Salamandras gēni ļaus atgūt ķermeņa daļas
Gandrīz izmirušie rāpuļi Ambystoma mexicanum ir ļoti iecienīts pētījumu objekts, jo tiem piemīt spēja atjaunot traumētos locekļus, žokli, ādu, orgānus un pat daļu galvas un muguras smadzenes vairākas reizes mūžā. "Cilvēkiem arī ir remontējoši audi, taču tie nelabo tik teicami. Dažu traumu gadījumā aksolotli spēj atkārtot embrija attīstīšanās procedūru," aģentūrai Reuters stāsta Drēzdenes Reģeneratīvās terapijas centra pētniece Elija Tanaka, rādot uz akvārijā dzīvojošu rāpuli, kurš nesen kautiņā ar citu aksolotlu zaudējis kāju, taču tagad tās vietā jau izspraukusies maza kājele ar visiem pirkstiem.
E.Tanaka guvusi labus panākumus eksperimentos ar rāpuļiem. Strādājot kopā ar aksolotla genoma, kas ir desmitreiz apjomīgāks par cilvēka sekvencētājiem, speciāliste vēlas noskaidrot, kur slēpjas atšķirības starp cilvēkiem un rāpuļiem. Zināms, ka ķirzakām pēc locekļa pazaudēšanas asinsvadi saraujas, apturot asiņošanu, un ādas šūnas brūces vietā ātri izveido tā dēvēto blastēmu — pamatšūnām līdzīgas vielas, kas ar laiku kļūst par jauno ķermeņa daļu.
"Skatoties, kā salamandrai ataug roka, mums tas vairs nešķiet mistiski. Drīz arī cilvēkiem varētu piemist šī patiesi apbrīnojamā spēja," E.?Tanakas darbā potenciālu saskata viņas pētījuma recenzenti. Viņi lēš, ka paies ne vairāk kā viena divas desmitgades, līdz cilvēki spēs ataudzēt ķermeņa daļas gluži kā aksolotls.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.