Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Kādā patversmē Rīgā Covid-19 dēļ noteikta karantīna

Konstatēta plaša inficēšanās ar koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 evaņģēliski kristīgās draudzes Zilais Krusts vīriešu patversmē Rīgā, preses konferencē paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Viņa sacīja, ka šobrīd saņemti 27 pozitīvi rezultāti, no tiem lielākā daļa ir patversmes klienti, bet ir saslimuši arī vairāki darbinieki.

Viņķele uzsvēra, ka ir izmantojusi savas tiesības un pieņēmusi lēmumu konkrētajai patversmei noteikt karantīnu. Tas nozīmē, ka patversmes darbinieki un klienti uzturēsies patversmē 14 dienas.

Slimību profilakses un kontroles centra eksperts Jurijs Perevoščikovs aģentūrai LETA pastāstīja, ka sākotnēji bija reģistrēts viens saslimšanas gadījums. Persona tika hospitalizēta no citas vietas, tomēr epidemiologi noskaidroja, ka pacients ir minētās iestādes iemītnieks. Veicot turpmāko epidemioloģisko izmeklēšanu, SPKC speciālisti organizēja kontaktpersonu izmeklēšanu cilvēkiem, kuri dzīvoja kopā. Vispirms izmeklēta tika viena persona, kura bija klīnikā blakus gultās, un tāpat konstatēts pozitīvs tests.

Līdztekus tam organizēta lielāka izmeklēšana sadarbībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, vakar paņemot vairākus paraugus no patversmē dzīvojošajiem un strādājošajiem. Saņemtie testu rezultāti pārsvarā bijuši pozitīvi, pauda Perevoščikovs. Patversmē dzīvojošajiem ar pozitīvu Covid-19 testu pārsvarā nav slimībai raksturīgo simptomu.

Ņemot vērā konkrētajai ēkai noteikto karantīnu, tiek veikti pasākumi, lai patversmē esošie tur arī paliktu un neizietu pilsētā. Tāpat SPKC plāno turpināt laboratorisko skrīningu, lai noskaidrotu inficēto skaitu. Tāpat tiks pievērsta uzmanība arī citām patversmēm, tajās tuvākajā laikā veicot laboratoriskus izmeklējumus.

Ministre sacīja, ka sadarbībā ar Rīgas domi tiek nodrošināta arī patversmes uzraudzība.

Patlaban epidemiologi strādā, lai noteiktu, vai patversmē tika pārkāpti drošības pasākumi. Vienlaikus ir izveidota SPKC darba grupa, kura strādā specifiski ar šo gadījumu. "Šis ir bijis impulss pārējo patversmju uzraudzībai (..) testi tiek veikti arī citās patversmēs," norādīja ministre.

Tas, kas sarežģī šo procesu, ir, ka iemītnieku plūsma ir mainīga un viņiem nav pastāvīgas dzīvesvietas, līdz ar to epidemiologiem šis darbs ir sarežģītāks, skaidroja Viņķele.

Tāpat Viņķele uzsvēra, ka epidemiologi turpina strādāt ar inficētajiem, noskaidrojot kontaktpersonas, kas gan ir apgrūtināti, jo lielākajai daļai nav pastāvīgas dzīvesvietas.

Viņa apliecināja, ka tiek veikta intensīva testēšana, lai novērstu, ka līdzīgi uzliesmojumi parādās citās patversmēs Rīgā un, ja būs nepieciešams, arī citās patversmēs tiks nekavējoties noteikta karantīna.

Šis gadījums apliecina, ka visas sabiedrības veselības interesēs ir īstenot visaptverošu veselības aprūpi, uzskata ministre. Pieejama veselības aprūpe, neizslēdzot neaizsargātākos, īpaši šādās situācijās atmaksājas ar uzviju un ir humāna, uzsver Viņķele. 

Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte aģentūrai LETA apstiprināja minēto informāciju, gan norādot, ka viņas rīcībā ir dati par 33 saslimušajiem. Viņa norādīja, ka saslimšana konstatēta vienā no pašvaldības līgumorganizācijām.

Pēc Kondrātes teiktā, pašvaldība nedēļas nogalē saņēmusi informāciju par diviem Covid-19 pozitīviem patversmes klientiem, kā rezultātā apzinātas vairāk nekā 30 viņu kontaktpersonas. 

Pēc testu veikšanas saņemta informācija par vēl vairākām pozitīvām analīzēm. "Patlaban šī patversme atrodas stingrā karantīnā, tiek apsargāta un cilvēki atrodas izolācijā," sacīja Kondrāte.

Viņa skaidroja, ka konkrētās līgumorganizācijas modelis ir tāds, ka patversmes personāls visu laiku dzīvo tur uz vietas, tādēļ kopumā karantīnā atrodas aptuveni 100 cilvēku. 

Kondrāte norādīja, ka slimniekiem nav izteiktu simptomu un viņiem tiek nodrošināta visa nepieciešamā palīdzība. Tāpat visiem karantīnā esošajiem cilvēkiem ir lūgts sniegt informāciju par pēdējo 14 dienu laikā satiktajām personām. Patversmes personālam tiks nodrošināts arī psihologa atbalsts un konsultācijas.

Runājot par citu patversmju darbu, Kondrāte norādīja, ka tajās tiek veidotas visu klientu datu bāzes, kā arī viņi tiek aicināti izmantot patversmes kā naktsmītnes. Tiem, kuriem parādīsies kaut mazākie slimības simptomi, tiks nozīmēts Covid-19 tests.

"Epidemiologi pagaidām neiesaka slēgt ciet citas šādas iestādes," sacīja departamenta direktore.

Ja būs jāslēdz arī citas patversmes, pašvaldībai būšot līdzekļi, kas ļaus vismaz 1,5 mēnesi nodrošināt patversmju klientu ēdināšanu, kā arī personāla algošanu. "Mums ir izstrādāti vairāki rīcības scenāriji, bet visus lēmumus pieņemam sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru," pauda Kondrāte.

Viņa aicināja sabiedrību ievērot sevišķu piesardzību un rēķināties ar to, ka slimības transmisija sabiedrībā daudzos gadījumos vairs nav izsekojama, tādēļ inficēties ar Covid-19 var ikviens un jebkurā vietā.

Kondrāte arī aicināja mediju pārstāvjus un sabiedrību kopumā būt saprotošiem gan pret patversmju, gan citu sociālo iestāžu klientiem un personālu.

Otrdien Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā Latvijas Lielo pilsētu asociācijas direktors Viktors Valainis (ZZS) sacīja, ka pilsētas satrauc slimības izplatība tieši bezpajumtnieku vidū, jo patlaban pašvaldībām nav nekāda "likumiska rāmja ierobežot viņu kustību".

"Uz šiem cilvēkiem administratīvie sodi neiedarbojas, jo viņiem nekā nav un viņi šos sodus samaksāt nevar, tādēļ savas ikdienas gaitas viņi nemainīs. Ir jābūt regulējumam valstiskā līmenī - ko ar šiem cilvēkiem darīt un kā viņus ierobežot, jo LLPA biedrus šis jautājums ļoti satrauc," sacīja Valainis. 

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša norādīja, ka valstij šis jautājums jārisina sadarbībā ar pašvaldībām, jo ir jāsaprot vai vietvarām ir īpašumi, kuros šos cilvēkus izmitināt, izolēt un nodrošināt medicīnisko palīdzību.

Tikmēr Rīgas domes pagaidu administrācijas pārstāvis Artis Lapiņš sacīja, ka Rīga jau vērsusies pie VARAM un Veselības ministrija, lai kopīgi rastu risinājumu šai problēmai, jo skaidrs, ka "tā esot bumba ar laika degli".

Jau ziņots, ka Covid-19 pēdējā diennaktī apstiprināta vēl 22 cilvēkiem, bet kopumā ar to valstī saslimuši 398 cilvēki.

Iepriekšējā diennaktī veikti 500 izmeklējumi personām ar aizdomām par saslimšanu ar Covid-19, bet līdz šim kopumā Latvijā veikti 14 807 Covid-19 testi. Patlaban ārstniecības iestādē ir stacionēti 27 Covid-19 pacienti, no viņiem 24 ir ar vidēju slimības gaitu, bet trīs - ar smagu.

Līdz 14.aprīlim Latvijā saistībā ar Covid-19 vīrusu izsludināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.

papildināta visa ziņa

Top komentāri

qqq
q
- bezpajumtnieki to vīrusu noķēra miskastēs. Koronavīrus slimnieki taču nedezinficē savus atkritumus!
solon
s
Vai sabiedrības interesēs nebūtu labi informēt šo sabiedrību par to, kurā konkrēti patversmē ir problēmas?! Manuprāt kādā no Baltijas valstu valsts pārvaldēm strādā idioti ar noslieci visu noslepenot kā pēc labākajām padomju laiku tradīcijām.
a ko ta nu?
a
Vai patiešām visām bomžu patversmēm nevar noteikt karantību? Vai patiešām simtiem bomžu nevar aizliegt vazāties apkārt?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas