ASV prezidenta amatā ievēlētā Donalda Trampa provokatīvie izteikumi par iespējamu Grenlandes un Kanādas pievienošanu ASV, kontroles atgūšanu pār Panamas kanālu un Meksikas līča pārdēvēšanu radījuši dusmas un neizpratni ne tikai minētajās vietās, bet arī ASV sabiedroto vidū citās valstīs. Bažas un neizpratni vēl vairāk kāpinājuši par vienu no D. Trampa kvēlākajiem atbalstītājiem un līdzgaitniekiem kļuvušā miljardiera Īlona Maska aktīvie centieni ietekmēt Apvienotās Karalistes iekšpolitiku un Vācijas parlamenta vēlēšanu kampaņu.
Daļa starptautiskās politikas ekspertu pauž viedokli, ka D. Trampa izteikumi ir daļa no viņa stratēģijas vispirms nākt klajā ar neiespējamām prasībām, lai pēc tam sarunu gaitā panāktu otras puses maksimālu piekāpšanos. Citi savukārt norāda, ka šie izteikumi vismaz daļēji ir pretrunā ar viņa paša iepriekš teikto, ka ASV vairs nepildīs pasaules policista lomu un neiesaistīsies jaunos karos.
"Jaunievēlētā prezidenta izteikumi atklāj imperiālistiskus plānus. Šādas runas par suverēnu robežu apšaubīšanu un militāra spēka izmantošanu pret sabiedrotajiem un līdzbiedriem NATO iezīmē satriecošu atkāpšanos no desmitgadēm pastāvošiem principiem par teritoriālo nedalāmību. Analītiķi pauž, ka šāda retorika stiprina Amerikas ienaidniekus, jo norāda, ka ASV
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 10. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60