"Ja paskatāmies uz statistiku par sliktajiem kredītiem, tad var redzēt, ka situācija kopumā ir nedaudz pasliktinājusies," teica Cērps.
Pēc viņa stāstītā, piemēram, standarta kredītu atmaksas īpatsvars ir samazinājies no 99,3% pirms gada līdz 99,2% pašlaik - tādējādi kredītu atmaksas problēmas ir palielinājušās par 0,1 procentpunktu, turklāt lielākais palielinājums ir noticis uzraugāmo kredītu grupā.
Cērps sacīja, ka uz kredītportfeli var palūkoties arī, vērtējot dinamiku kredītu pamatsummas atmaksai bez kavējuma. "Te redzam, ka gada laikā ir novērojams pasliktinājums, taču tas principā ir novērojams vienai kategorijai - kavējas maksājumi līdz 30 dienām. Pirms gada tie bija 3,1% no visa kredītportfeļa, tagad ir 4,9%," klāstīja FKTK vadītājs.
Viņš arī informēja, ka pašlaik ir pieauguši īstermiņa kredīta kavējumi, taču to, vai tā būs ilgstoša parādība vai vienreizēja, patlaban vēl ir pāragri pateikt.
"Acīmredzot kaut kādu faktoru dēļ ir pasliktinājusies kredītņēmēju spēja maksāt. Bankām ir jāseko ļoti rūpīgi līdzi tam, kas notiek ar šiem konkrētajiem aizņēmējiem. Te ir runa ne tikai par cilvēkiem, bet arī par uzņēmumiem," skaidroja Cērps.
Viņš norādīja, ka pārējos segmentos nekādas būtiskas izmaiņas nav notikušas, lai gan kavētie kredīti ilgāk par 180 dienām ir nedaudz pieauguši - no 0,3% līdz 0,4%, kā arī kavētie kredīti no 90 līdz 180 dienām ir palielinājušies no 0,1% līdz 0,4%.
"Bankām draudus tas nerada, bet tas viennozīmīgi var ietekmēt banku pelnītspēju. Arī par to nav šaubu. Bankām peļņas lielums šogad var nebūt tik liels, kāds tas ir bijis pagājušajā gadā," uzsvēra Cērps.