Meža "palāta"
Jau 1984. gadā kāds pētījums Pensilvānijā atklāja, ka tie pacienti, kuriem pēc operācijas pa palātas logu pavērās koki un zaļš skats dabā, atlaba ātrāk, lietoja mazāk pretsāpju līdzekļu un kopumā slimnīcā uzkavējās īsāku laiku nekā tie, kuriem pa logu bija redzama kādas ēkas ķieģeļu siena.
Japānā un Dienvidkorejā jau kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem tā sauktās "meža peldes" (Shinrin-Yoku) ir kļuvušas par oficiālu līdzekli, ko ārsts var nozīmēt dažādu veselības problēmu risināšanā, jo šāda nodarbe dabiskā veidā paaugstina imunitāti, samazina asinsspiedienu, mazina stresu, uzlabo garastāvokli, paaugstina koncentrēšanās spējas, palielina enerģijas līmeni, paātrina atlabšanu pēc ķirurģiskām manipulācijām un galu galā – uzlabo miegu.
Virziens, ko mūsdienās sauc par ekoterapiju, gūst aizvien lielāku popularitāti pasaulē. Izrādās, ka, lai uzlabotu savu vispārējo veselības stāvokli, dabā nav obligāti jādodas vienatnē – tikpat pozitīvi rezultāti ir sasniedzami, ja dabā dodas kopā ar citiem jeb grupā. Hārvarda Medicīnas skolas psihiatrs Džeisons Strauss uzsver: terapeitisks, būšanai dabā līdzīgs efekts var būt pat tad, ja cilvēks pats nekur nedodas, bet savā vidē vai austiņās izvēlas klausīties ierakstītas dabas skaņas, piemēram, putnu balsis, vēja šalkoņu vai ūdens plūdumu.
Mūsdienās aizvien biežāk pētījumi rāda, ka bērniem ievērojami samazinās uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms, ja viņi pavada laiku dabā. Turklāt arī mācību rezultāti uzlabojas, ja mācību vidē ir vieta dabas elementiem vai zinības tiek apgūtas āra vidē. Savukārt ASV pētnieki 2012. gadā Baltimorā pat saskatījuši saistību starp koku skaita pieaugumu un kriminālpārkāpumu samazināšanos.
Pavisam nesen, vasaras izskaņā, Rīgā festivālā iNovuss viesojās vācu izcelsmes ekopsihologs Martins Kīms, kurš pats savā uzņēmumā Alpos izmanto dabas labvēlīgo ietekmi uz fizisko un garīgo cilvēka veselību. Eksperts atzinīgi vērtēja Latviju kā izcilu vietu meža kūrēm, kas ne tikai var stiprināt cilvēka fizisko ķermeni un imunitāti, bet arī dziedēt psihiskas kaites un mazināt depresiju.
Plaisa starp dabu un cilvēku
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 23. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
P
nopūta