Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -1 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Oksana Aleksejeva grib mācīt vecākiem lielāku uzticēšanos mediķiem

Par medicīnas māsu Oksana Aleksejeva strādā 21 gadu. Oksana teic, ka viņas dzīvesstāsts ir tāds pats kā daudzām citām - vienmēr zinājusi, ka būs mediķe, citu domu saistībā ar profesijas izvēli viņai pat nav bijis. Dzīve gan tomēr mazliet pakoriģējusi viņas sapņus, un Oksana tā arī neaizgāja studēt uz Rīgu, lai kļūtu par ginekoloģi, bet gan izmācījās Liepājā par medmāsu.

«Laikam negribēju doties prom no mājām,» pieļauj Oksana Aleksejeva. Medmāsai arī tagad neesot vēlmes doties kaut kur prom labākas dzīves meklējumos, lai arī skaidrs, ka viņa nemaz nevarētu atļauties strādāt savā profesijā bez vīra finansiāla atbalsta. Darba samaksas jautājums Oksanai Aleksejevai ir tik sāpīgs, ka medmāsa, jautāta par finansiālajiem aspektiem, tā arī pasaka: «Es negribu par to runāt.»

Bērnības sapnis

Rosināta domāt, kā cilvēkā veidojas vēlme būt par mediķi, Oksana piemin vecākus, kuri uz to laikam jau netieši, tomēr pamudinājuši. Viņas tēvs ir jūrnieks, mamma - a/s Lauma darbiniece - īsta liepājnieku ģimene. Vecāki meitu atbalstījuši arī tad, kad, mācoties Liepājas medicīnas māsu skolā, Oksanai tomēr uzmākušās šaubas par izvēlēto profesiju. «Man psiholoģiski bija grūti mācīties, sevišķi tad, kad sākās prakse. Slimības un ciešanas jaunam cilvēkam tomēr ir grūti pieņemt. Es domāju, vai man vispār to vajag. Tomēr tiku galā ar šaubām un sapratu - jā, man to vajag. Joprojām savu izvēli nenožēloju,» apliecina Oksana Aleksejeva.

Sākumā Oksana strādājusi Liepājas Bērnu slimnīcas laboratorijā, bet darbs slimnīcas nodaļās licies interesantāks. Kad piedāvāts darbs tur, viņa labprāt piekritusi. «Es vienmēr gribēju un man joprojām gribas palīdzēt arī bērnu vecākiem. Redzu, kā viņi uztraucas, pārdzīvo, kad bērns saslimis. Pirmais darbs, ja vien nav jāsniedz neatliekama palīdzība bērnam, ir ar vecākiem, sevišķi mammām. Šis darbs ir nomierināt. Lai viņu satraukums nesatrauc arī bērnus. Bērnu nodaļā tāpēc ir dubults darbs - ar vecākiem un ar bērniem,» skaidro medmāsa.

«Patlaban ir tāds laiks,» Oksana Aleksejeva samiernieciski piebilst, stāstot, ka vecāki slimnīcā nereti ierodoties ļoti satraukti, skeptiski, citi pat agresīvi noskaņoti, gatavi «izsist» visu, kas nepieciešams.

Grūtāk esot tieši ar mammām, jo viņām sakāpinātās emocijas traucē mediķu teikto pat sadzirdēt, ne tikai saprast. Vīrieši ir racionālāki, ātrāk saprot, konstruktīvāk sadarbojas. «Pozitīvā nozīmē brīnos, ka arvien vairāk tēvu ir kopā ar bērniem slimības laikā. Man vairs nav šaubu, ka tēvs lieliski var tikt galā,» saka medmāsa Oksana Aleksejeva.

Pie slodzes pierod

Liepājas reģionālā slimnīca šobrīd piedzīvo lielu rekonstrukciju. Tas nozīmē arī putekļus, trokšņus, saspiestību, taču tikai uz laiku. Priecē, ka pārmaiņas vidi vērš gaišāku, skaistāku, būs ērtāk un patīkamāk strādāt, lai arī pacientu skaits nemainīsies - nodaļā ar 25 bērniem ir viena medmāsa. Turklāt apmēram pusei bērnu līdzās uzturas vecāki.

«Esam pieradušas. Gribētos, lai ir mazāk bērnu vai vēl kāda māsa - tad varētu strādāt ar mazāku steigu, kvalitatīvāk. Gadās visādas situācijas. Piemēram, ja ir kāda principiāla māte, kura vēlas, lai antibiotiku injekcijas viņas bērnam ir precīzi pēc pulksteņa. Ja man nodaļā desmit bērnu, kuriem jāveic injekcijas, nevaru to darīt visiem vienlaikus,» skaidro Oksana.

Atpūtai pēc darba palīdz atpūta mājās un kopā ar draugiem. Oksanai Aleksejevai patīk adīt, un kopš bērnības viņa labi zīmē. Prasmi zīmēt Oksana sauc par savu slēpto talantu. «Man galvenais, lai sanāk labs atvaļinājums - riktīga vasara. Man patīk vasara, jūra, pludmale. Ja ir labs laiks, atvaļinājums ir izdevies. Nekādas ārzemes nemaz nevajag,» apgalvo medmāsa.

Labākas dzīves meklējumiem Oksana sevi sauc par vecu, lai arī viņai vēl nav pat 40 gadu. «Ja man nebūtu bērns, vecāki, vienvārdsakot, ģimenes, varbūt arī es apsvērtu iespēju doties strādāt uz ārzemēm. Bet es uzskatu, ka to var darīt tad, kad esi pavisam jauns.» Savulaik slimnīcā bijuši pat lieli aģitācijas plakāti darbam Norvēģijā, taču tie drīz arī pazuduši. Dzirdētas runas, ka dažas medmāsas aizbraukušas strādāt uz ārzemēm, taču Oksana nezina nosaukt nevienu aizbraucēju no savu paziņu vidus.

Prieks mācīties

«Es gribētu aicināt vecākus, lai nebaidās un neuztraucas - neviens slimnīcā negrib bērnam nodarīt pāri. Gluži otrādi - grib palīdzēt, mums ir viens mērķis. Bērni taču arī skolā, bērnudārzā jāatstāj svešiem cilvēkiem. Ir nepieciešams uzticēties. Bet vecākus arī var saprast. Ar viņiem vienkārši vairāk jārunā. Un jāstrādā pašam ar sevi,» secina Oksana. Ar lielu gandarījumu viņa atceras studijas māszinībās, kur liela daļa bija veltīta psiholoģijas tēmām. Ceļā uz bakalaura grādu O. Aleksejeva arī sapratusi, cik svarīgi arvien mācīties, satikt citus speciālistus, turpināt izaugsmi.

Tāpēc arī Oksana neprotestē pret prasību krāt kredītpunktus resertifikācijai ik pēc pieciem gadiem, lai arī tas jāapmaksā katrai medmāsai pašai. Liepājā kursi vērtīgo kredītpunktu iegūšanai notiekot samērā reti, turklāt ir dārgi, papildus vēl arī ceļa izdevumi uz Rīgu. «Ja nebūtu vīra, nezinu, kā izdzīvotu,» medmāsa secina. Darba dēļ vīrs Aleksejs bieži ir ārzemēs, kopā sarēķinot, kāds pusgads prombūtnes gada laikā sanākot. «Bet kuram tad tagad ir viegli? Galu galā vīrietis ir tas, kam jāuztur ģimene. Vīram patīk, ka esmu medmāsa, ģimenei pašai savs mediķis,» teic Oksana.

Interese par medicīnu ir arī meitai Marijai, kurai ir 16 gadu. Vai izdosies piepildīt mammas neīstenoto sapni kļūt par ārsti, laiks rādīs.

Komentāros portālā www.diena.lv/sirdsmasina par Oksanu Aleksejevu atrodami labi, silti vārdi. «Īsta žēlsirdīgā māsa. Izglītota, iejūtīga, rūpīga un lieliski pārzina savu darbu. Ja visiem būtu tāda attieksme pret savu darbu, par mūsu medicīnu varētu būt mierīgi,» raksta Ludmila Šeina.

Balsojiet šeit par 22 Latvijas slimnīcu bērnu māsiņām, pasaki paldies viņām par rūpēm un iejūtību!
Akciju Meklējam sirdsmāsiņu atbalsta Rietumu Bankas labdarības fonds.

Медсестрой Оксана Алексеева работает уже 21 год. Оксана говорит, что история жизни у нее как у многих других – всегда знала, что будет медиком, иных мыслей по выбору профессии даже не было. Но жизнь немного подкорректировала её мечту, Оксана так и не поехала учиться в Ригу на гинеколога, но выучилась в Лиепае на медсестру.

«Наверное, не хотела уезжать из дома», – полагает Оксана Алексеева. У неё и сейчас нет желания уехать куда-нибудь в поисках лучшей жизни, хотя совершенно очевидно, что она не смогла бы работать в своей профессии без финансовой поддержки мужа. Вопрос о зарплате для Оксаны Алексеевой настолько болезненный, что медсестра замечает по поводу денежных аспектов работы: «не хочу об этом говорить».

Детская мечта

Задумавшись, как формируется в человек мечта стать медиком, Оксана вспоминает родителей, которые, может быть, не прямо, но к этому побуждали. Отец у неё – моряк, мама работает на a/s Lauma – семья настоящих лиепайчан. Родители поддерживали дочь и тогда, когда во время учебы в Лиепайской школе медсестер Оксану охватывали сомнения в верности выбранной профессии. «Мне психологически трудно было учиться, особенно когда началась практика. Молодому человеку трудно все же принять болезни и страдания. Я задумывалась: а надо ли мне это вообще? Но справилась с сомнениями и поняла – да, мне это надо. До сих пор о своем выборе не жалею», – уверенно говорит Оксана Алексеева.

Вначале Оксана работала в лаборатории Лиепайской детской больницы, но работа в отделения больницы казалась более интересной. Когда предложили работать там, она сразу же согласилась. «Я всегда хотела, хочу и сейчас помогать родителям детишек. Вижу, как они волнуются, переживают, когда болеет ребенок. Первая работа, если только не надо оказывать неотложную помощь ребенку, – работа с родителями, особенно с мамами. Работа в том, чтобы успокоить. Чтобы их тревога не передалась детям. Поэтому в детском отделении работа двойная – с родителями и с детьми», – поясняет медсестра Оксана.

«Сейчас время такое», – примирительно добавляет Оксана, рассказывая, что родители нередко приходят в больницу очень встревоженными, настроенные скептически, а некоторые – даже агрессивно, готовые «выбить» все, что понадобится.

Труднее именно с мамами, потому что их накаленные эмоции мешают не то что понять, а даже услышать слова медиков. Мужчины более рациональны, быстрее понимают, боле конструктивно сотрудничают. «В положительном смысле удивляюсь тому, что все больше пап находятся рядом с детьми во время болезни. Я уже не сомневаюсь, что отцы могут прекрасно справляться», – говорит медсестра Оксана Алексеева.

К нагрузке привыкаешь

Лиепайская региональная больница сейчас переживает большую реконструкцию. Это означает: пыль, шум, теснота. Но это все временно. Радует, что перемены создают более светлую среду, более красивую, работать будет удобнее и приятнее, хотя число пациентов не изменится – в отделении на 25 детей одна медсестра. К тому же примерно у половины детей рядом находятся родители.

«Мы привыкли. Хотелось бы, что было меньше детей или еще одну сестру – тогда можно было бы работать не в такой спешке, качественнее. Случаются всякие ситуации. Например, какая-нибудь принципиальная мама хочет, чтобы антибиотики её ребенку кололи строго по часам. Если у меня в отделении десять детей, которым надо делать уколы, я не могу сделать всем одновременно», – объясняет Оксана.

Отдых после работы – это время, проведенное дома и вместе с друзьями. Оксана Алексеева любит вязать и с детства хорошо рисует. Рисование Оксана называет своим скрытым талантом. «Для меня главное, чтобы получился хороший отпуск – настоящее лето. Мне нравится лето, море, пляж. Если с погодой повезет – отпуск удался. Никакой заграницы не надо», – утверждает Оксана.

Для поисков лучшей доли, по словам самой Оксаны, она уже стара, хотя ей нет еще и сорока. «Если бы у меня не было детей, родителей, одним словом – семьи, я бы, может, и задумалась бы о работе за границей. Но я считаю, это можно делать тогда, когда ты совсем еще молодой». В свое время в больнице висели даже большие агитационные плакаты, звали работать в Норвегию, но висели они недолго. Приходилось слышать, что некоторые медсестры уехали работать за рубеж, но среди знакомых Оксаны таких нет.

Радость учиться

«Я хочу призвать родителей не бояться и не волноваться – никто в больнице не хочет сделать плохо их ребенку. Совсем наоборот – мы хотим помочь, у нас общая цель. Ведь детей и в школе, и в садике оставляют на чужих людей. Надо доверять. Но и родителей можно понять. Надо просто с ними больше разговаривать. И работать над собой», – подытоживает Оксана. С большой признательностью вспоминает она учебу в сестринской школе, где много времени уделяли темам психологии. На пути к степени бакалавра Оксана Алексеева поняла, как важно постоянно учиться, встречаться с другими специалистами, продолжать расти над собой.

Поэтому Оксана не протестует против требования набирать кредитные пункты для ресертификации каждые пять лет, хотя оплачивать все должны медсестры сами. В Лиепае курсы для получения ценных кредитных пунктов проходят сравнительно редко, к тому же курсы дорогие, да плюс расходы на дорогу в Ригу. «Не будь мужа, не знаю, как выжила бы», – признается Оксана. Муж Алексей по работе часто ездит за границу, если посчитать, по полгода не бывает дома. «Но кому сейчас легко? В конце концов, мужчина должен содержать семью. Мужу нравится, что я медсестра, свой медик в семье», – говорит Оксана.

Интересуется медициной и 16-летняя дочка Мария. Получится ли у нее осуществить несбывшуюся мамину мечту и стать врачом – время покажет.

В комментариях на портале www.diena.lv/sirdsmasina пишут добрые, теплые слова о медсестре Оксане Алексеевой. «Настоящая милосердная сестра. Образованная, чуткая, заботливая и отлично знает свое дело. Если бы все так относились к своей работе, за нашу медицину можно было бы быть спокойным», – пишет Людмила Шеина.

Голосуй здесь за медсестричек 22 латвийских больниц, скажи спасибо им за чуткость и заботу!
Акция «Meklējam sirdsmāsiņu» проходит при поддержке Благотворительного фонда Rietumu Banka.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli