Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Dzimumu līdztiesība nozīmē nodrošināt abiem dzimumiem vienādas tiesības, nevis uztvert vīriešus un sievietes kā vienādas būtnes

Eksperte: Progress sieviešu un vīriešu līdztiesības jautājumos notiek "gliemeža soļiem"

Progress dzimumu līdztiesības jautājumos notiek "gliemeža soļiem", šodien lekcijā "Sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju principa nozīme politikas veidošanas procesā" sacīja Labklājības ministrijas (LM) vecākā eksperte dzimumu līdztiesības jautājumos Agnese Gaile.

Pēc viņas teiktā, Latvijā 2017.gadā 54,1% iedzīvotāju bija sievietes, tomēr statistikas rādītāji liecina, ka sieviešu pārstāvība dažādās jomās ir krietni zemāka. Piemēram, Saeimā no visiem deputātiem 16% ir sievietes, bet Ministru kabinetā no 13 ministriem tikai trīs ir sievietes.

Nedaudz labāka situācija vērojama pašvaldībās, kur 2017.gada vēlēšanās no visiem kandidātiem 39,03% bija sievietes, bet no ievēlētajiem deputātiem 34,01%. Vienlaikus lielo pilsētu vadītāji joprojām ir tikai vīrieši, piebilda Gaile.

Vienlaikus statistikas dati liecina, ka pēdējo desmit gadu laikā augstāko izglītību ieguvušo vidū vīriešu īpatsvars nepārsniedz 35%. Piemēram, 2016.gadā kopumā no augstāko izglītību ieguvušajiem iedzīvotājiem 65,5% bija sievietes, bet 34,5% - vīrieši.

Tomēr, kaut arī sievietes augstāko izglītību vidēji iegūst biežāk nekā vīrieši, darba samaksa sievietēm ir par 17% mazāka nekā vīriešiem. Vīrieši ir arī vairāk nodarbināti, proti, 2017.gada 3.ceturksnī sieviešu vidū nodarbinātība bija 72,8%, bet vīriešu vidū - 77,6%.

Tāpat Gaile informēja, ka būtiskas atšķirības vīriešu un sieviešu vidū vērojamas dzīves ilgumā un kvalitātē. Piemēram, jaunpiedzimušas sievietes paredzamais dzīves ilgums ir 79,5 gadi, bet vīrieša - 69,7 gadi. Atšķirīgs ir arī veselīgo dzīves gadu skaits, proti, sievietēm vidēji veselīgs ir 54,1 gads, bet vīriešiem - 51,8 gadi.

Gaile skaidroja, ka Latvijā tagad svarīgi uzsvērt vārdkopu "sieviešu un vīriešu līdztiesība", jo vārdu savienojumam "dzimumu līdztiesība" patlaban līdzi sekojot maldinoša un pārprasta izpratne.

Pēc ekspertes teiktā, dzimumu līdztiesība nozīmē, ka sieviešu un vīriešu loma sabiedrības attīstībā tiek atzīta par līdzvērtīgu. Lai nodrošinātu, ka dzimumi ir līdztiesīgi, nepieciešams nodrošināt vienādi pieejamus resursus un to izmantošanas tiesības.

Vienlaikus Gaile uzsvēra, ka dzimumu līdztiesība nozīmē nodrošināt abiem dzimumiem vienādas tiesības, nevis uztvert vīriešus un sievietes kā vienādas būtnes.

Gaile stāstīja arī par tiešās un netiešās dzimumu diskriminācijas pazīmēm. Tiešā diskriminācija izpaužas situācijās, kurās sievietei vai vīrietim tiešā veidā tiek liegta kāda iespēja tikai viņas vai viņa dzimuma dēļ. Tiešās diskriminācijas piemērs, pēc Gailes teiktā, ir nesen Saeimā iesniegtā iecere aizliegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas.

Top komentāri

Riks
R
Pirmie līdztiesības augļi jau ir, demogrāfijas kritums. Līdztiesības apstākļos bērni nerodas. To nevajag aizmirst.
TrollisJT
T
Ieviesiet "sieviešu kvotas"! Boļševikiem taču bija!
Novērotājs
N
Interesanti kāpēc visās profesijās nedominē sievietes, ja jau sievietes ir tik lēts un vienlīdz labs darbaspēks? :)
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pieļaujot dubulto identitāti(35)

Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) jumta likumam pirms trešā lasījuma ir iesniegti aptuveni 350 priekšlikumu, tajā skaitā divi Valsts prezidenta Egila Levita ierosinājumi.

Bailes ieradumus nemainīs(2)

Pastāsti, kas būs pirmais, ko tu darīsi tad, kad Covid-19 izplatību ierobežojošie pasākumi tiks atcelti? Šāds jautājums, izteikts latviešu, angļu un citās valodās, bieži ieraugāms internetā. To uz...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē