Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +11 °C
Skaidrs
Piektdiena, 18. oktobris
Rolanda, Rolands, Ronalds, Erlends

papildināta - Pērn tekošā konta deficīts sasniedzis 2005.gada līmeni

Maksājumu bilances tekošā konta negatīvais saldo turpināja samazināties un 2008. gada ceturtajā ceturksnī bija 348,1 milj. latu jeb 8,3% no IKP (iepriekšējā gada atbilstošajā periodā – 77,.4 milj. latu jeb 18,3% no IKP), informē Latvijas Banka. Savukārt gada laikā pakāpeniski samazinoties, 2008. gadā kopumā tekošā konta deficīts sasniedzis 2005.gada līmeni - 12,6% no IKP (2006. un 2007. gadā – 22,5% no IKP). Tekošā konta uzlabošanos galvenokārt noteica preču negatīvā saldo attiecības pret IKP sarukums. Arī visu pārējo posteņu attiecība pret IKP nedaudz uzlabojās.

Gada ceturtajā ceturksnī būtiski (par 5,0 procentu punktiem) saruka preču negatīvā saldo attiecība pret IKP, jo preču eksporta un importa gada kritums bija attiecīgi 7,0% un 14,7%. Savukārt ienākumu saldo kļuva pozitīvs un ļāva samazināt tekošā konta negatīvo saldo par 4,3 procentu punktiem, jo nerezidentu tiešo investīciju uzņēmumi Latvijā darbojušies ar zaudējumiem. Vienlaikus ārvalstu tiešo investīciju Latvijā saldo ceturtajā ceturksnī bija negatīvs (2,3% no IKP). Pakalpojumu pozitīvā saldo attiecība pret IKP palielinājās, sniegto pakalpojumu apjomam augot straujāk nekā saņemto pakalpojumu apjomam. Saruka kārtējo pārvedumu pozitīvā saldo attiecība pret IKP.

Gadā kopumā ārvalstu tiešās investīcijas samazinājās nozarēs, kurās iepriekš bija vērojamas lielākās tiešo investīciju ieplūdes (tirdzniecībā, operācijās ar nekustamo īpašumu un finanšu starpniecībā), bet ieplūda apstrādes rūpniecībā. 2008. gadā kopumā ārvalstu tiešo investīciju Latvijā pozitīvais saldo bija 4,0% no IKP.

Tekošā konta negatīvā saldo finansējumu, tāpat kā iepriekšējos gados, 2008.gadā nodrošināja ilgtermiņa cita kapitāla ieplūdes. 2008.gada pirmajos trijos ceturkšņos ilgtermiņa parādsaistību pieaugumu noteica banku aizņēmumi, savukārt ceturtajā ceturksnī – valdības aizņēmumi, atsverot ievērojamas īstermiņa kapitāla aizplūdes no bankām. Latvijas Bankai veicot valūtas intervences, rezerves aktīvi samazinājās gan ceturtajā ceturksnī, gan arī 2008.gadā kopumā (par 320,2 milj. latu).

Pasaules finanšu krīzes ietekmē strauji vājinoties ārējam pieprasījumam un pieejai kredītresursiem, 2008.gada ceturtajā ceturksnī būtiski saruka preču eksporta apjoms, skaidro LB. Eksporta un iekšzemes pieprasījuma straujais kritums savukārt izraisīja krasu starppatēriņa preču importa apjoma samazinājumu. Vienlaikus saruka arī kapitālpreču importa apjoms, mazinoties uzņēmumu investīciju un mājsaimniecību izdevumu apjomam ilglietojuma precēm stingrāku kreditēšanas nosacījumu un atalgojuma krituma dēļ. Zemas ekonomiskās aktivitātes un augstas konkurences apstākļos eksportētājiem jārēķinās ar pieprasījuma un cenu sarukumu ārējos tirgos arī 2009.gadā. Samazinoties ienākumiem, paredzams arī turpmāks, taču lēnāks mājsaimniecību importa apjoma kritums, savukārt uzņēmumu importa apjomu noteiks eksporta noiets.

Veiksmīgai tautsaimniecības attīstībai būtiski, lai, atsākoties ārējā pieprasījuma kāpumam, eksporta uzņēmumi būtu konkurētspējīgi un ar pietiekamu kapacitāti. Tāpēc svarīgi, cik lielā mērā valdība spēs īstenot ātru un konsekventu uz izmaksu ierobežošanu vērstu politiku, vienlaikus sniedzot maksimālu tūlītēju atbalstu eksportam, norāda LB.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

VĒRTĒ EKSPERTI

Ieva Vēja, "DnB Nord bankas" analītiķe:

Tekošā konta dati skaidri rāda, ka patēriņa ekonomikas laiks Latvijā ir beidzies, imports strauji sarūk, būtiski apsteidzot pēdējos mēnešos fiksēto eksporta samazināšanos. Jau kopš gada sākuma Latvijas eksports auga daudz straujāk nekā imports, vēlāk jau sākās importa samazināšanās un arī gada pēdējos mēnešos, kad pasaules tirgus situācijas ietekmē sāka samazināties arī eksports, importa sarukums joprojām bija daudz straujāks gan absolūtos skaitļos, gan procentu izteiksmē.

Importa samazināšanās un attiecīgi tekošā konta deficīta samazinājums ceturtajā ceturksnī lielā mērā saistīts ar pasaules finanšu tirgu problēmām, Latvijas ekonomiskās situācijas pasliktināšanos un reitingu samazinājumu, kas lika ārvalstu investoriem samazināt tiešās investīcijas Latvijā, un bankām ierobežot kreditēšanu. Tā rezultātā banku aizņēmumi un ārvalstu tiešās investīcijas vairs nenodrošināja tekošā konta deficīta segšanu, un to vajadzēja nodrošināt ar valdības aizņēmumiem un Latvijas bankas rezervēm. Ārvalstu tiešo investīciju plūsma, kas iepriekš bija 7-8% līmenī no IKP, ceturtajā ceturksnī bija kļuvusi negatīva -2,3% apmērā no IKP.

Sagaidāms, ka līdzšinājās ārējās tirdzniecības tendences saglabāsies arī šogad un tekošā konta deficīts turpinās samazināties. Tas redzams jau janvārī, kad, pēc provizoriskajiem datiem, tekošajā kontā bijis 0,5 miljonu latu pārpalikums. Skumji ir vienīgi tas, ka tekošā konta sabalansēšanai bijusi vajadzīga pasaules ekonomikas krīze, un valdība iepriekš nav izmantojusi budžeta izdevumu un kreditēšanas ierobežošanas pasākumus, lai bremzētu iekšzemes patēriņu un neļautu importam un tekošā konta deficītam sasniegt nesamērīgi augstus līmeņus.

Dainis Gašpuitis, "SEB bankas" makroekonomikas eksperts:

Šāda maksājumu bilances (MB) uzlabošanās tendence bija gaidāma, taču pašreizējie uzlabojumi vērtējami ar piesardzīgu optimismu un norāda, ka nesabalansētības riski saglabājas.

Līdz šim lielāko ietekmi MB negatīvās bilances pieaugumam sekmēja tieši negatīvās ārējās tirdzniecības bilances pieaugums. To veicināja Latvijas eksporta mazspēja un nepārtraukti augošais patēriņš. Pēdējā laikā gan novērojam, ka ārējā tirdzniecībā eksporta izmaiņas apsteidz importa izmaiņas. Tā rezultātā ārējās tirdzniecības negatīvā bilance 4. ceturksnī un par gadu kopumā ir mazinājusies par aptuveni trešdaļu. Šāda tendence mazina riskus, taču tie joprojām saglabājas. Eksporta apjomi strauji krītas un šāda tendence šogad turpināsies. Eksporta dinamika norāda, ka tas atstās negatīvu ietekmi uz IKP rādītāju. Savukārt importa samazinājums nav vērtējams viennozīmīgi. 2008. gadā patēriņa preču imports ir sarucis par 1%, bet kapitāla preču par 21.9%. Kapitāla preču kritums norāda, ka rūpniecība arvien mazāk importē resursus, kas nepieciešami tās attīstībai un darbības nodrošināšanai. Līdz ar to situācija nozarē turpinās pasliktināties. Turpmāk uzlabošanās tendencei jābalstās uz patēriņa preču rēķina, kuras pērn importējām 1.8 miljardu latu vērtībā. Mazumtirdzniecības dati norāda, ka šāda tendence strauji īstenojas.

Tāpat uzlabojums pērnā gada 4. ceturksnī notika uz ārvalstu uzņēmumu peļņas krituma rēķina. Šāds uzlabojums pēc savas būtības par tā pozitīvo ietekmi uz KMK ir diskutabls, jo norāda uz biznesa vides pasliktināšanos Latvijā, attiecīgi atsaucoties uz jaunu darba vietu, ienākumu samazināšanos un arī jaunu investīciju ienākšanu. Līdz šim nopelnītā nauda palielināja KMK deficītu, bet tai pat laikā bilancē par to pašu summu pieauga investīciju apjomi, kas rezultātā MB novienādojās. Jāatzīmē, ka attiecīgi šāds uzlabojums KMK pusē pasliktina investīciju rādītājus. Vietējā un pasaules ekonomikā notiekošais saasina vajadzību pēc finanšu resursiem, kas mudina investīciju izņemšanu no ekonomikas. Daudzi investori koncentrē resursu prioritārajiem biznesa mērķiem. Bet jauni investori pagaidām ir piesardzīgi. Straujāku investīciju plūsmu varam sagaidīt tad, kad būs pazīmes, ka ekonomika ir sasniegusi savu zemāko punktu.

Rezultātā uzlabojas KMK, kas mazina naudas aizplūdi no ekonomikas, ko maksājam par precēm. Taču jaunu investīciju un cita veida finanšu ieplūde ar ko segt šo deficītu rūk, tajā pat laikā notiek esošo investīciju izņemšana, kas nozīmē, ka naudas aizplūde no ekonomikas turpinās. Tas nozīmē riski ekonomikai saglabājas. Tādēļ pagaidām prieks par šādiem uzlabojumiem ir nosacīts un jāturpina veikt strukturālās reformas MB sabalansēšanai.

Kā pozitīva iezīme ir pakalpojumu bilances noturīgais pārpalikums, kas norāda uz Latvijas priekšrocībām un iespējām, kuras ir jāizmanto un jāattīsta. Ja patlaban rūpnieciskā ražošana ir strukturālu pārmaiņu priekšā un viennozīmīgu vīziju par tās turpmāko virzību nav, Latvijai pirmām kārtām uzsvars liekams uz pakalpojumu nozares attīstību.

Olga Ertuganova, Latvijas krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe:

2008.gada tekošā konta deficīts ir būtiski samazinājies līdz 12,6%, salīdzinot ar 22,5% iepriekšējos divos gados. Pēdējā gada laikā visi rādītāji, kas vēl nesen norādīja uz augstu ekonomiskās nesabalansētības pakāpi Latvijā, - augstās nekustamā īpašuma cenas, tekošā konta deficīts, augošā inflācija utt., strauji samazinājās. Tajā pašā laikā šie procesi ir saistīti ar smagu ekonomikas piezemēšanos Latvijā un arī galvenajos ārējās tirdzniecības tirgos, tādējādi tos vēl joprojām jāuztver kā signāli ekonomiskās lejupslīdes turpinājumam, nevis kā ekonomikas sabalansētības pazīmes.

Tekošā konta negatīvais saldo samazinās jau piekto ceturksni pēc kārtas, un 2008.gada pēdējā ceturksnī bija 8,3% no IKP, kas ir zemākais rādītājs kopš 2003.gada. Galvenie iemesli šādai lejupslīdei bija preču eksporta un importa plūsmu kritums, kā arī pozitīvs ienākumu saldo Latvijas maksājumu bilancē.

Preču eksporta un importa kritums 2008.gada pēdējā ceturksnī ir sasniedzis attiecīgi 7% un 14,7%. Smags importa plūsmu sabrukums norāda uz Latvijas iedzīvotāju pirktspējas kritumu un būtisku patēriņa ierobežošanu. Diemžēl krities arī kapitālpreču imports, kas skaidrojams ar to, ka vairāki uzņēmumi pārtraukuši veikt investīcijas biznesa attīstībā. Neapšaubāmi straujš importa pieaugums vēl nesen nepārprotami norādīja uz neproporcionāli strauju patēriņa pieaugumu valstī. Tajā pašā laikā, ņemot vērā Latvijas rūpniecības ierobežotās iespējas nodrošināt ekonomiku ar visu nepieciešamo, importa kritums varētu būtiski ierobežot ekonomikas attīstības iespējas vidējā un ilgā termiņā. Eksporta perspektīvas, ņemot vērā globālo recesiju un nepietiekamu Latvijas valdības aktivitāti attiecībā uz eksporta veicināšanas pasākumiem, arī nav rožainas.

Diemžēl šķietami labs rādītājs - pozitīvs ienākumu saldo - arī saistīts ar negatīvajām tendencēm Latvijas ekonomikā: ārvalstu uzņēmumi strādā ar zaudējumiem.

Neapšaubāmi, ir arī pozitīvi faktori, kas uzlaboja tekošā konta bilances pozīcijas. Piemēram, pakalpojumu eksports turpina pieaugt, turklāt apsteidzot pakalpojumu importu, kas arī veicina pakalpojumu pozitīvā saldo pieaugumu.

Pasaules ekonomika šogad atrodas recesijā, galvenās Latvijas partnervalstis jau pieredz ekonomisko lejupslīdi (Eiropa) vai straujus attīstības tempu kritumus (NVS valstis). Likumsakarīgi, ka šie procesi izraisa gan eksporta plūsmu sarukumu, gan arī ārvalstu tiešo investīciju kritumu 2008.gada beigās.
Prognozējot nākotnes tendences, noteikti jāgaida tekošā konta deficīta būtisks samazinājums 2009. un 2010.gadā, ko sekmēs patēriņa kritums un zema uzņēmēju aktivitāte Latvijā un ārvalstīs. Atsevišķos mēnešos, iespējams, būs novērojama tāda pati situācija kā janvārī, kad tika novērots tekošā konta deficīta pārpalikums. Tajā pašā laikā runāt par tekošā konta stabilu pārpalikumu Latvijā ir joprojām pāragri.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses