Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +3 °C
Skaidrs
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

ZM: Arī olu ražošanas nozarē Covid-19 dēļ ir kritiska situācija

Lauksaimniecības un pārtikas preču ražotāji Covid-19 krīzes laikā izjūt papildu grūtības, ko izraisa pasaulē ieviestie pasākumi vīrusa izplatības ierobežošanai, un kritiska situācija patlaban ir ne tikai piena pārstrādē, bet arī olu ražošanā, informēja Zemkopības ministrija (ZM).

ZM informēja, ka olu sektorā Latvijā ražotāji nodrošina 160% no vietējā patēriņa apjoma, tādēļ pieprasījuma samazinājums Eiropas Savienības (ES) tirgū tūlītēji negatīvi ietekmē nozari. Saskaņā ar olu ražotāju sniegto informāciju būtiski samazinājies pieprasījums pēc olu pārstrādes produktiem, jo tie visvairāk bija pieprasīti viesmīlības nozarē, samazinās arī olu realizācijas iespējas ES dalībvalstīs ieviesto ierobežojumu dēļ.

Tāpat Latvijā gadā saražo 138% piena produktu no vietējā patēriņa apjoma, un piena pārstrādātājiem krīzes laikā grūtības rada eksportam paredzētās produkcijas realizācija, īpaši sieram un piena pulverim. Tādējādi pārstrādes uzņēmumiem nerealizējamo produktu krājumu veidošanās rada papildu izmaksas, nākas iesaldēt līdzekļus un trūkst apgrozāmo līdzekļu. Tāpat ZM saņēmusi informāciju no piena lopkopības saimniecībām par svaigpiena iepirkuma cenu samazinājumu, kas negatīvi ietekmē saimniecību ieņēmumus.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) kontekstā ar iepriekš minēto aicināja ārkārtējās situācijas laikā izvēlēties vietējo lauksaimnieku un ražotāju produkciju, jo tādējādi iespējams atbalstīt ne tikai lauksaimniecības nozari, bet valsts tautsaimniecību kopumā.

"Ārkārtējā situācija valstī līdz ar vīrusa Covid-19 ierobežošanai noteiktajiem pasākumiem sagādā ievērojamas neērtības kā iedzīvotājiem, tā arī sarežģītus izaicinājumus un grūtības pašmāju lauksaimniekiem un ražotājiem. Ir svarīgi ne vien ievērot pašizolāciju un sociālo distancēšanos, bet arī savās ikdienas gaitās sniegt tik ļoti nepieciešamo atbalstu pašmāju lauksaimniekiem un uzņēmējiem," uzsvēra Gerhards.

Viņš aicināja, ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus, Lieldienu svētku galdam savā mājsaimniecībā izvēlēties Latvijas vietējos produktus, tādējādi ikvienam iedzīvotājam esot daļai no nozīmīga atbalsta pašmāju olu, piena, gaļas, graudu, dārzeņu un citu nozaru ražotājiem, lauksaimniecības nozarēm un valstij kopumā.

Pēc Gerharda skaidrotā, sabiedrības atbalsts pašmāju ražotājiem ir īpaši svarīgs ārkārtējās situācijas laikā - tas ir atbalsts lauksaimniekiem, ražotājiem un vietējiem uzņēmējiem, kas nodrošina sabiedrību ar pārtikas produktu pieejamību. Tāpat izvēle par labu Latvijas produktam importa preču vietā ir atbalsts arī valsts tautsaimniecībai kopumā.

"Jo vairāk mēs kā sabiedrība spēsim atbalstīt vietējos ražotājus, jo vairāk noturēsim Latvijas iedzīvotāju samaksātos līdzekļus valsts ekonomikā. Tas ir kvalitatīvs vietējais produkts cilvēkiem, tā ir darbavietu saglabāšana un nodrošināšana, kā arī nodokļi valsts budžetā, kurus iespējams izmantot valstiski nozīmīgiem pasākumiem - arī atbalsta mehānismiem visdažādākajām nozarēm un iedzīvotājiem kopumā," viņš atgādināja.

ZM aicina ikvienu iedzīvotāju izvēlēties vietējos produktus, kā arī motivēt savus ģimenes locekļus, draugus un paziņas iegādāties tieši pašmāju produkciju, izmantojot arī tēmturi sociālajos tīklos - #AtbalstiVietējo, vienlaikus neaizmirstot arī par sociāli atbildīgas rīcības vēstnesi-tēmturi #PaliecMājās.

LETA jau ziņoja, ka saskaņā ar Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijā pausto Covd-19 izraisītā krīze negatīvi ietekmē piena ražošanu un pārstrādi. Aprīļa sākumā piena iepirkuma cena samazinājusies par 10-15% salīdzinājumā ar marta sākumu, kā arī Latvijas piena pārstrādātāju eksporta apmērs krasi sarūk. 

"Izskatās, ka pasaules, Eiropas Savienības un Latvijas līmenī visā krīzes situācijā atkal tiks ierauti piena ražotāji, kas cieta jau 2014.gada Krievijas embargo rezultātā un vairākus gadus nespēja atgūties. Tikai pēdējo trīs gadu laikā situācija kaut cik nostabilizējās un atkal tā kļūst nestabila, un piena ražotājus māc bažas, ka krīze piena nozarē varētu atkārtoties un būt smagāka kā pēc Krievijas embargo sankcijām," pauda asociācijā.

Lauksaimniecības statūtsabiedrību asociācijas izpilddirektors Kaspars Melnis atzīmēja, ka valsts līmenī jāizstrādā plāns, kā Latvijā noturēt vēl ražojošās zemnieku saimniecības, kas spēj nodrošināt darbavietas un dod pienesumu tautsaimniecībai un budžetam.

 

Top komentāri

vietējais
v
Atbalstītu,ja būtu ar ko.Tie paši piensaimnieki-bļāva un cēla pienam cenas kamēr cilvēki sāka pirkt lētāko kaimiņvalstu pienu.Un vispār-uz pandēmijas rēķina var lasīt,ka lielākie vaimanātāji ir taisni vismazāk krīzietekmēti.
Kabans
K
Iepirkuma cena 30 centi par litru un pārdod par 1 euro atšķaidītu un 900 ml pakā. Varbūt sākumā vajag savu alkatību ierobežot.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas