Laika ziņas
Šodien
Migla
Svētdiena, 5. aprīlis
Vidaga, Aivija, Vija

NASA zondei priekšā "septiņas šausmu minūtes"

Pēc septiņus mēnešus ilga lidojuma ASV kosmosa izpētes aģentūras NASA zonde InSight kuru katru mirkli sasniegs Marsu un sāks bīstamāko ceļojuma daļu - ieiešanu planētas atmosfērā un piezemēšanos, kas kopā ilgs aptuveni septiņas minūtes. Ja kaut kas noiet greizi, tas visbiežāk notiek tieši šajā lidojuma fāzē.

Vairāk nekā 710 miljonus eiro izmaksājušās programmas ietvaros zondi InSight plānots nosēdināt milzīgā klajumā, kas kādreiz bija lavas lauks, bet nu tiek dēvēts par "lielāko autostāvvietu uz Marsa".

Kaut kosmosa izpēte nemitīgi attīstās, zondes sekmīga nosēdināšana uz Marsa, nesabojājot iekārtas, aizvien ir izaicinājums. Līdz šim tikai aptuveni 40% no misijām ir noritējušas pēc plāna. CNN vēsta, ka bijuši kopumā 44 mēģinājumi "iekarot" Marsu, no tiem sekmīgi bijuši 18.

Nosēšanās kapsula ieies Marsa atmosfērā milzīgā ātrumā - ar vairāk nekā 19,6 tūkstošiem kilometru stundā lielu sākumātrumu. Arī leņķim, ar kādu zondes kapsula ielidos Marsa atmosfērā, jābūt precīzam - tieši 12 grādi. Ja tas būs lēzenāks, kapsula tiks atmesta atpakaļ izplatījumā. Ja tas būs stāvāks - kapsula milzīgās berzes rezultātā, visticamāk, sadegs. 

Pēc tam, kad zondes kapsula būs pavadījusi Marsa atmosfērā trīsarpus minūtes, atvērsies izpletnis, kas pamatīgi sabremzēs zondi. Vēl pēc 15 sekundēm no kapsulas atdalīsies aizsargslānis, kas pasargā zondi no karstuma sākuma fāzē, kad lidojuma ātrums vēl ir ļoti liels. Vēl desmit sekundes vēlāk tiks izlaista nosēšanās sistēma - kājas -, gluži kā lidmašīna pirms nosēšanās izlaiž šasiju. Pēc tam zonde, izpletņa bremzēta, laidīsies lejup vēl divas minūtes. Šajā fāzē to vēl aizsargās īpaša čaula, kas tiks atdalīta un nomesta 45 sekundes, pirms zondei jāsaskaras ar virsmu. Vienlaicīgi tiks iedarbināti raķešu dzinēji, kuriem vēl vairāk jānobremzē zondes lidojums. Ja viss ies pēc plāna, 15 sekundes pirms nosēšanās zondes ātrumam jābūt ne lielākam par 2,4 metriem sekundē.

Tā kā nepieciešamas apmēram astoņas minūtes, lai radiosignāls no Marsa sasniegtu Zemi, NASA par to, vai zonde piezemējusies veiksmīgi, uzzinās vien pēc tam, kad nosēšanās jau būs notikusi. Laiks, kas pētniekiem jāpavada neziņā par misijas likteni, ārvalstu medijos jau nodēvēts par "septiņām šausmu minūtēm".

Zonde InSight, atšķirībā zondes Curiosity, nebūs mobila. InSight ir aprīkota ar dažādām iekārtām, kas nepieciešamas, lai pētītu seismisko aktivitāti uz Marsa un gūtu plašāku ieskatu par Marsa uzbūvi.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits