Latvijas vīriešu handbola izlase trešdien Valmierā kvalificējās 2020.gada Eiropas čempionātam, pirmo reizi vēsturē sasniedzot kontinenta finālturnīru.

Kvalifikācijas grupas piektās kārtas mačā Latvija savā laukumā ar 25:24 (14:10) uzvarēja Slovēniju, kas 2017.gadā ieguva pasaules čempionāta bronzu.

Teicams Latvijas izlases sastāvā bija Dainis Krištopāns, kurš iemeta 11 vārtus.

Veiksmīgāk spēli iesāka Latvija, kas izvirzījās vadībā ar 3:1, turklāt pēc tam savu pārsvaru palielināja arī līdz trim vārtiem. Slovēnijas izlase gan tālāk mājiniekus nepalaida un samazināja rezultāta starpību līdz minimumam (6:5), taču 21.minūtē Māris Veršakovs ar septiņu metru soda metienu atjaunoja Latvijai trīs vārtu pārsvaru (10:7). Teicamas vārtsarga Artūra Kuģa spēles dēļ slovēņi mājiniekus nepanāca, bet 26.minūtē Uvis Strazdiņš panāca jau 13:9, Latvijai iegūstot lielāko pārsvaru mačā.

Pirmo puslaiku Latvija arī noslēdza ar četru vārtu handikapu - 14:10.

Savukārt otro puslaiku Latvijas izlase sāka neveiksmīgi, jo slovēņi guva divus vārtus pēc kārtas, bet "sauso" sēriju mājiniekiem pārtrauca Krištopāns. Tiesa, slovēņi joprojām bija uz viļņa un pārņēma arī vadību ar 16:15. Turpmākās minūtes jau veiksmīgākas bija Latvijas valstsvienībai, jo ar teicamu aizsardzību un Kuģa spēli vārtos izdevās nobremzēt pretiniekus, kamēr pašiem mājinieki guva trīs vārtus pēc kārtas un atguva vadību (18:16).

Turpinājumā Latvijas valstsvienība ieguva arī trīs vārtu pārsvaru, tomēr tālāk slovēņi sāncenšus nepalaida un trīs bumbas atspēlēja, tādējādi panākdami neizšķirtu 20:20. Neilgu brīdi vēlāk slovēņi arī pārņēma vadību, taču latvieši ātri vien panāca neizšķirtu. Mača izskaņa ritēja punkts punktā, bet trīs minūtes pirms cīņas beigām Slovēnija pēc precīza septiņu metru soda metiena atguva minimālu vadību.

Minūti vēlāk no slovēņu puses ļoti rūpīgi segtais Krištopāns panāca 24:24, bet neilgu brīdi vēlāk mājiniekus no vārtu zaudējuma divas reizes pēc kārtas glāba Kuģis. Pēdējā spēles minūte tādējādi sākās ar neizšķirtu, bet pusminūti līdz beigām ar precīzu metienu izcēlās Krištopāns, kurš tādējādi izvirzīja Latviju vadībā. Uzreiz pēc tam uz mājinieku vārtiem tika nozīmēts septiņu metru soda metiens, bet komandu kārtējo reizi glāba Kuģis, nodrošinot komandai vēsturisku uzvaru.

Latvijas komanda finālturnīram trešdien būtu kvalificējusies arī neizšķirta gadījumā.

Kvalifikācijas grupas kopvērtējuma vadībā ar astoņiem punktiem piecās spēlēs atrodas Slovēnija un Latvija, abām iegūstot tiesības spēlēt Eiropas čempionātā. Divus punktus četrās cīņās ieguvusi Nīderlande, kamēr bez punktiem ir Igaunija.

Kvalifikācijas turnīrā piedalās 32 valstu izlases, kas tika ielozētas astoņās grupās pa četrām komandām katrā. Šis kvalifikācijas turnīrs ir plašākais, kāds jebkad noticis. Eiropas čempionātam kvalificēsies katras grupas divas labākās komandas, kā arī četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Vēl šīs grupas ietvaros Igaunija ceturtdien uzņems Nīderlandi, pret ko Latvija svētdien izbraukumā noslēgs kvalifikācijas turnīru.

Latvijas nacionālā izlase kvalifikācijas turnīra pirmajās piecās spēlēs izcīnījusi četras uzvaras, vienīgo zaudējumu piedzīvojot pirmajā spēlē viesos pret 2017.gada pasaules čempionāta bronzas medaļnieci Slovēniju (21:27). Turpinājumā Latvija savā laukumā Valmierā ar 29:25 pieveica Nīderlandi, savukārt aprīlī Latvija gan viesos (24:18), gan Valmierā (30:24) apspēlēja Igaunijas handbolistus.

Eiropas čempionāta finālturnīram jau pirms tam bija kvalificējušās tā organizatores Zviedrija, Austrija un Norvēģija, kā arī esošā Eiropas čempione Spānija. 2020.gadā Eiropas čempionātā pirmoreiz piedalīsies 24 valstu izlases (iepriekš - 16). Eiropas čempionāta finālturnīrs norisināsies no 2020.gada 10. līdz 26.janvārim.