Pirmdiena, 14. oktobris
Minna, Vilhelmīne

Latvija savā laukumā sagrauj Rumānijas basketbolistus

Ainara Bagatska vadītā Latvijas vīriešu basketbola izlase otrdien Arēnā Rīga  ar 89:53 sagrāva Rumānijas valstsvienību Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra D grupas spēlē. Ar 19 gūtiem punktiem rezultatīvākais Latvijai bija Rihards Kuksiks, bet 16 punkti Edgaram Jeromanovam. Punktus mājiniekiem guva visi 12 spēlei pieteiktie basketbolisti. Tikmēr D grupas otrajā spēlē Nīderlande visai negaidīti ar 91:88 savā laukumā uzveica Gruziju, izcīnot pirmo panākumu kvalifikācijas turnīrā.

Pirmos divus uzbrukumus rumāņi prata noslēgt rezultatīvi , kamēr latvieši meta neprecīzi un nonāca iedzinējos ar 0:5. Kaspars Bērziņš un Andrejs Šeļakovs atbildēja ar pustālajiem, bet rumāņi īsā brīdī nopelnīja jau trešo piezīmi. Vēl brīdi vēlāk tas pats Bērziņš pirmo reizi izvirza vadībā Latviju, bet tālmetienu realizē Strēlnieks un panāk 9:5. Mārtiņš Meiers pēc spēlētām četrarpus minūtēm palielināja Latvijas izrāvienu līdz 11:0 un piespieda rumāņus pieprasīt minūtes pārtraukumu. Pēc tā dažus punktus pretinieki atguva, bet Dairis Bertāns un Rihards Kuksiks ar precīziem trejačiem starpību palielināja līdz +8 (17:9). Pirmo ceturtdaļu Latvijas noslēdza savā labā ar 21:14.

Pārsvaru otrās ceturtdaļas sākumā gan neizdevās īpaši palielināt – pēc Edgara Jeromanova diviem punktiem un realizēta soda metiena gan bija 24:16, tomēr rumāņi ar līderu pūlēm pietuvojās līdz 21:26. Tikmēr lieliski uzbrukumā turpināja spīdēt Jeromanovs, neilgā brīdī gūstot vēl piecus punktus un pirmo reizi mājiniekiem panāca +10 (31:21). Turpinājumā ātrā Latvijas izlase terorizēja Rumānijas aizsardzību, līdz ar puslaika beigām panākot iespaidīgu 20 punktu pārsvaru – 49:29. Pirmajā puslaikā mājinieki bija pārāki ikvienā spēles komponentā, turklāt pieļautas tikai divas kļūdas. Tas ir milzu progress, salīdzinot ar iepriekšējos trīs mačos iespēto (vidēji 16,3 kļūdas spēlē).

Līdz pirmajiem Latvijas punktiem 2.puslaikā līdzjutējiem bija jāgaida divas minūtes, kad Dairis Bertāns ar tālmetienu panāca lielāko pārsvaru mačā tobrīd - 52:31. Trešās ceturtdaļas turpinājumā Latvija pārliecinoši turpināja kontrolēt mača gaitu, nepilnas četras minūtes pirms tās beigām panākot jau 28 punktu pārsvaru. Spēli sakārtot rumāņiem nepalīdzēja arī paņemtais minūtes pārtraukums. Ilgāku laiku uz tablo dega cipari 65:36, bet sekoja divi precīzi Kuksika soda metieni, kā arī pirmo reizi mačā no trīspunktu līnijas precīzs jaunais Dāvis Bertāns, ļaujot ceturtdaļu noslēgt ar 31 punkta pārsvaru (70:39).

Noslēdzošās ceturtdaļas sākumā īsā brīdī Kuksikam vēl divi precīzi trejači, Latvijas pārsvaram sasniedzot 35 punktus. Drīz vien Rumānijas treneris malā sauca līderi Moldevanu, redzot, ka nav izredžu pat samazināt latviešu iespaidīgo pārsvaru. Vēl pēc brīža malā ar piecām piezīmēm devās pretinieku pamatcentrs Dragušins, tikmēr Kuksiks realizēja ceturto trejaci šajā ceturtdaļā (visā spēlē 5/7). Divas minūtes pirms beigām rezultāta starpība sasniedza jau 40 punktus (87:47). Rumānija dažus punktus atguva, bet tas arī viss - vairāk kā pārliecinošu uzvaru ar rezultātu 89:53 svinēja Latvija.

D grupas kopvērtējumā Latvija ar bilanci 2-2 nostabilizējusies 3.vietā. Nākamo spēli Bagatska trenētie vīri aizvadīs ceturtdien, kad savā laukumā uzņems Bosniju un Hercegovinu. Pirmajā abu komandu mačā Sarajevā Latvija sīvā cīņā piekāpās - 84:87.

Nīderlande savā laukumā sagādā pārsteigumu

Tikmēr otrā D grupas spēlē Nīderlandes basketbolisti pirmdienas vakarā pārsteidzoši ar 91:88 pārspēja Gruzijas izlasi, izcīnot pirmo panākumu kvalifikācijas ciklā. Vēl pirmā puslaika beigu daļā gruzīniem bija 12 punktu pārsvars, taču Nīderlande pacietīgi deldēja rezultāta starpību, līdz pēdējās ceturtdaļas vidū pārņēma vadību. Nervozā galotnē tulpju zemes pārstāvjiem uzvaru izdevās nosargāt. Nīderlandei 24 punktus guva Davids Jansens (tālmetieni 6/12), savukārt Gruzijai savā līmenī nospēlēja Zaza Pačulija - 23 punkti un deviņas bumbas zem groziem. Gruzīnus pievīla tālmetieni (4/21), tāpat garām aizmesti astoņi soda metieni un pieļautas 19 kļūdas.