Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -2 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Gruzijā milst politiskā nestabilitāte

Ar valdību neapmierinātie Gruzijas iedzīvotāji piektdien izies galvaspilsētas ielās, lai protestētu pret aizturētā opozicionāra Nikas Melijas paturēšanu ieslodzījumā.

Eksperti un Rietumu valstu līderi ir brīdinājuši, ka potenciālā vēršanās pret opozīciju, izmantojot tiesu sistēmu, palīdz Kremļa ģeopolitiskajām ambīcijām un negatīvi ietekmē valsts iespējas pievienoties Eiropas Savienībai un NATO nākotnē. 


Pieaug bažas

Policija otrdien, iebrūkot politiskās partijas Apvienotā nacionālā kustība (ENM) telpās, kopā ar populāro opozicionāru Meliju aizturēja arī vēl apmēram divdesmit aktīvistu. Politiķim izvirzītās apsūdzības, ko daudzi Gruzijā uzskata par safabricētām, un tām sekojošais arests saniknoja politiskās nestabilitātes nogurdinātos gruzīnus, un jau kopš otrdienas valstī notiek protesti, kas, kā uzskata eksperti, var pāraugt nopietnākā konfliktā starp opozīciju un valdību. 

Opozicionāri jau paziņojuši, ka piektdienas pēcpusdienā plāno lielu protesta akciju galvaspilsētas Tbilisi ielās.

Gruzija atrodas politiskās krīzes apstākļos jau kopš pērnā gada oktobra vēlēšanām, kurās uzvarēja partija Gruzijas sapnis, tās līderiem, kā ziņo mediji, ir ciešas attiecības ar Kremli un tās saimnieku. Opozīcija uzskata, ka vēlēšanās notikusi krāpšana, un pieprasījusi jaunas vēlēšanas. Gruzijas sapnis prasības ir noraidījis.

Jāmin, ka starptautiskie novērotāji būtiskus pārkāpumus vēlēšanu norisē pērn nekonstatēja. 

Spriedzei pieaugot, spiediens pret opozīciju turpināja milzt, un nesen ENM līderi, kurš, kā raksta Politico, regulāri ir norādījis uz valsts elites pietuvināšanos Kremlim, sāka vainot vardarbības organizēšanā pret valdību vērsto protestu laikā 2019. gadā. Viņa aizturēšana bija paredzēta jau pirms nedēļas, bet Rietumu valstu spiediens un negaidītā premjera Giorgija Gaharijas demisija plānu aizkavēja. 

Bijušais Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili notikušo valstī raksturojis kā valsts ''baltkrievizāciju'', kas gatavota jau vairākus gadus.

''Ko gan jūs varat gribēt, kad oligarhs pārņem varu,'' sacījis Ukrainā dzīvojošais politiķis, atsaucoties uz valstī par ''ietekmīgāko cilvēku'' saukto, it kā no politikas aizgājušo miljardieri Bidzinu Ivanišvili. Radio Brīvā Eiropa ziņo, ka Ivanišvili, kurš ir šā brīža varas partijas Gruzijas sapnis līderis, savu bagātību ieguva 90. gados Krievijā un vēl aizvien saglabā ciešas attiecības ar kaimiņvalsts eliti. 

Arī Politico aptaujātie protestētāji šonedēļ norādījuši, ka pulcējušies nevis Melijas dēļ, bet gan tādēļ, ka vēlas ''apturēt Krievijas ietekmi''.

Saakašvili uzskata, ka Vladimirs Putins ''ir ļoti apmierināts par to, kas notiek Gruzijā''. Viņš arī vainoja rietumvalstis par ilgstošu vienaldzību pret Gruziju. ''Kā Gruzija atšķiras no Krievijas? Nav atšķirības. Vienīgi ekonomiskā situācija Krievijā ir nedaudz labāka,'' komentējis bijušais Valsts prezidents. 


Rietumi pasīvi

Aizvadīto nedēļu notikumi Rietumu valstīs ir izraisījuši bažas. Pagājušajā nedēļā, kad tiesa paziņoja par lēmumu aizturēt Meliju, starptautiskā sabiedrība pauda sašutumu. ''Mēs aicinām Gruzijas valdību uzturēt savu uzticību demokrātijas principiem, personas brīvībai un likuma varai, gādājot, ka tās tiesu sistēma un prokuratūra ir brīva no politiskiem aizspriedumiem,'' teikts ASV Valsts departamenta paziņojumā. Līdzīgu viedokli pauda Eiropas Savienības pārstāvji, brīdinot, ka valsts ir uzņēmusi ''bīstamu trajektoriju''.

''Starptautiskajai sabiedrībai ir nepieciešams atbildēt ātri un spēcīgi, paziņojot, ka, ja Melija netiks atbrīvots un visas partijas neatgriezīsies pie sarunu galda, tiks ieviestas sankcijas pret tiem, kas ir atbildīgi par Gruzijas novešanu līdz krīzes punktam,'' izdevumam Foreign Policy komentējis bijušais Džordža Buša administrācijas pārstāvis Deivids Kreimers. Reģiona pētnieks Gija Nodija norādījis, ka Rietumu sankcijas Gruzijā varētu būt visai efektīvas, jo pretēji citām kaimiņvalstīm gruzīnu līderi nevar tik viegli pārcelt savus finanšu instrumentus uz Krieviju.

Eksperti norādījuši, ka aizvadīto mēnešu notikumi arī pasliktina Gruzijas cerības pievienoties Eiropas Savienībai un NATO un tādējādi ir izdevīgi Krievijas ģeopolitiskajām interesēm.

''Vienīgie cilvēki, kas priecājas par notiekošo, sēž Kremlī,'' sacījis Kreimers. 

Par spīti brīdinājumiem, pagaidām nedz ASV, nedz ES amatpersonas nav publiski spriedušas par sankcijām pret Gruzijas valdību. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits