Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

Kā ārstēt izplatītākās ziemas traumas?

Ziema ir laiks, kad pat tiem, kuri nenododas ziemas priekiem – slidošanai, slēpošanai, snovbordam un braukšanai ar ragaviņām – nākas stāties pretī apledojumam, kas noklājis visas ielas un ceļus. Lai gan traumas no šādiem kritieniem visticamāk nebūs nopietnas, tās nevajadzētu atstāt bez ievērības. 11.Ģimenes aptiekas vadītāja un farmaceite Gundega Luka-Indāne sniedz padomus par to, kādus līdzekļus varam izmantot, lai paši veiksmīgi tiktu galā ar viegliem sasitumiem.

Sasitumi
Neatkarīgi no tā, cik spēcīgs ir sasitums, ir vairāki universāli paņēmieni, kurus farmaceite iesaka izmantot traumas gadījumā. Iesākumā sasituma vietu vajadzētu imobilizēt jeb novietot statiskā stāvoklī. Tas mazinās sāpes un samazinās asinsizplūdumu. Tāpat imobilizācija ir būtiska, jo var nodrošināt labāku asins un limfas cirkulāciju bojātajā vietā. Nākamais solis sasituma mazināšanai ir atvēsināšana. Aukstums darbojas gan kā pretsāpju, gan kā tūskas mazināšanas līdzeklis. Tas ir būtiski, jo tieši tūska nospiež nervu galus, izraisot sāpes. Aptiekās par salīdzinoši zemu cenu iegādājami aukstuma aerosoli, kuri noņem gan sāpes, gan arī tūkumu. Tāpat aptieku piedāvājumā ir arī īpaši plāksteri, kuri lietojami sasitumu, sasprindzinājumu un satiepumu gadījumos. To sastāvā ir mentols, tādēļ šādi plāksteri lieliski atvēsina. Tomēr, ja šādi plāksteri nav pieejami, vienmēr var izlīdzēties arī ar ledu.

Pēc tam, kad satraumētā ķermeņa daļa novietota nekustīgā stāvoklī un atvēsināta, lietojama nākamo līdzekļu grupa – ziedes un kompleksās smēres. Lielākā daļa no šāda veida smērēm ir universālas, jo lietojamas kā sasitumu, tā arī sastiepumu gadījumā locītavām un muskuļiem. Kā dažus no piemēriem Ģimenes aptieku farmaceite min Dolobene gel, Volteren, u.c. Šo gēlu sastāvā ir, piemēram, heparīns, dekspantenols, un citas vielas, kuras, uzsūcoties ādā, mazinās sāpes, tūsku un iekaisumu. Ja priekšroka tiek dota homeopātiskiem līdzekļiem, pieejams Osteogels, kura sastāvā ir piparmētra, dižegle un dimeksīds.

Jāpiemin, ka neviena no šīm smērēm nav piemērota, ja traumētajā vietā izveidojusies arī brūce. Tāpat to dziļās iesūkšanās dēļ tās nedrīkst lietot bērni. Pavisam maziem bērniem bez ārsta ziņas sasitumu gadījumā būt ieteicamas tikai aukstuma kompreses.

Locītavu samežģījumi
Locītavu samežģījuma gadījumā imobilizācijai lietojama elastīgā saite, un traumētā locītava ir jāpaceļ augstāk, lai tūska ietu uz leju. Šādos gadījumos atļauts dzert arī bezrecepšu pretsāpju medikamentus, piemēram, Ibumetin. Tomēr elastīgo saiti nedrīkst aptīt pārāk stingri, lai tā nenosprostotu asins cirkulāciju, kas tikai palielinās uztūkumu. Arī izmežģījumu gadījumā var lietot jau iepriekšminētos gēlus, taču ieteicams nogaidīt stundu vai divas, līdz izveidojies zilums.

Zilumi un asins izplūdumi
Aptiekās pieejami vairāki līdzekļi tieši zilumu mazināšanai, piemēram, Troxevasin, Hepagel, Siņak OFF. Tomēr Ģimenes aptiekas speciāliste uzsver, ka šīs smēres nav brīnumlīdzekļi, kas liks zilumam uzreiz pazust. Šāda tipa medikamenti paātrinās ziluma uzsūkšanās un izzušanas procesu, tomēr sasituma vieta tāpat būs novērojama gan violetā, gan zilganā, gan zaļganā stadija. Alternatīva varētu būt gēli, kuriem ir tonējošais efekts. Arī šajā gadījumā tūlītēja aukstuma uzlikšana uz sasituma vietas var maksimāli samazināt ziluma parādīšanos un izmēru.

Vitamīni un dabas līdzekļi
Ja ir vēlme sasitumu ārstēt ar dabiskiem līdzekļiem, tad dziedējošas īpašības piemīt arnikai un lavandai, kuru eļļas tiek izmantotas homeopātisko līdzekļu sastāvā un iegādājamas arī homeopātiskajās aptiekās. Tāpat dziedējošas īpašības piemīt kāpostiem – tīru kāposta lapu izdauzot ar gaļas āmuriņu, var iegūt
lielisku dziedējošu kompresi.

Pēc locītavu traumām, kā arī sasitumiem ieteicami B grupas vitamīni, kurus vislabāk iespējams nodrošināt ar pilnvērtīgu pārtiku.

Tomēr jebkuru traumu gadījumā Ģimenes aptiekas farmaceite Gundega Luka-Indāne iesaka ieklausīties savā ķermenī un ņemt vērā savu pašsajūtu – tiklīdz ir kādas nopietnas sūdzības, piemēram, ir sasista potīte un kāju nevar nolikt uz zemes, ir jāvēršas pie ārsta. Tāpat pieejams arī diennakts Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis (66016001), uz kuru zvanot darba dienās no plkst.17.00 līdz 8.00, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti, traumu gadījumā iespējams lūgt padomu speciālistiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko