Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +8 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 24. aprīlis
Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

Inovācija – kviešu sakņu tekstils

Pieci jautājumi kviešu sakņu tekstila audzētājam Justam Krapānam.

Daudzu dabas mīļotāju mājas rotā zīmola Dzīvotne veidotie augu terāriji – dabas miniatūra stikla ietvarā, ko Justs Krapāns kopā ar sievu Līgu sāka audzēt pirms pieciem gadiem. Šobrīd uzņēmumā no augu saknēm darina arī tekstilu, kuru sākotnēji ieplānots izmantot interjera dizaina objektu veidošanā. Inovatīvais un videi draudzīgais materiāls pie saviem pircējiem nonāks šī gada laikā.

Kā dzima ideja par kviešu sakņu tekstila izveidi?

Pirms desmit gadiem internetā pamanīju mākslinieces no Amsterdamas Diānas Šēreres manipulēšanu ar saknēm, veidojot dažādas instalācijas un mākslas darbus. Jau toreiz tas princips man likās ģeniāls. Ejot laikam, šī interese man nepazuda, tāpēc sekoju līdzi viņas darbiem. Secināju, ka sakņu audzēšanas tehnoloģija turpina attīstīties mākslas jomā, lai gan tai ir daudz lielāks potenciāls, jo izaudzētais materiāls ir ilgtspējīgs, un to noteikti var izmantot arī citās nozarēs. Pienāca brīdis, kad visas specifiskās zināšanas, kuras bijām ieguvuši, veidojot augu terārijus, varējām sākt pielietot arī sakņu audzēšanas tehnoloģijā. Šis bija kā nākamais solis mūsu izpētē. Sākot to darīt, uzreiz bija skaidrs, ka šādā veidā ir iespēja izaudzēt ne tikai vienu, bet vairākus materiālus, kuriem piemitīs dažādas īpašības. Mūsu mērķis bija tehnoloģiju komercializēt, radīt reālus risinājumus, kas nonāktu pie cilvēkiem, nevis paliktu tikai mākslas instalāciju līmenī.

Kādēļ izvēlējāties tieši kviešu graudus?

Pie kviešiem nonācām eksperimentu rezultātā, lai gan sakņu tekstilu var izaudzēt no dažādām graudzālēm. Savā pētniecībā esam ieviesuši terminu "sakņu kautrība", kas nozīmē, ka ir daudzi augi, kas savā starpā nesavij kopā saknes, tāpēc tekstilam neder. Savukārt graudzāles savijas kopā un veido dabisku paklāju. Ja skatāmies arī no ražošanas potenciāla apjoma, tad graudaugiem ir viegli pieejamas sēklas. Paredzot ražošanas apjoma kāpumu, pozitīvi vērtējam to, ka graudaugu sēklas ir viegli pieejama un lokāla izejviela, kā arī ražošanas process ir bez atlikumiem. No iegūtajiem trīs slāņiem sakņu daļa izmantojama tekstilam, kamēr augšējās daļas potenciāli izmantojamas pārtikā, farmācijā, kosmētikā. Testējot dažādas graudaugu kultūras, izvēlējāmies kviešus, jo tiem piemīt labākais līdzsvars starp augšanas ātrumu un pašu sakņu struktūru, taču turpinām eksperimentus arī ar citām graudzālēm.

Kāds ir sakņu tekstila audzēšanas un apstrādes process?

Šīs tehnoloģijas lielākais ieguvums ir tāds, ka mēs neveicam nekādas mehāniskas manipulācijas ar šķiedrām, kad tās tiek sadalītas "reizinātājos" un pēc tam savērptas. Augi aug paši, taču mūsu uzdevums ir manipulēt ar audzēšanas laukumu un dažādiem apstākļiem – tādiem kā apgaismojums, temperatūra, laistīšanas režīms un apjoms. Mainot šīs nianses, varam ietekmēt materiāla gala īpašības. Strādājot optimālos apstākļos, augu tekstilu var izaudzēt nedēļas laikā. Ja sākam no vienkāršas sēklas, kura jāmērcē un jāizdiedzē, tad process var aizņemt divas nedēļas. Tas, kurā brīdī atdalām sakni, ietekmē materiāla īpašības. Ja vēlamies blīvāku tekstilu vai, tieši pretēji, gaisīgāku, pufīgāku, kam piemīt akustiskas īpašības, tad audzēšanas process un laiks atšķiras. Tekstilam var piešķirt arī dažādas krāsas. Tā kā vēlamies ražot ilgtspējīgu produktu, tad krāsas tekstilam piešķīrām, eksperimentējot ar dažādām dabā sastopamām krāsvielām, piemēram, kurkumu, kafiju, sarkanajiem kāpostiem. Sakņu tekstilu var ļoti labi ietonēt. Arī dabīgo krāsvielu skaits ir teju bezgalīgs, tāpēc iegūstamo toņu spektrs ir tikpat plašs.

Lielākā daļa darbību, ko darām, mums ir pilnīgi jaunas. Pētnieka prieks iet pāri jebkuram izaicinājumam. Nodrošināt optimālus augšanas un higiēniskos apstākļus ir zināms izaicinājums. Apstākļi, kuri ir piemēroti graudu dīgšanai, ir arī apstākļi, kas ir labvēlīgi, lai rastos pelējums, taču esmu pārliecināts, ka arī šai problēmai atradīsim risinājumu.

Kur šādu tekstilu paredzēts izmantot?

Lielāko potenciālu mūsu sakņu tekstilam redzam interjera dizaina objektu ražošanā: dekoratīvie griestu un sienu paneļi, žalūzijas, aizslietņi. Testējam to arī iepakojuma materiālu jomā. Tās ir pirmās jomas, uz kurām fokusējamies, taču esam atvērti arī citām idejām. Skaidrs, ka šāda materiāla pielietojums var būt daudz plašāks. Esam priecīgi, ja mūs uzrunā dažādu nozaru pārstāvji. Kopīgi testējot un eksperimentējot, varam radīt kaut ko jaunu un cilvēkiem noderīgu. Šai sakņu audzēšanas tehnoloģijai ir milzīga iespēju amplitūda, jo tā kā tās ir saknes, tās spēj uzsūkt jebko, ko tām dod. Sakņu materiālam ir potenciāls piešķirt gan ugunsizturības, gan ūdensizturības īpašības. Pētījuma gaitā noteikti noskaidrosim piemērotākās vielas un risinājumus, kā šīs īpašības panākt, kas palīdzēs sertificēt materiālu atbilstoši tirgus prasībām. Gadu esam veltījuši tehnoloģijas izpētei un tam, kā varam ietekmēt gala rezultātu, protokolēt procesu un padarīt to atkārtojamu.

Lai arī neesam veikuši konkrētus aprēķinus, šis inovatīvais materiāls var būt klimatneitrāls, jo ogļskābā gāze tiek noglabāta pašā materiālā, tāpēc to varam dēvēt par ilgtspējīgu produktu. Izmantojamās izejvielas, bezatlikumu ražošanas process un organiskais gala materiāls nozīmē to, ka neradām piesārņojumu. Ir labi, ja varam kaut ko uztaisīt no pārstrādātas plastmasas, bet dienas beigās tā joprojām ir plastmasa. Mēs gribam darīt labāk. Šis ir produkts, kuram ilgtspēja nav jāpievelk aiz ausīm. Arī mūsu veidoto augu terāriju saturs savas dzīves beigās var tikt izbērts kompostā, un jums paliks stikla trauks, kurš arī ir bijis uztaisīts no otrreiz pārstrādāta stikla. Arī korķa vāks ir ilgtspējīgs materiāls. Jau no pirmās dienas mūsu uzņēmumam ilgtspējas aspekts ir nozīmīgs.

Kad ieplānots jauno produktu nodot pircējiem?

Šobrīd ķeramies klāt pilotprojektu realizēšanai. Līdz maija vidum, kad mums ieplānota publiska materiāla prezentācija, vēlamies parādīt vismaz četrus piecus produktu prototipus vidē. Tas mums dos jaunas zināšanas un pieredzi, kas nākotnē palīdzēs ātrāk un kvalitatīvāk izstrādāt galaproduktu, kuru jau varēsim nodot patērētājiem. Plānojam jau šī gada laikā panākt tādu sakņu tekstila materiālu, ko interjera dizaineri un arhitekti savos projektos vēlētos izmantot. Mēs lielā tempā ejam uz priekšu izstrādes procesā, taču jāskatās, kā tirgus reaģēs uz šādu inovāciju un kāds būs pieprasījums. Protams, eksperimenti turpināsies, un esam atvērti jaunām idejām.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Vides Diena

Vairāk Vides Diena


Tūrisms

Vairāk Tūrisms


Ceļošana

Vairāk Ceļošana


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena