Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Piektdiena, 27. decembris
Inita, Elmārs, Helmārs

Krievija un ES samitā nepārvar būtiskas domstarpības

Krievijas un Eiropas Savienības (ES) galotņu tikšanās piektdien Krievijas Tālo Austrumu pilsētā Habarovskā noslēgusies bez būtiskiem rezultātiem, jo abas puses nevienojās par gāzes piegādes drošību Eiropai. Maskava izmantoja samitu, lai brīdinātu ES neveidot alianses pret Krieviju.

Samita dalībnieki izteikušies, ka Krievijas prezidenta Dmitrija Medvedeva sarunu tonis bijis diplomātiskāks nekā viņa priekšgājējam Vladimiram Putinam. Tomēr pašreizējais Kremļa saimnieks iebilda ES līderiem jūttīgajā enerģētikas jautājumā. Eiropa no Krievijas saņem 25 procentus no kopējā importētā dabasgāzes apjoma.

D.Medvedevs uzskata, ka vienīgi Ukraina ir vainojama divu nedēļu ilgā gāzes piegādes pārtraukumā, kura laikā miljoniem eiropiešu palika bez siltuma. Krievija janvārī pārtrauca gāzes eksportu caur Ukrainu pēc tam, kad abas puses nevienojās par energoresursa cenu. Krievijas prezidents samitā izteica šaubas par Ukrainas spējām norēķināties par gāzi, tādēļ neizslēdz turpmāku gāzes piegādes pārtraukšanu. Viņš arī rosināja ES piešķirt aizdevumu Ukrainai, lai tā spētu nomaksāt rēķinu par piegādāto gāzi.

Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozo savukārt uzsvēra, ka nedrīkst pieļaut janvāra notikumu atkārtošanos. "Mēs aicinām Krieviju un Ukrainu darīt visu, lai izsargātos no vēl vienas gāzes piegādes krīzes," Ž.M.Barrozo citē Reuters. "Cieš Eiropas patērētāji, kuri nav vainīgi šajās problēmās."

Krievija samita laikā cerēja sagaidīt pozitīvu reakciju uz D.Medvedeva ierosinājumu izstrādāt jaunu dokumentu, kas aizstātu 1991.gadā pieņemto Enerģētikas hartu, kuras mērķis bija integrēt bijušā padomju bloka enerģētikas sektoru. Lai gan ES līderi paziņoja, ka gatavi uzklausīt Maskavas priekšlikumus, viņi vienlaikus uzsvēra, ka nesaskata nepieciešamību atteikties no pašreizējās vienošanās. Atturīgi uztverti arī Krievijas priekšlikumi par visaptverošas Eiropas drošības sistēmas veidošanu.

D.Medvedevs izteicis satraukumu par ES centieniem veidot īpašas attiecības ar bijušajām padomju bloka valstīm. "Mēs nevēlamies, ka Austrumu partnerība vērstos pret Krieviju," sacīja Krievijas prezidents. "Es nevēlos, ka šī partnerība tuvinātu ES valstīm atsevišķas pretkrieviski noskaņotas kaimiņvalstis."

ES Austrumu partnerība paredz veidot tuvākas ekonomiskās un politiskās attiecības apmaiņā pret demokrātiskām reformām. Tās ietvaros vienošanos ar ES parakstījušas Armēnija, Azerbaidžāna, Baltkrievija, Gruzija, Moldova un Ukraina.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits