Laika ziņas
Šodien
Migla
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Gruzijas premjers: Kāpēc gan neiestāties Eirāzijas Savienībā

Dienu pēc Armēnijas paziņojuma par pievienošanos Krievijas veidotajai muitas ūnijai, Gruzijas premjerministrs pieļāvis iespēju, ka arī Tiblisi kādreiz varētu to darīt.

Trešdien uzstājoties nacionālajā televīzijā, Bidzina Ivanišvili paziņoja, ka šobrīd Gruzijai šajā jautājumā nav konkrētas nostājas, taču piebilda, ka gadījumā, ja ar laiku tas atbildīs "valsts stratēģiskajām interesēm", Gruzija varētu arī pievienoties muitas ūnijai, kuru Krievijas prezidents Vladimirs Putins iecerējis nākotnē pārveidot Eirāzijas Savienībā, tādējādi atjaunojot Maskavas kontroli pār kādreizējās PSRS telpu.

Premjera izteikumi parlamentā izsaukuši tūlītēju reakciju. "Ceru, ka premjerministrs meloja, un ceru, ka Gruzijas valdība patiesībā neizskata šādu iespēju," izteicās deputāts Giorgis Gabašvili, kurš pārstāv opozīcijā esošo Apvienoto nacionālo kustību (ANK).

Tikmēr Gruzijas valdība jau steigusi mazināt Ivanišvili izteikumu iespaidu. Neilgi pēc premjerministra uzstāšanās viņa kanceleja nākusi klajā ar paziņojumu, kuru Briselē izplatījis sabiedrisko attiecību uzņēmums "Cambre Associates". Tajā uzsvērts, ka, neizslēdzot iespēju kaut kad nākotnē iestāties šādā savienībā, ja tas tiks atzīts par atbilstošu nacionālajām interesēm, "šobrīd mums nav nekādas pozīcijas" šajā jautājumā.

Savukārt Gruzijas ārlietu ministre Maija Pandžikidze norādījusi, ka Eirāzijas Savienības projekta attīstībai seko visi, tostarp Eiropas Savienība (ES). "Tas ir mums blakām, protams, mums jāzina, kas notiek," uzsvērusi ministre.

Līdz šim Gruzijas oficiālais ārpolitikas kurss paredzēja pievienošanos NATO un ES. Pirmais plānotais solis šajā virzienā ir sadarbība un brīvās tirdzniecības līguma parakstīšana novembrī gaidāmajā Viļņas samitā.

Viens no ANK pārstāvjiem un līdzšinējais Gruzijas Nacionālās drošības padomes vadītājs Gija Bokerija intervijā tīmekļa laikrakstam "EUobserver" norādīja, ka "labākajā gadījumā Ivanišvili izteikumi liecina par viņa nekompetenci".

"Eirāzijas Savienība ir Putina instruments kaimiņvalstu eirointegrācijas nepieļaušanai, paturot tās Krievijas aizvārtē kā satelītvalstis," uzsvēra Bokerija. "Pat ja Ivanišvili saka, ka viņam šajā jautājumā nav nostājas, arī tas ir satraucoši. Kā gan demokrātiski ievēlētai valdībai var nebūt nostājas pret instrumentu, kas izveidots tās suverenitātes likvidēšanai?!"

Kā ziņots, pēc tikšanās ar Putinu Armēnijas prezidents Seržs Sargsjans otrdien paziņoja, ka Erevāna pievienosies Maskavas veidotajai muitas ūnijai, kurā bez Krievijas šobrīd ietilpst Kazahstāna un Baltkrievija.

Vienlaikus Maskava pēdējā laikā izteikusi atklātus draudus Ukrainai un Moldovai, kas arī gatavojas novembrī parakstīt sadarbības līgumus ar ES. Kāds augsta ranga Moldovas diplomāts sarunā ar EUobserver trešdien atzina, ka Kišiņeva, tuvojoties Viļņas samitam, sagaida jaunus draudus.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits