Pilsētas centrā atklātā mākslas galerija jau piesaista ar savu ārējo izskatu. Slavens šveiciešu arhitektu duets Žaks Hercogs un Pjērs de Meirons drosmīgi pārveidojuši vairāk nekā gadsimtu vecu elektrostaciju. 1899.gadā uzceltā ķieģeļu ēka tagad ir pacelta uz šķietami trausliem piloniem, bet virs tās uzlikta iespaidīga dzelzs cepure, kuru dabiski nokrāsojusi rūsa.
"Mēs uzskatām, ka atjaunotā ēka jau pati par sevi ir mākslas darbs," priecājas Caixa fonda ģenerāldirektors Hosē de Konrado, pievienojoties vērtējumiem, ka vecā ēka tagad ir "kārdinoša", "izaicinoša", "pievilcīga" un "viegla".
Arhitektam Ž.Hercogam vien atliek piebilst: "Fakts, ka šī smagā masa ir spējusi atrauties no zemes, ignorējot jebkādus gravitācijas likumus, nav nekāds brīnums. Tā ir XXI gadsimta tehnoloģija."
Tagad bijusī elektrostacija ir septiņstāvu nams, no kuriem divi paslēpušies pazemē, bet pieci virspusē. Bijušās celtnes telpu kopējo platību ir izdevies pieckāršot.
Komplimenti patlaban tiek saņemti arī par vertikālo botānisko dārzu, kas iekārtojies uz vienas no fasādēm līdzās ieejai jaunajā centrā — 24 metrus augsto sienu rotā 15 tūkstoši augu. Šo darbu paveica franču botāniķis un vertikālo dārzu speciālists Patriks Blanks.
Kopumā projektēšanas un pārbūves darbs ilga sešus gadus. Caixa fondam, kas ir viena no pasaulē dāsnākajām kultūras un sociālajām organizācijām, šī pārveide izmaksāja 65 miljonus eiro (ap 45 miljoniem latu).
Izstādes
Kultūras centra galvenā funkcija būs tās saimnieka — Caixa fonda mākslas kolekcijas izstādīšana. Pašu fondu ir dibinājusi viena no Barselonas bankām, un tagad tā īpašumā ir vairāk nekā 700 mūsdienu mākslinieku darbi.
Jaunais centrs Madridē tika atklāts ar poļu skulptora Igora Mitoraja izstādi, marta vidū to nomainīja izstāde Eņģeļu maize, kurā apskatāmas 45 reliģiskas gleznas, to vidū Botičelli darbi, kas līdz šim vēl nekad nav bijuši izstādīti ārpus Ufici galerijas Florencē.
Par nākamajām izstādēm var uzzināt centra mājaslapā Fundacio.lacaixa.es.
Centrs līdzās izstādēm plāno rīkot arī koncertus, īpašus kinoseansus, debates un konferences.