Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

2011. gada kiberrezultāti un prognozes 2012. gadam

Kaspersky Lab ir veicis sākotnējo apkopojumu par vīrusu rakstītāju aktivitāti 2011. gadā un sniedzis kiberprognozi nākamajam gadam. Ikgadējā pasākuma «Vīrusu kopsavilkums un prognozes» ietvaros uzņēmuma speciālisti ir savākuši un izanalizējuši svarīgāko informāciju par apdraudējumiem kiberpasaulē pēdējo 12 mēnešu laikā. Vīrusu analītiķi arī atzīmējuši, ka lielā mērā ir piepildījušās viņu prognozes par notikumu attīstību kibertelpā 2011. gadam.

Saskaņā ar Kaspersky Lab ziņām 2011.gads ir bijis iezīmīgs ne vien ar kvantitatīvu, bet arī kvalitatīvu kiberapdraudējumu pieaugumu. Apdraudēti tika gan individuālie lietotāji, gan uzņēmumu sektors, ar kuru ir saistīti visievērojamākie negadījumi informācijas drošības jomā. Šajā gadā kibernoziedznieki turpināja pilnveidot «tradicionālās» nelegālās peļņas gūšanas metodes un nenogurstoši radīja banku trojiešus, neskaitāmus «Windows bloķētājus» un izsmalcinātas pikšķerēšanas shēmas. Īpaši uzskatāmi šīs metodes izpaudās Krievijā: tieši šeit lietotāji tika pakļauti milzīgam daudzumam briesmu sociālajos tīklos un darbojoties tiešsaistes bankās. Vēl šis gads paliks atmiņā ar atkārtotiem DDoS uzbrukumiem. Pasaulē visskandalozākie negadījumi bija saistīti ar grupu Anonymous un LulzSec, savukārt Krievijā par vissensacionālākajiem kļuva uzbrukumi LiveJournal.

Kaspersky Lab analītiķi uzskata, ka 2011.gads ir kļuvis par vienu no interesantākajiem un nozīmīgākajiem visā mobilajām ierīcēm domāto kaitīgo programmatūru pastāvēšanas vēsturē. Pēdējo 12mēnešu laikā eksperti ir atklājuši gandrīz četras reizes vairāk mobilajām ierīcēm domāto kaitīgo programmatūru nekā iepriekšējos septiņos gados kopā, turklāt šīs kaitīgās programmatūras ir kļuvušas sarežģītākas un izsmalcinātākas. Visu gadu eksperti novēroja pakāpenisku vīrusu rakstītāju uzmanības palielināšanos par operētājsistēmu Android un intereses samazināšanos par platformu J2ME, kas tiek izmantota lielākajā daļā mobilo tālruņu. Tuvojoties gada beigām, Android ir galīgi nostiprinājusies līderpozīcijās tai domāto kaitīgo programmatūru skaita ziņā.

Tomēr par galveno informācijas drošības tematu pasaulē 2011.gadā kļuva mērķuzbrukumi uzņēmumiem un valsts struktūrām. Par vissensacionālākajiem kļuva uzbrukumi Sony, Mitsubishi, HBGary, RSA, ASV Senātam un CIP, kā arī Itālijas kiberpolicijai. 2011.gads ir visskandalozākais, runājot par pēdējo gadu uzbrukumiem organizācijām, valstu un militārajām struktūrām. Izveidojusies situācija precīzi atbilst Kaspersky Lab prognozei par to, ka arvien vairāk apdraudējumu radīs relatīvi jauni organizētāji: dažādas haktīvistu kustības, vairāku pasaules valstu institūcijas un uzņēmumi, kas aktīvi izmanto kiberspiegošanas metodes savu konkurentu izsekošanai.

Par gada visintriģējošāko kaitīgo programmatūru ir kļuvis trojietis Duqu, kuru, pēc ekspertu domām, ir uzrakstījuši skandalozā datortārpa Stuxnet radītāji. Detalizēts pētījums ļauj izteikt pieņēmumu, ka Duqu galvenais uzdevums bija Irānas kodolprogrammas attīstības izspiegošana.

«Kopumā kiberdraudi 2011.gadā ir attīstījušies atbilstoši mūsu prognozēm. Piemēram, ir ievērojami pieaugusi mobilās platformas Android popularitāte, kas nepaslīdēja garām hakeru uzmanībai. Ir palielinājies uzbrukumu skaits uzņēmumiem un valdības organizācijām, pret kurām kibernoziedznieki ir sākuši izmantot «bruņas caursitošus» līdzekļus. Biežāki ir kļuvuši attiecību noskaidrošanas gadījumi kiberuzbrukumu veidā mazo un vidējo uzņēmumu segmentā,» gada kiberrezultātus rezumē Kaspersky Lab ģenerāldirektors Jevgeņijs Kasperskis. «Jāatzīmē, ka uzņēmumu datortīklu aizsardzības jomā ir izveidojusies paradoksāla situācija– tie ir aizsargāti sliktāk nekā individuālie lietotāji un bieži vien tie ir neaizsargāti pat pret ne pārāk sarežģītiem uzbrukumiem.»

Ar 2012. gadu ir saistīts daudz pareģojumu. Iepazīstinot ar prognozēm nākamajam gadam, Kaspersky Lab speciālisti ironiski norāda, ka pasaules gala nebūs, un tas ir pats galvenais. Ar tikpat lielu precizitāti iespējams prognozēt arī galvenās tendences kibertelpā.

Krievijas interneta lietotāju sākusies migrācija no vietējiem uz ārzemju sociālajiem tīkliem (Facebook, Google+ u.c.) izraisīs tādu pašu Krievijas kibernoziedznieku migrāciju pakaļ saviem potenciālajiem upuriem. Uzbrukumi tiešsaistes banku sistēmām būs viens no galvenajiem veidiem, kādā Krievijas lietotāji riskē zaudēt savu naudu. Arī mobilie SMS trojieši negatavojas pamest savas pozīcijas un jau ir pierādījuši kibernoziedzniekiem savu efektivitāti lietotāju naudas atņemšanā. Tikpat drūma aina gaidāma arī attiecībā uz DDoS uzbrukumiem– to būs vairāk un tie būs spēcīgāki.

Pēc Kaspersky Lab ekspertu domām, 2012.gadā mūs gaida jauni negadījumi, kas galvenokārt būs saistīti ar informācijas noplūdi no valsts iestādēm. «Krieviju pilnā apmērā sasniegs mērķuzbrukumi lielajiem uzņēmumiem un valdības iestādēm, kā arī zinātniskās pētniecības institūtiem. Mūsu valstī galveno riska grupu veidos naftas un gāzes rūpniecības, enerģētikas, kā arī smagās mašīnbūves sektora, inženierijas un ieguves rūpniecības uzņēmumi,» sacīja Kaspersky Lab galvenais antivīrusu eksperts Aleksandrs Gostevs.

Šī informācija izskanēja 12.decembrī notikušā tradicionālā Kaspersky Lab gada noslēguma pasākuma ietvaros. Ar analītisko pārskatu par 2011.gada rezultātiem un kibertelpas attīstības prognozēm 2012.gadam sīkāk var iepazīties tīmekļa vietnē www.kaspersky.com.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Sriracha – pikanto ēdienu kultūras simbols

Tiem, kam garšo ēdiens ar asumiņu, visdrīzāk virtuvē garšvielu un mērču klāstam pievienojusies pudele ar sarkano pildījumu un zaļo korķīti – Sriracha.

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko