Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Uz Arktiku pētīt klimatu dodas vēsturē lielākā polārā ekspedīcija

Piektdien uz Arktiku "vēsturē lielākajā polārajā ekspedīcijā" dosies zinātnieku komanda no 19 valstīm, kuri plāno uz gadu iesaldēt savu kuģi polārajos ledos un pētīt klimata izmaiņas.

Zinātnieki uz Vācijas Alfrēda Vēgenera polārajam un jūras institūtam piederošā ledlauža Polarstern klāja cer gūt jaunu priekšstatu par Arktiku. Ledlauzis piektdienas vakarā dosies ceļā no Norvēģijas ostas Trumses.

140 miljonus eiro vērtajā misija tiks pētīta atmosfēra, okeāns, jūras ledus, ekosistēma un dabas procesi, lai iegūtu ainu, kā klimata izmaiņas ietekmē reģionu un visu pasauli.

"Arktika ir globālās sasilšanas epicentrs, tā ir planētas daļa, ka sasilst visstraujāk, kur sasilšanas līmenis ir vismaz divreiz augstāks nekā vidēji pasaulē," pavēstīja misijas vadītājs un atmosfēras zinātnieks Markuss Rekss.

Tagad "lielākajā Arktikas zinātniskajā ekspedīcijā, kāda jebkad bijusi", zinātnieki pētīs "mūsu planētas daļu, kur mēs klimata sistēmu saprotam ne pārāk labi", piebilda Rekss.

Polarstern piestiprināsies pie milzu aisberga un teju gadu dreifēs cauri polārā reģiona centram, ledum ap to uzsalstot vismaz pusotra metra biezumā. Kuģis veiks 2500 kilometru garu ceļu.

Pēc kuģa iesalšanas tas būs mājas visiem ekspedīcijas locekļiem - aptuveni 100 cilvēkiem.

Ap to uz ledus tiks izveidota miniatūra zinātniskā pilsētiņa, kura būs sadalīta sekcijās, lai dažādu zinātnieku eksperimenti netraucētu citiem eksperimentiem.

Četru Krievijas, Ķīnas un Zviedrijas ledlaužu flote, lidmašīnas un helikopteri apgādās kuģi un mainīs tā apkalpi rotācijas kārtībā.

Ekspedīcija tika gatavota astoņus gadus.

 

Top komentāri

KLIMATGEITANEKAVĒJIES!
K
Vai Grētu Tūnbergu arī paķers līdzi?
LaidzīvoGrētatūnberga!
L
Grēta labi izskatītos uz brūkoša aisberga!
Pārmaiņas Polārzvaigzne-Vega
P
Cerams, ka ekspedīcija veiks objektīvu, politiķu un vides hunveibinu neietekmētu pētījumu.
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits