, Enerģētika, elektrotehnika un elektrotehnoloģijas, Ražošana un pārstrāde, Arhitektūra un būvniecība, Lauksaimniecība, mežsaimniecība, zivsaimniecība, veterinārmedicīna un pārtikas higiēna, Veselības aprūpe un Sociālā labklājība būs jāakreditē līdz 2021. gada 31. decembrim.

Studiju virzienus Mākslas, Reliģija un teoloģija, Vēsture un filozofija, Ģeogrāfijas un zemes zinātnes, Dzīvās dabas zinātnes, Ķīmija, ķīmijas tehnoloģijas un biotehnoloģija, Fizika, materiālzinātne, matemātika un statistika un Informācijas tehnoloģija, datortehnika, elektronika, telekomunikācijas, datorvadība un datorzinātne paredzēts akreditēt līdz 2022. gada 31. decembrim.

Tādus studiju virzienus kā Izglītība, pedagoģija un sports, Valodu un kultūras studijas, dzimtās valodas studijas un valodu programmas, Tulkošana, Socioloģija, politoloģija un antropoloģija, Viesnīcu un restorānu serviss, tūrisma un atpūtas organizācija, Transporta pakalpojumi, Vides aizsardzība, Iekšējā drošība un civilā aizsardzība un Militārā aizsardzība paredzēts akreditēt līdz 2023. gada 31. decembrim.

Visu minēto studiju virzienu akreditācijas termiņš tiks pagarināts līdz brīdim, kad tiek pieņemts lēmums par studiju virziena akreditāciju vai lēmums par atteikumu akreditēt studiju virzienu, taču šis termiņš nedrīkstēs pārsniegt iepriekš minētos termiņus, kas iekļauti akreditācijas grafikā.

LETA jau ziņoja, ka aptuveni trešdaļa privāto augstskolu studentu pagājušajā gadā studēja krievu valodā, kamēr valsts augstskolās krievu valodā studējošo skaits nesasniedz pat vienu procentu, liecina IZM pārskats par augstāko izglītību 2017. gadā.

Kopumā valsts un privātajās augstskolās krievu valodā pērn studēja 5332 jeb 7% studējošo.

Top komentāri

Neslāvs
N
skaidrs signāls - šeit Krievija nebūs!
latviete
l
Personīgi mani netraucē ne krieviski runājošie, ne krievu mācību iestādes...savā laikā mācījos krievu mācību iestādē tādēļ, ka tuvāk bija dzīvesvietai un neko nezaudēju...valoda ir un paliek valoda... Un krievu valoda ir skaista, bagāta valoda...
skats no malas
s
Ļoti loģiski. Tie pasniedzēji, kas pasniedz krieviski, lai dodas uz Krieviju, lai tur dibina augstskolas, māca vietējiem kaut kādas muļķības un pat lai aicina krievus no Latvijas tur mācīties, varbūt viņi tur arī paliks. Labs darbs būs padarīts. Cilvēki (gan pasniedzēji, gan studenti) būs atgriezušies savā vēsturiskajā dzimtenē, bet Latvijā vide kļūs sakoptāka.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas