Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā -1 °C
Sniega pārslas
Otrdiena, 30. novembris
Andrejs, Andrievs, Andris

Vēja enerģija spēj sadzīvot ar citām

Vēja elektroenerģijas ražošana strauji attīstījusies visā pasaulē, tomēr Latvijā vēja enerģijas saražotā jauda ir viena no zemākajām Eiropā. Ir daudz investoru, kuri ir gatavi Latvijā attīstīt vēja enerģiju ar jaunākajām tehnoloģijām, taču to būvniecībai tiek likti šķēršļi ne tikai administratīvu iemeslu dēļ, bet arī tāpēc, ka daudziem liekas – ja Latvijā strauji attīstīsies vēja enerģija, mūsu energosistēma nespēs darboties vienā tīklā ar tās saražoto jaudu. Šāds arguments ir diezgan absurds.

Vēja enerģija, neskatoties uz turbīnu jaudu, spēj sadzīvot ar pārējiem enerģijas ražošanas veidiem vienotā tīklā. To mēs redzam Skandināvijā, kur vējš jau veido būtisku daļu no elektroenerģijas uzstādītajām jaudām – dažbrīd vējš no ražošanā esošajām jaudām var aizņemt līdz pat trešajai daļai, kas ir vairāk nekā 30% no kopējās izstrādes apjoma. Līdz ar to tas, ka vējš pietiekami sekmīgi strādā kopā ar pārējiem enerģijas ražošanas veidiem vienotā tīklā, ir reālā darbībā pierādīts fakts. Skandināvija un arī citi reģioni spēj sekmīgi integrēt jaudu, kam oponenti bieži vien pārmet nepatstāvību. 

Ja skatāmies uz Latviju, tad pašlaik uzstādītās vēja turbīnas nav tik jaudīgas kā Skandināvijā. Tādēļ daudziem var rasties jautājums, vai jauda, kādu varētu saražot vēja enerģija, ja tiktu uzbūvēti vēja parki, kas pielīdzināmi Skandināvijas jaudai, spētu funkcionēt kopā ar jau esošajiem enerģijas veidiem vienotā tīklā. Mūsu tīkls jau ir pietiekami jaudīgs un labi savienots ar citām Eiropas valstīm, no kurām mēs jau šobrīd importējam vēja enerģiju un uz kurām, palielinot vēja enerģijas ražošanu Latvijā, mēs varētu eksportēt savu vēja elektroenerģijas pārpalikumu. Turklāt vēja elektrostaciju ienākšana mūsu reģionā nenotiek tik strauji, lai varētu runāt par lieliem satricinājumiem pārējiem elektrības ražošanas avotiem. Piemēram, Lietuvā un Igaunijā, kur vēja elektrostacijas ir vairāk attīstījušās, vēja enerģijas jaudas ir veiksmīgi iekļāvušās energosistēmā vairāku gadu laikā. 

Ja uztraucamies par pārāk lielu jaudas daudzumu, kādu varētu saražot vēja parki Latvijā, jāsaprot, ka vēja enerģijas jaudas ir regulējamas – ja vēja ir pārāk daudz, vēja turbīnu jaudas var tikt samazinātas vai pat apturētas uz kādu laiku. Tāpat strauji attīstās elektroenerģijas uzkrāšanas tehnoloģijas, ar kuru palīdzību vēja enerģiju lētajā cenu periodā uzkrāj, lai izmantotu tad, kad cenas ir augstākas. Ja runājam par nepieciešamību šo jaudu aizvietot brīžos, kad vēja nav, tad, protams, šāda nepieciešamība energosistēmā saglabājas, – tāpat kā lielākajai daļai no elektroenerģijas ražošanas avotiem. Ņemot vērā to, ka Baltijā jau šobrīd ir vērojams būtisks elektroenerģijas deficīts, spēcīga infrastruktūra ir un arī nākotnē būs būtisks reģiona energoapgādes stabilitātes aspekts neatkarīgi no tā, vai reģionā tiks attīstītas jaunas ražošanas jaudas, ieskaitot vēja enerģiju. 
Teikt, ka viens no elektroenerģijas avotiem ir kādā veidā īpaši izceļams, ir nepamatoti – vējš nav unikāls un savā darbībā neatšķiras no citiem energoresursiem.

Top komentāri

ļuļa
ļ
kāpēc klāt nav atzīme, ka šis ir reklāmraksts?????
VVZ
V
Ir tāda dokumentāla filma, saucas "Varenais vējš". Tur labi parāda, kā vēja elektrostacijas padara vidi neapdzīvojamu. Un pats briesmīgākais, ja jūs dzīvojat aiz vēja elektrostacijas, un otrā pusē tai spīd Saule. No gaismas mirgošanas nav iespējams izvairīties, un cilvēki burtiski jūk prātā. Otrais moments ir infraskaņa, kas ietekmē visus- cilvēkus, dzīvniekus, bites. Trešais moments- vibrācijas, kas izplatās caur grunti. Un morāle- neļaujiet sev sabojāt dzīvi! Viņiem tas ir tikai bizness, bet jums tā ir izpostīta dzīve un vājprāts.
Vējš reizēm pierimst
V
Vai tad lampiņām arī būtu jāsamazina spozme, un datoriem jāsamazina veiktspēja?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Neiestigt vēlmju domāšanā(1)

Aizvadītajā nedēļā, kad Austrijā jau bija ieviesta mājsēde un ierobežojumi ietekmēja dzīvi arī citās valstīs, kāda relīze par starptautisku pasākumu Somijā sākās ar vārdiem "pasaule palēnām...

Investīcijas izglītībā atmaksāsies

Ar Eiropas Attīstības bankas padomes (Council of Europe Development Bank, CEB) reģionālo projektu vadītāju Latvijā, Lietuvā un Somijā Diānu Bertjē sarunājas Guntars Gūte.

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē