Laika ziņas
Šodien
Apmācies

LĀB: Māsām un ārsta palīgiem jādod iespēja izrakstīt receptes

Medicīnas māsām un ārsta palīgiem būtu jādod iespēja izrakstīt receptes, uzskata Latvijas Ārstu biedrība (LĀB). Kā aģentūrai LETA norādīja biedrības pārstāve Sendija Burka-Šaicanova, LĀB atbalsta Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas (LLĢĀA) viedokli un piekrīt tam, ka māsām un ārsta palīgiem ir jādod iespēja izrakstīt receptes.

Pagaidām būtiski iebildumi pret ierosinājumu piešķirt tiesības māsām un ārsta palīgiem izrakstīt receptes nav izskanējuši, un šo ieceri atbalstījusi gan Veselības ministrija (VM), gan LĀB, gan Latvijas Slimnīcu biedrība. Vienlaikus Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris uzskata, ka māsām un ārsta palīgiem receptes varētu ļaut izrakstīt atsevišķos, bet ne visos gadījumos. Viņš gan nepauda kopējo arodbiedrības viedokli.

Vienlaikus Latvija Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide norādīja, ka atbalstītu ieceri piešķirt māsām tiesības sagatavot dokumentus, tostarp receptes un darbnespējas lapas, tomēr par recepšu izrakstīšanu patstāvīgi gan nevarētu pagaidām runāt, jo visu atbildību par pacientu uzņemas ārsts.

Arī Latvijas Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska norādīja, ka pilnībā atbalsta VM piedāvāto versiju, proti, ka māsa recepti sagatavotu, bet ārsts to parakstītu. Šāds risinājums būtiski atvieglotu ārsta darbu, turklāt šāda rīcība būtu virziens nākotnē, jo starptautiska pieredze liecina, ka māsām tiek deleģēta iespēja atsevišķām pacientu grupām pat izrakstīt receptes patstāvīgi.

Raiska piebilda, ka patlaban māsas profesijas standarts nepieļauj receptes izrakstīšanu, tomēr tiesību piešķiršana sagatavot recepti, kuru galu galā ārsts tikai paraksta, būtu nozīmīgs solis, jo jau tagad ģimenes ārstu praksēs māsas mēdz sagatavot receptes.

Arī Latvijas Ambulatorā dienesta ārsta palīgu profesionālā biedrība atbalstītu recepšu izrakstīšanas iespēju paplašināšanu. Patlaban ambulatorā dienesta ārsta palīga kompetencē ir patstāvīgi lietot un izrakstīt medicīniskos preparātus, tostarp stipri iedarbīgos preparātus, proti, ārsta palīgam ir tiesības izrakstīt parasto recepti, tomēr patlaban viņš nevar izrakstīt kompensējamos medikamentus vai psihotropas vielas saturošus medikamentus.

Biedrības priekšsēdētājs Juris Raudovs norādīja, ka recepšu izrakstīšanas tiesību ārsta palīgiem paplašināšana būtu atbalstāma, taču šāds lēmums būtu jāpieņem diskusijā kopā ar ārstiem. Raudovs uzskata, ka šādas izmaiņas atvieglotu ārsta palīgu darbu lauku reģionos, kur šis mediķis bieži vien strādā patstāvīgi.

Kā ziņots, veselības ministre Anda Čakša (ZZS) ar medicīnas sabiedrības piekrišanu atbalstītu grozījumu veikšanu, lai māsām un ārsta palīgiem ļautu izrakstīt receptes.

LETA jau ziņoja, ka Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija rosināja veikt grozījumus Ministru kabineta noteikumos, lai pieļautu, ka māsa un ārsta palīgs var izrakstīt recepti saskaņā ar ārsta norādījumiem. Par šo jautājumu mediķi ir sūdzējušies jau ilgstoši, jo lēni strādājošas e-veselības sistēmas apstākļos minētais apstāklis kavē pacientu apkalpošanu.

Top komentāri

p
p
LĀB,Jūs sen nokritāt no mēness?
M
M
Vai tad dakters māsai nevar savu parolīti iedot?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Pieļaujot dubulto identitāti(35)

Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) jumta likumam pirms trešā lasījuma ir iesniegti aptuveni 350 priekšlikumu, tajā skaitā divi Valsts prezidenta Egila Levita ierosinājumi.

Bailes ieradumus nemainīs(2)

Pastāsti, kas būs pirmais, ko tu darīsi tad, kad Covid-19 izplatību ierobežojošie pasākumi tiks atcelti? Šāds jautājums, izteikts latviešu, angļu un citās valodās, bieži ieraugāms internetā. To uz...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē