Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Ārpolitika

Ārlietu debatēs no slavējumiem līdz kritikai

"Šodienas pasaule nav mūsu izcilā rakstnieka Kārļa Skalbes pasaku pasaule, kur Miera un Pieticības malā valda miers un laime un katram debesīs iesprausta viņa karote," atklājot jau devītās ārlietu debates Saeimā, sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (Jaunā Vienotība). Arī zināmais klusuma un miera periods Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā ir mānīgs, tādēļ šogad atslēgas vārds iekšpolitikā un ārpolitikā būšot "drošība".13. Saeimai, kurā divas trešdaļas ir jaunievēlētu deputātu, šīs bija pirmās ārlietu debates. Paralēli pieredzējušiem politiķiem, kas debatēs uzstājas regulāri, tribīnē kāpa arī vairāki pirmo reizi ievēlētie tautas kalpi. Debatēs bieži izskanēja bažas par Krievijas īstenoto politiku, kā arī Latvijas nonākšanu finanšu sektora "pelēkajā sarakstā". Pēdējai problēmai ziņojumā šogad veltīta īpaša sadaļa.

Ārpus ārlietu dienesta rāmja

Ārlietu ministra ikgadējā ziņojumā, par kuru debates Saeimā plānotas 24. janvārī, jau tradicionāli izklāstīts aizvadītā gada veikums Latvijas ārpolitikā un iezīmēti globālie un reģionālie izaicinājumi. Pirmo reizi ziņojumā parādījusies jauna sadaļa Nelegālo finanšu plūsmu ierobežošana. Tas nav nejauši, jo arvien skarbāku kritiku par institūciju kapacitāti, kontroles trūkumu šajā jomā un brīdinājumus par negatīvajām sekām Latvijas ārlietu dienests saņem nu jau ar satraucošu regularitāti.

Āboltiņa: Runājot par bēgļiem, jāizvairās no vispārinājumiem

Runājot par bēgļiem, nevajag biedēt sevi un sabiedrību, jo visi bēgļi nebūt nav teroristi vai likumpārkāpēji, šodien ārpolitikas debatēs sacīja Vienotības frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa, aicinot izvairīties no vispārinājumiem un provokācijām."Likumpārkāpējiem, teroristiem nav kopējas tautības jeb izcelsmes valsts," sacīja politiķe.

Troņu spēle

Ikgadējās ārpolitikas debates Saeimā ir laba iespēja izvērtēt, par cik nozīmīgu spēlētāju starptautiskajā politikā esam spējuši kļūt un galu galā atbildēt uz mūžseno jautājumu — vai Latvijai vispār ir pašai sava ārpolitika?Lūgts dažos teikumos noformulēt, kas ir Latvijas ārpolitika, Rinkēvičs aizdomājas un galu galā atbild, ka ārpolitikas galvenais uzdevums jau no neatkarības brīža bijusi mūsu ārējās drošības stiprināšana.

Zanders: Neaizmirst arī iekšpolitiku

Lietojot medicīnas terminoloģiju, Latvijas prezidentūras ES pusgadam ir nevēlamas blaknes. Šķiet, būtiskākā - aizņemtība (vai vismaz tās imitēšana) ar prezidentūras pienākumiem var būt iemesls iekšpolitiski būtisku jautājumu nerisināšanai. Daži piemēri.

Politologs: Rinkēviča paziņojums neietekmēs Latvijas savstarpējās attiecības ar citām valstīm

Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (Vienotība) publiskā atzīšanās par netradicionālu seksuālo orientāciju nekādā ziņā neietekmē ministra profesionālās spējas, līdz ar to diez vai tas varētu būtiski ietekmēt Latvijas ārpolitiku un savstarpējās attiecības ar citām valstīm, uzsver Latvijas Universitātes asociētais profesors un politologs Ojārs Skudra.

Putina mērķis ir atjaunot kādreizējo Maskavas ietekmes zonu

Krimas krīzes laikā Vācijas kanclere Angela Merkele bija spiesta atzīt, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins acīmredzot "dzīvo kādā citā pasaulē", kas atrauta no realitātes. Patiesībā šī pasaule ir gluži labi pazīstama gan bijušajam VDK virsniekam Putinam, gan Austrumvācijas režīmā augušajai Merkelei. Tā ir pasaule, kurā Kremlis ir pasaules lielvaras centrs un atkarīgās satelītvalstis ir spiestas pakļauties Maskavas diktētiem spēles noteikumiem. Taču šī pasaule sabruka pirms vairāk nekā 20 gadiem, bet Putins un liela daļa viņa tautiešu to nekādi nevar pārdzīvot.

Zanders: Dubultie standarti Latvijas ārpolitikā

Sešas reizes gadā Polijā iznāk visnotaļ kvalitatīvs (jo balstās uz vietējo, nevis Rietumu ekspertu darbiem) izdevums New Eastern Europe. Ik numurā ir "lielā tēma" - piemēram, iepriekšējā tāda bija t. s. jaunie mediji Austrumeiropā. Savukārt jaunajā (šā gada februāris - marts) numurā centrālais temats ir Baltkrievija. Protams, ir vairāki materiāli par Ukrainā notiekošo. Tomēr redakcija ir uzskatījusi par nepieciešamu "neskriet līdzi" citu mediju dienas kārtībai un saglabāt Baltkrievijas tēmu. Manuprāt, pareiza attieksme.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide