Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Raivis Vilūns

Austrālija pieprasa Ķīnas atvainošanos(8)

Pirmdien Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis ievietoja Twitter safabricētu fotoattēlu, kurā redzams austrāliešu karavīrs, kas pielicis nazi pie afgāņu bērna kakla. Attēls, kas ir atsauce uz izmeklēšanu par karavīru vainu 39 afgāņu civiliedzīvotāju un gūstekņu nāvē, ir saniknojis austrāliešus, un premjers Skots Morisons ir paziņojis, ka Pekinai "būtu jākaunas" par "atbaidošo" inscenējumu.

Drīzumā melus ražos roboti(25)

Pētnieki uzskata, ka jaunās tehnoloģijas varētu tikt izmantotas ne tikai lai radītu šķietami perfekti viltotus video materiālus, bet arī lai piepildītu informācijas ar telpu jaunradītu dezinformāciju. Lai gan jau līdz šim dažādu veidu programmas tika izmantotas, lai izplatītu viltus apgalvojumus un melus, paredzams, ka nākotnē šīs programmas pašas veidos jaunus melus.

Slēpošanas kūrorti Covid krustugunīs

Eiropas Savienības (ES) līderi, cenšoties balansēt starp sabiedrības veselības un ekonomikas vajadzībām, šonedēļ sākuši apsvērt, kurām no nozarēm atļauj atsākt darbu, bet kurām likt gaidīt līdz nākamā gada sākumam un tālākam saslimušo skaita sarukumam. Nu viedokļu krustugunīs ir nonākuši slēpošanas kūrorti – Vācija, Itālija un Francija tos apņēmusies neatvērt līdz pat nākamajam gadam, kamēr bloka sadarbības valsts Šveice jau ir ļāvusi tiem atsākt darbu.

Eiropā Ziemassvētkos mīkstinās aizliegumus

Lai gan līdz šī gada beigām, visticamāk, vakcinēšanās pret koronavīrusu (SARS-CoV-2) Eiropā nebūs sākusies un eksperti jau brīdinājuši par iespējamo trešo vilni nākamā gada sākumā, vairāku Eiropas valstu līderi ir apņēmušies mīkstināt ierobežojumus Ziemassvētku un gadumijas periodā.

Eksprezidents Sarkozī stājas tiesas priekšā(2)

Šonedēļ pēc sešu gadu ilgiem centieniem panākt, lai lieta netiktu izskatīta, bijušais Francijas prezidents Nikolā Sarkozī stājas tiesas priekšā par mēģinājumu iegūt slepenu informāciju no tiesneša un korupciju. Lai gan Sarkozī nav pirmais prezidents, kas stājas tiesas priekšā, franču mediji norāda, ka šīs ir nopietnākās apsūdzības, kas izvirzītas pret kādu no bijušajiem valsts līderiem.

PVO brīdina Eiropu par trešo vīrusa vilni(16)

Pasaules Veselības organizācija (PVO) aizvadītās nedēļas nogalē brīdinājusi Eiropas valstis, ka tās, nemācoties no kļūdām, riskē nākamā gada sākumā piedzīvot jau trešo plaša mēroga jaunā koronavīrusa uzliesmojumu, vēsta Reuters.

ASV bažīgas par vīrusa izplatību svētkos(5)

Amerikas Savienotās Valstis, kas kopš pavasara ir jaunā koronavīrusa vissmagāk skartā valsts, aizvadītajā nedēļā pieredzēja pusgada laikā lielāko mirušo un saslimušo skaita pieaugumu. Tādēļ atkal tiek izskatītas iespējas ievest daudz striktākus ierobežojumus. Kalifornijas štats jau paziņojis par komandantstundas ieviešanu, bet Vašingtonā slēdz izklaides iestādes.

ASV karavīru izvešana apdraudot mieru(8)

ASV aizsardzības sekretāra pienākumu izpildītājs Kristofers Millers ir apņēmies panākt aizejošā prezidenta Donalda Trampa solījumu izpildi un samazināt amerikāņu karavīru skaitu Afganistānā, Irākā un Somālijā.

Trampa atbalstītāji nevēlas samierināties(12)

Lai gan amatpersonas un drošības iestādes vairākkārt ir paziņojušas, ka vēlēšanu norisē nav konstatēti būtiski pārkāpumi, ASV prezidents Donalds Tramps un viņa atbalstītāji turpina atkārtot, ka demokrāti "nozaga vēlēšanas".

Eiropas vakcinēšanā izaicinājumus radīs loģistika(3)

Lai gan Eiropas Komisija (EK) visu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vārdā ir noslēgusi līgumus par miljarda jaunā koronavīrusa vakcīnu piegādi un līdzvērtīgu sadalījumu starp dalībvalstīm, amatpersonas brīdina, ka šogad, visticamāk, faktiskā vakcīnu piegāde un izmantošana nevarēs sākties.

Baidenam būs jālāpa Trampa saplosītās attiecības(28)

Lai gan sīvajās vēlēšanās uzvaru izcīnījušais Džo Baidens neskaitāmas reizes ir solījis atjaunot tagadējā prezidenta Donalda Trampa satricinātās attiecības ar ārvalstu partneriem, eksperti norāda, ka to ir vieglāk pateikt, nekā izdarīt. ASV aizvadīto četru gadu laikā ģeopolitiskajā arēnā ir zaudējusi gan prestižu, gan līdera lomu, kuru atgūt nebūs tik vienkārši.

Republikāņi negrasās samierināties ar zaudējumu(27)

Balsu skaitīšana ASV turpinās, taču mediju piesardzīgās prognozes liecina, ka demokrāts Džo Baidens varētu būt "izlīdis caur adatas aci" un pārspējis republikāni Donaldu Trampu. Tomēr, kā liecina prezidenta un viņa partiju biedru apgalvojumi, viņi negrasās padoties bez cīņas un ilgstoša tiesāšanās. Tikmēr citviet amerikāņi priecājas, ka vēlēšanas ir izdevies vismaz pacelt minimālo atalgojumu un panākt marihuānas legalizāciju.

Neskaidrība par vēlēšanu rezultātiem ASV ieilgst(8)

Neskatoties uz pēdējo nedēļu optimismu no Demokrātu partijas puses, ASV prezidenta vēlēšanu nakts izvērsās par nervus kutinošu cīņu abām partijām. Lai gan lielāko daļu pirmās nakts demokrāts Džo Baidens saglabāja nelielu pārsvaru, tālu neatpalika tagadējais prezidents Donalds Tramps.

ASV prezidenta vēlēšanas īpaši saspringtā gaisotnē(6)

ASV iedzīvotāji šodien dodas pie vēlēšanu urnām, lai izlemtu, kurš nākamos četrus gadus vadīs pasaules bagātāko ekonomiku – tagadējais prezidents republikānis Donalds Tramps vai bijušais viceprezidents Baraka Obamas laikā demokrāts Džo Baidens.

Anglijā ieviesīs striktus ierobežojumus(1)

Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons aizvadītās nedēļas nogalē paziņoja, ka Anglijas teritorijā no ceturtdienas tiks ieviesti četras nedēļas ilgi strikti pārvietošanās un strādāšanas noteikumi. Valdība cer, ka, līdzīgi kā pavasarī, izdosies apturēt vīrusa izplatību mēneša laikā un ļaut britiem izbaudīt Ziemassvētku brīvdienas. Dažādu nozaru amatpersonas jau paudušas neapmierinātību un pareģojušas smagas sekas ekonomikai.

Sazvērestības ieskauj pasauli

Aizvadīto gadu laikā gan ASV, gan citviet pasaulē strauji izplatījusies sazvērestības teorija par starptautisku bērnu asinis dzerošu pedofilu sātana pielūdzēju kultu, kas kontrolē visus pasaules notikumus, un tā vienīgais pretinieks ir tagadējais amerikāņu prezidents Donalds Tramps. Šo teoriju saīsinājumā sauc par QAnon. Lai arī šīs idejas apraksts izklausās absurds, strauji pieaugošā popularitāte dezinformācijas pētniekiem ir likusi sist trauksmes zvanus.

Izšķiršanās starp Rietumiem un Krieviju(14)

Svētdien Moldovas iedzīvotāji dosies uz vēlēšanu iecirkņiem, lai balsotu par astoņiem potenciālajiem prezidenta amata kandidātiem. Tomēr, kā norāda eksperti, faktiskā sacensība būs starp līdzšinējo prokremlisko prezidentu Igoru Dodonu un rietumniecisko bijušo premjerministri Maiju Sandu. Domas par valsts potenciālo nākotni moldāvu vidū krasi atšķiras, un aptaujas liecina, ka abi kandidāti bauda teju vai vienlīdzīgu sašķeltās sabiedrības atbalstu. Moldovas mediji paredz, ka vēlēšanu rezultāts tiks izšķirts otrajā kārtā novembra vidū.

Poļi aktivizē protestus pret abortu aizliegumu(10)

Polijā jau nedēļu turpinās protesti pret Konstitucionālās tiesas lēmumu, kas aizliedz veikt abortu augļa defektu dēļ. Sieviešu tiesību aktīvisti ir solījuši nepadoties, kamēr vien lēmums netiks grozīts un Polija, kur jau līdz šim valdīja vieni no stingrākajiem abortu ierobežojumiem Eiropā, neatcels aizliegumu.

Franču preču boikots pieņemas spēkā(20)

Musulmaņu valstīs aktīvi uzsākts boikotēt Francijā ražotās preces, tā nosodot Franciju par prezidenta Emanuela Makrona atbalstu pravieša Muhameda karikatūrām. Kuveitā un Katarā franču preces jau pazudušas no plauktiem, bet Saūda Arābijā, Jordānā un citviet sociālo mediju lietotāji izplata boikotējamo zīmolu sarakstus.

Neizdodas panākt pamieru Kalnu Karabahā

Nedēļas nogalē Armēnija un Azerbaidžāna, kuras jau vairākas nedēļas ir iesaistījušās militārās sadursmēs Kalnu Karabahas reģionā, sestdien paziņoja par pamiera noslēgšanu. Taču vien dažas stundas pēc pusnakts naktī uz svētdienu abas puses viena otru apvainoja pamiera pārkāpšanā. Šī ir jau otrā reize divu nedēļu laikā, kad noslēgtais pamiers pajūk.

Kiprieši protestē pret politiķu korupciju(3)

Trešdienas vakarā simtiem Kipras iedzīvotāju devās galvaspilsētas Nikosijas ielās, lai protestētu pret valsts vadošo politiķu korupciju. Protesti šķietami nesa augļus, jo jau ceturtdien no amata atkāpās skandālā iesaistītais parlamenta vadītājs Dimitris Silluris.

Inficēto skaits mudina rīkoties

Jaunā koronavīrusa plašais uzliesmojums spiež Eiropas valstu valdības pieņemt arvien striktākus ierobežojumus un nosacījumus. Daudzviet tiek slēgti bāri un klubi, Parīzē tiek spriests par iespēju noteikt komandantstundu, bet Anglijā ieviesta jauna reģionālo ierobežojumu sistēma.

Senāts iztaujās nominēto tiesnesi(1)

ASV politiķi šonedēļ uzsāk prezidenta Donalda Trampa izvirzītās tiesneses Eimijas Konijas-Baretas iztaujāšanu, lai jau oktobrī varētu viņu apstiprināt darbam Augstākajā tiesā.

Eiropā ievieš striktus lokālos ierobežojumus(2)

Līdz ar rudens iestāšanos Eiropas valstis pieredz ar jauno koronavīrusu inficēto skaita pieaugumu. Čehijā šonedēļ tika izsludināts ārkārtas stāvoklis un Itālijā ieviesta obligāta sejas masku valkāšana ārpus telpām, savukārt citviet kontinentā tiek slēgtas izklaides vietas vai stingri ierobežota to darbība. Dažviet skolēni atsāk attālinātās mācības.

Baltajā namā konstatēti desmitiem vīrusa inficēto

Aizvadītajās dienās saslimšana ar jauno koronavīrusu konstatēta virknei Baltā nama darbinieku. Kritiķi uzskata, ka prezidenta Donalda Trampa, kuram saslimšana tika atklāta aizvadītajā nedēļā, nevērība varētu būt vainojama pie vīrusa uzliesmojuma.

Kritizē ASV prezidenta bezatbildību(14)

Ar koronavīrusu inficētā ASV prezidenta Donalda Trampa politiskie pretinieki ir skarbi kritizējuši amerikāņu līdera lēmumu pamest slimnīcas palātu, lai caur automašīnas logu pamātu ar roku atbalstītājiem. Mediķi uzskata, ka prezidenta rīcība riskam pakļāvusi par viņa drošību atbildīgos Slepenā dienesta darbiniekus.

Pandēmijas ēnā izziņos Nobela balvas laureātus(1)

Lai gan jau šonedēļ tiks paziņoti prestižās Nobela prēmijas laureāti, intriga par uzvarētājiem ir saglabājusies un eksperti apgalvo, ka šogad ir īpaši grūti censties tos uzminēt. Savukārt jaunā koronavīrusa pandēmija ir piespiedusi veikt pārmaiņas ilggadējās balvas pasniegšanas tradīcijās.

Maldina par Baltkrieviju(29)

Baltkrievu tautas kustība, kuras mērķis ir panākt prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos un jaunu, godīgu vēlēšanu sarīkošanu, arvien vairāk tiek apvīta ar dažādām viltus ziņām un puspatiesībām, kuras paredzētas, lai grautu protestētāju vienotību un tēlu starptautiskās sabiedrības acīs.

Vācijas apvienošanu neuzskata par pabeigtu(3)

Lai gan šonedēļ aprit trīsdesmit gadu kopš Vācijas atkalapvienošanas, daudzi uzskata, ka process nav noslēdzies, jo starp abām valsts daļām aizvien valda ievērojamas ekonomiskās atšķirības.