Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Pirmdiena, 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde

«Bezmaksas siers» vai kas slēpjas aiz interneta loterijām

E-pastā ar apskaužamu regularitāti parādās vēstules ar paziņojumu par laimestu loterijā. Šis surogātpasta veids vienmēr darbojas vienādi: lietotājam paziņo, ka viņš ir laimējis loterijā milzīgu naudas summu un viņam ir jāsamaksā daži «sākotnējie izdevumi», lai varētu to saņemt. Tas šķiet vilinoši. Diemžēl šie paziņojumi ir tikai interneta krāpnieku triks.

Par tipiskajām krāpšanas shēmām, ļaundaru daudzveidīgajām viltībām, kā arī iespējām atšķirt krāpnieciskos sūtījumus no īstiem paziņojumiem rakstā «Apsveicam, jūs esat laimējis! vai kas slēpjas aiz interneta loterijām» stāsta Kaspersky Lab surogātpasta analītiķe Marija Rubinšteina.

«Loteriju» krāpšanas shēma internetā ir šāda: vispirms lietotājam paziņo, ka viņš ir laimējis milzīgu naudas summu, un pēc tam krāpnieki ar kaut kādu ieganstu izvilina no viņa no dažiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem dolāru. Tā var būt komisijas maksa par laimesta naudas pārvedumu, nodoklis, maksa par konta atvēršanu u.c. Bieži vien šādi izdevumi «veiksminiekam» šķiet nenozīmīgi salīdzinājumā ar laimestu, taču, saņēmuši naudu, krāpnieki vienkārši pazūd, un viņus atrast ir gandrīz neiespējami.

Lai nekļūtu par krāpšanas upuri tīmeklī, ir jāatceras dažas viltus laimesta paziņojumu pazīmes:

• Jebkurš paziņojums par laimestu loterijā, kurā tā saņēmējs nemaz nav piedalījies, ir viltots.

• Bezpersoniska uzruna. Ja balvu izloze tiešām ir notikusi un lietotājs tajā ir piedalījies, pie viņa vērsīsies, izmantojot viņa vārdu (vai iegādātās loterijas biļetes numuru).

• Paziņojums ir nosūtīts no publiska e-pasta servera, piemēram, gmail.com, hotmail.com vai yahoo.com.

• Rupjas kļūdas laimesta paziņojuma tekstā. Šādas vēstules parasti tiek tulkotas ar automātiskās tulkošanas programmu.

• Saņēmējam tiek piedāvāts nosūtīt atbildi uz citu e-pasta adresi, nevis to, no kuras ir atsūtīta vēstule, piemēram, uz kāda «pārstāvja» vai «vadītāja» adresi.

Lai pilnīgi pārliecinātos par īstumu, visu laimesta paziņojumā sniegto informāciju var pārbaudīt, izmantojot meklētājprogrammas. Nosūtītāju vārdus un tālruņa numurus, loterijas nosaukumu ― iespējams, tas viss atradīsies tīmeklī kopā ar detalizētiem komentāriem.

«Kaspersky Lab apkopotā statistika liecina, ka viltus laimestu paziņojumu īpatsvars kopējā surogātpasta plūsmā veido līdz 3%, un tas nozīmē tūkstošiem vēstuļu mēnesī. Lai nekļūtu par krāpnieku upuri, pietiek ar vienkāršu piesardzības pasākumu ievērošanu. Un, pats galvenais, atcerieties: bezmaksas siers ir tikai peļu slazdā,» secina autore Marija Rubinšteina.

Visu rakstu var izlasīt tīmekļa vietnē www.securelist.com.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ātri pagatavojami ēdieni

Maltā gaļa trīs dažādās receptēs – pati par sevi, ar dārzeņiem un makaroniem.

Kā likvidēt ķiploku un sīpolu smaku uz rokām?

Ziemas mēnešos bieži gatavojam ēdienus ar kārtīgu devu ķiploku un sīpolu. Ēdieni sanāk garšīgi, bet kā pēc tam tikt galā ar smaku uz pirkstiem? Ķiploka ēteriskās eļļas ir «lipīgas», tāpēc tās...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko