Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Darbu sāk jaunais Krievijas kosmodroms

Pēc vairākus gadus ilgušiem apjomīgiem celtniecības darbiem, kurus kā tumša ēna nepārtraukti pavadīja dažādi skandāli, trešdien darbu sāks Krievijas jaunais kosmodroms Vostočnij, kas atrodas Amūras apgabalā valsts Tālajos Austrumos un tapa ciešā prezidenta Vladimira Putina uzraudzībā. No kosmodroma trešdienas rītā plānots palaist nesējraķeti _Soyuz-2.

1a_, kam izplatījumā jānogādā trīs satelīti. Dienu pirms paredzētā starta nesējraķeti iesvētīja vietējais pareizticīgo baznīcas pops, trešdien vēsta laikraksts Diena.Lēmums par kosmodroma Vostočnij celtniecību tika pieņemts 2007. gadā, lai samazinātu Krievijas kosmosa programmas atkarību no padomju gados celtā pasaulē senākā un lielākā kosmodroma Kazahstānas pilsētā Baikonurā, ko Krievija nomās līdz 2050. gadam, ik gadu Astanai pārskaitot nomas naudu - 115 miljonus dolāru (102 miljoni eiro) - un vēl papildu 50 miljonus dolāru (44 miljoni eiro) ieguldot kosmodroma uzturēšanā.Kosmodroma Vostočnij pamatakmens tika ielikts 2010. gadā, bet aktīvi celtniecības darbi sākās 2012. gadā. Ambiciozo projektu plānots pabeigt 2018. gadā, tomēr līdzšinējā celtniecības gaita liek par to šaubīties.Pēc Vostočnij pabeigšanas kosmodromam jākļūst par Krievijas kosmosa kuģu galveno palaišanas vietu. Krievijas valdība plāno modernizēt arī Pļeseckas kosmodromu, kas atrodas netālu no Arhangeļskas. Līdz 2030. gadam no Vostočnij un Pļeseckas kosmosa centriem paredzēts palaist 90% Krievijas kosmisko raķešu, no Baikonuras - tikai 10%, raksta NEWSru.com.Krievijas kosmosa aģentūra Roskosmos šonedēļ informēja, ka interesi par kosmodroma Vostočnij izmantošanu izrādījusi ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde.Pirmās kosmiskās raķetes palaišana no kosmodroma bija paredzēta jau pagājušā gada decembrī, bet oktobrī Putins lielo notikumu pārcēla par četriem mēnešiem. Pēc trešdien plānotās nesējraķetes Soyuz-2.1a palaišanas Vostočnij darbībā iestāsies ilgstoša pauze. Roskosmos paziņoja, ka ne šogad, ne 2017. gadā no kosmodroma netiks palaisti kosmosa kuģi. Kosmodroma ilgstoša neizmantošana, visticamāk, saistīta ar pamatīgo finansējuma samazinājumu Krievijas kosmosa programmai. Roskosmos pašmāju un Baikonuras kosmodroma attīstīšanai līdz 2025. gadam vēlējās tērēt 900 miljardus rubļu (12 miljardi eiro), bet galu galā saņems aptuveni 600 miljardus rubļu (astoņi miljardi eiro), raksta BBC.

Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 27.aprīļa, numurā!


Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Agresori pret Ukrainu raida lielāko skaitu dronu

Krievija naktī uz otrdienu raidījusi pret mērķiem gandrīz visos Ukrainas apgabalos 188 dronus, kas ir lielākais Krievijas vienā uzbrukumā līdz šim raidītais trieciendronu skaits, paziņojumā ...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits