Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +13 °C
Skaidrs
Piektdiena, 6. augusts
Aisma, Askolds

VID: Vienam no vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par vasarā strādājošu bērnu

Vienam no vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērnu vecumā līdz 19 gadiem, kurš mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē un strādā vasaras brīvlaikā no 1.jūnija līdz 31.augustam, informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID).

"Tādējādi arī tad, ja bērns vasaras brīvlaikā strādā, vecāks saglabā atvieglojumu par apgādībā esošu personu - vecāka algas daļa, ko neapliek ar nodokļiem, palielinās par 250 eiro mēnesī," skaidroja VID pārstāvji.

Vienlaikus dienestā norādīja, ka tiem vecākiem, kuru bērni līdz 19 gadu vecumam mācās un strādā arī mācību gada laikā, bērna atrašanās apgādībā tiek pārtraukta automātiski - tiklīdz skolēns sācis darba attiecības. Taču, ja skolēns pārtrauc strādāt, vecākiem pašiem bērns jāatjauno apgādībā.

Dienestā arī atzīmēja, ka nodokļu samaksas nosacījumi ir atkarīgi no tā, kāds nodokļu maksāšanas režīms ir skolēna darba devējam. Ja skolēns strādā pie darba devēja vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, darba devējs no algas maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli 20% apmērā vai 23% apmērā, ja nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa vai tā ir iesniegta, bet tajā nav atzīmēta darba vieta, vai skolēns algas grāmatiņā ir atzīmējis, lai piemēro 23%, un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 34,09%.

Sociālās iemaksas darba devējs neveic, ja skolēns ir jaunāks par 15 gadiem. Citos gadījumos 10,5% darba ņēmēja sociālo iemaksu daļu darba devējs ietur no skolēna algas, savukārt 23,59% sociālo iemaksu daļu darba devējs maksā no saviem līdzekļiem.

Tāpat dienestā skaidroja, ka skolēni, kuri strādās vasaras mēnešos, var izvēlēties - iesniegt vai neiesniegt algas nodokļa grāmatiņu. Ja algas nodokļa grāmatiņa netiek iesniegta, ienākumiem tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23% apmērā no pirmā centa. Taču pēc tam, nākamajā gadā no 1.marta līdz 1.jūnijam iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, var saņemt atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu. Savukārt, ja algas grāmatiņu iesniedz un tajā atzīmē darba vietu, ienākumiem tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis 20% apmērā un arī VID prognozētais neapliekamais minimums.

"Piemēram, ja saņemamā atlīdzība ir 500 eiro un ir piemērots VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums 150 eiro, skolēns pēc nodokļu samaksas saņem 388 eiro," minēja dienestā. Ja algas nodokļa grāmatiņa nav iesniegta un saņemamā atlīdzība ir 500 eiro, skolēns pēc nodokļu samaksas saņem 343 eiro.

Savukārt, ja skolēns izvēlas iesniegt algas nodokļa grāmatiņu, tajā jāatzīmē galvenā ienākuma gūšanas vieta. Algas nodokļa grāmatiņa ir pieejama tikai elektroniski VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā un visas darbības, kas tajā veicamas, notiek elektroniski.

Pēc dienestā paustā, ja skolēns vasarā saņem sezonas laukstrādnieku ienākumu, strādājot lauku darbos, skolēna ienākumam tiek piemērota nodokļa likme 15%, bet ne mazāka kā 70 eiro centi katrā nodarbinātības dienā. Vienlaikus, strādājot lauku darbus ne vairāk kā 65 kalendāra dienas un saņemot ienākumu līdz 3000 eiro, algas nodokļu grāmatiņu iesniegt nav nepieciešams.

"Piemēram, ja kopējā saņemamā atlīdzība par mēnesi ir 500 eiro un nevienā no dienām tā nav mazāka par 4,7 eiro, ienākums, ko saņems skolēns pēc laukstrādnieku ienākuma nodokļa nomaksas, būs 425 eiro," minēja VID pārstāvji.

Tāpat dienestā piebilda, ka jaunieši, kuri iecerējuši vasaras mēnešos strādāt, noderīgu informāciju atradīs Valsts nodarbinātības aģentūras, Valsts darba inspekcijas un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras tīmekļa vietnēs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vakcinācijas loteriju negaidīti iepauzē(8)

Lai gan par vakcinācijas loterijas ideju tiek runāts vairākus mēnešus, Jaunā konservatīvā partija (JKP) dienu pirms šī jautājuma skatīšanas Saeimā paziņoja, ka pret loteriju iebilst pēc būtības. Tā...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas