Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +2 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 10. aprīlis
Anita, Anitra, Zīle, Annika

Pasaule

Pirmā Meja vai otrā Tečere? © DIENA(8)

Lielbritāniju projām no Eiropas Savienības vedīs jaunā premjerministre Terēza Meja, kurai britu prese sola ieiešanu vēsturē kā otrajai Mārgaretai Tečerei.Anglikāņu garīdznie­ka Hjūberta Breiz­jera un viņa dzīves­biedres Zeidī Mēri­jas vienīgā meita, šā gada 13. jūlijā par vēsturē otro sie­vieti Lielbritānijas premjerministri kļuvusī Terēza Mērija Me­ja, kurai šā gada 1.

Populistu pavasaris Eiropā © DIENA(81)

Laikā, kad Eiropa nesekmīgi cenšas risināt  migrācijas krīzi un iekustināt stagnējošo ekonomiku, virknē valstu panākumus gūst eiroskeptiski un galēji labēji politiskie spēki, kuri izmanto vēlētāju neapmierinātību ar tradicionālo partiju darbu  un bailes no iebraucējiem.

Joki mazi © DIENA(8)

Vācijas kancleres Angelas Merkeles lēmums apmierināt Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana prasību pret vācu komiķi radījis bažas, ka Eiropa ir gatava upurēt savas pamatvērtības, lai izdabātu neliberāliem režīmiem.

Eiropiešiem kronis nespiež © DIENA(11)

Arī XXI gadsimta Eiropā dažās valstīs valda monarhijas, kurām ir šauras politiskās pilnvaras. Tomēr karaļi un karalienes joprojām ir populāri, par spīti bieži izskanošajiem pārmetumiem par viņu grezno dzīvesveidu.

Putina gvarde © DIENA(95)

Līdz ar pārkārtojumiem Krievijas iekšlietu sistēmā kaimiņvalstī izveidota arī īpaša, tieši prezidentam pakļauta Nacionālā gvarde, Kremļa kritiķos un opozīcijā radot bažas, ka gaidāms jauns 1937.gads.

Abortu aizliegums Polijā: Drēbju pakaramo dumpis © DIENA(23)

Katoliskajā Polijā spēkā ir vieni no Eiropā stingrākajiem likumiem, kas regulē abortu veikšanu, un zemākais oficiāli reģistrēto abortu skaits. Tomēr valstī pie varas esošā nacionālkonservatīvā partija Likums un taisnīgums (PiS) vienā balsī ar katoļu baznīcu paudusi atbalstu kādas pretabortu organizācijas virzītam likumprojektam, kura mērķis ir sievietēm pilnībā aizliegt pārtraukt grūtniecību, arī gadījumos, ja tā ir iestājusies pēc izvarošanas.

Ukrainas Žanna d'Arka © DIENA(125)

Ukraiņu lidotāja Nadija Savčenko, kuras notiesāšanu Krievijā nosodījusi Kijeva un Rietumi, kļuvusi par nacionālo simbolu Ukrainas pretestībai cīņā pret kaimiņvalsts militāro agresiju.Aizritējuši divi gadi, kopš Krievija, nerespektējot pēc Otrā pasaules kara beigām iedibināto starptautisko kārtību, visas pasaules acu priekšā ar "zaļo cilvēciņu" līdzdalību neilgā laikā okupēja un anektēja "brāļu valstij" Ukrainai piederošo Krimas pussalu un pēc tam ar pašas atbalstītu separātistu rokām sāka militāru agresiju Austrumukrainā.

Oskaru spēles © DIENA(22)

88. Amerikas Kinoakadēmijas ceremonija, kas notiks šo svētdien Losandželosā, ir nozīmīgākais kinopasākums pasaulē – rēķinu noslēgšana ar nu jau aizgājušo 2015. gadu, par kura labākajām filmām tad arī būs balsojuši vairāk nekā 5000 Amerikas Kinoakadēmijas biedru.

Stihija, vārdā ķīniešu Jaunais gads © DIENA(2)

Šā gada 8. februārī daudzviet pasaulē ar vērienu tiek atzīmēta jaunā, Ugunīgā Pērtiķa, gada iestāšanās pēc ķīniešu kalendāra. Šīs svinības izceļas ne tikai ar interesantām tradīcijām, bet arī to, ka spēj radīt problēmas gan biznesā, gan transporta sistēmā.Jaunais ir 4653. vai 4714. gads? Pat ja ķīniešu laika skaitīšanas sistēmu pārnes Rietumu pasaulei saprotamās mērvienībās, to noteikt nav nemaz tik viegli, jo par laika skaitīšanas sākuma punktu versijas ir vairākas.

Iepotēt mīlestību pret vadoni © DIENA(78)

No kalendāriem un smaržām līdz apzeltītām statujām, luksusa lietām un eposu cienīgiem mītiem par pārcilvēka īpašībām. Arī mūsdienās autoritāri un totalitāri pārvaldītās valstīs tiek attīstīts līderu personības kults.

Paraugvalsts zem Briseles lupas © DIENA(80)

Eiropā bargi kritizē Polijas jaunās valdības pieņemtos lēmumus tiesu varas un mediju jomā, dēvējot tos gan par putinizāciju, gan valsts apvērsumu. Eiropas Komisija pat sākusi pārbaudi, lai noskaidrotu, vai navsaskatāma pretruna ar ES tiesiskuma normām.

Šengenas zona krustcelēs © DIENA(12)

Migrantu krīzes un terorisma draudu dēļ daudzi eiropieši gatavi atteikties no lielākā Eiropas Savienības sasnieguma – personu pārvietošanās brīvības.