Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Zobārsts

Dakteru misijas darbs un vecāku atbildība

Latvijā 12 gadu veciem bērniem patlaban ir vidēji 3–4 bojāti, plombēti vai izrauti pastāvīgie zobi. 1994. gadā šis rādītājs bija pat pieci vai astoņi. Rietumeiropas valstīs šis skaitlis ir ap vienu vai pat mazāks. Vislabākais zobu stāvoklis ir Dānijā, kur pusaudžu vecumā bērniem vidēji ir tikai 0,6 bojāti zobi. Skandināviem šādus rādītājus izdodas sasniegt, pateicoties tam, ka šajās valstīs tiek īstenotas ilgtermiņa profilakses programmas, kuras tiek pārraudzītas un izvērtētas, stāsta Egita Senakola, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zobārstniecības fakultātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras asociētā profesore.

Zobārstam jābūt kā ģimenes ārstam un draugam

"Primāri zobu veselības stāvokli nosaka ģenētika. Un, jo sliktāka ģenētika, jo vairāk jāiegulda profilaksē," norāda Jūrmalas zobārstniecības klīnikas R&D stomatoloģe Silvija Pudāne. Ar viņu sarunājamies par to, kāda ir Latvijas iedzīvotāju attieksme pret zobu veselību, izplatītākie stereotipi, biežākās stomatoloģiskās saslimšanas un nepieciešamā profilakse zobu kopšanā.

Veseli zobi bez dzīvsudraba

Eiropas Savienībā (ES) līdz 2030. gadam cer pilnībā beigt zobārstniecības amalgamas jeb metāla sakausējuma ar dzīvsudrabu izmantošanu. Tas tiek darīts, lai mazinātu šī materiāla ietekmi uz vidi un attiecīgi netiešu ietekmi uz cilvēku veselību. Lai ievērotu ES regulās noteikto, arī Latvijā šonedēļ tika apstiprināts zobārstniecības amalgamas lietošanas samazināšanas plāns 2019.–2020. gadam. Latvijas Zobārstu asociācijas prezidents Andis Paeglītis Dienai uzsver, ka tieša amalgamu saturošo materiālu negatīvā ietekme uz cilvēka veselību nav pierādīta un iedzīvotājiem, kuriem tādi materiāli ir izmantoti, nevajadzētu lieki satraukties.

Atkal augusi ēnu ekonomika zobārstniecībā

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sadarbībā ar Veselības aprūpes darba devēju asociāciju (VADDA) ir apņēmies apkarot ēnu ekonomiku veselības jomā. Šobrīd nodokļu nomaksa skaistumkopšanā, plastiskajā ķirurģijā, fizioterapijā un masāžas jomā esot dramatiska, un tā, neskatoties uz iepriekš panāktajiem uzlabojumiem, pasliktinājusies arī zobārstniecībā, trešdien vēstīja raidījums LNT Ziņas.

Francijā šausmu zobārstu notiesā uz 8 gadiem cietumā

Nīderlandietis Jākobs van Nīrops Francijā notiesāts uz astoņiem gadiem cietumā. 51 gadu vecais vīrietis, kurš ieguvis palamu "šausmu zobārsts", atzīts par vainīgu vairāk nekā 100 cilvēku apzinātā sakropļošanā, vēsta _The Guardian. _Zobārsts vairāku gadu laikā daudziem pacientiem veicis nevajadzīgas, bieži vien mokošas manipulācijas ar paliekošām sekām - izrāvis daudzus pilnīgi veselus zobus, salauzis žokļa kaulus.

Populārākajās zobārstniecības praksēs izsmelti valsts apmaksātie pakalpojumi bērniem

Gada nogalē iedzīvotāji var saskarties ar valsts apmaksāto zobārstniecības pakalpojumu bērniem ierobežojumiem, jo atsevišķās populārākajās ārstniecības iestādēs rindas uz tiem ir aizpildītas, aģentūra LETA uzzināja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).Šāda situācija nav visās ārstniecības iestādēs, uzsvēra NVD pārstāve Evija Štālberga.

Zobārste: Latvijā neprot tīrīt zobus

„Vērojot savus pacientus, nākas atzīt, ka liela daļa cilvēku Latvijā ir nepareizi iemācīti tīrīt zobus. Kā gan savādāk izskaidrot to, ka tik daudziem cilvēkiem ir hroniski iekaisušas smaganas? Dēļ tā taču ir slikta dvaša, un tas ļoti būtiski ietekmē cilvēka pašsajūtu, nemaz nerunājot par to, ka zobi neatgriezeniski bojājas,” skaidro Dr.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide