Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā -2 °C
Sniega pārslas
Sestdiena, 4. janvāris
Spodra, Ilva, Ilvita

Tūristu ellīte viduslaiku pilī

Vai zināji, ka Karkasona ir pilsēta Dienvidfrancijā? - apmierināti jautā dēls Aleksis, kurš kārtējo reizi ir uzbūvējis vislielāko cietoksni. Tieši aizraušanās ar galda spēli Carcassonne ir tā, kuras dēļ nolemjam vasarā doties līdz pašiem Francijas dienvidiem, lai aplūkotu, kāda izskatās uz spēles kastītēm redzamā pils.


Izrādās, starp Pirenejiem un Francijas centrālo kalnu masīvu esošajam reģionam ir arī sena un padrūma vēsture. Taču šodien no tā vairs nav ne vēsts - Karkasona ir tipiska mazpilsētiņa, kuras centrālajā daļā līdzās sadzīvo gan viduslaiku šaurās ieliņas, gan tādas XXI gs. pašsaprotamas lietas kā McDonald"s, kājāmgājējiem atvēlēta iepirkšanās iela un laisku atpūtnieku pilnas kafejnīcas. Izkāpjot no vilciena, pirmais iespaids ir tieši tāds - nekas īpašs, tādu mazu miestiņu ir daudz. Ja nu vienīgi - laukiem netipiski daudz tūristu.

Mazpilsētiņa ar ambīcijām


Skatu kartītēs Karkasonas cietoksnis jeb La cité izskatās iespaidīgi - galu galā ar saviem 52 torņiem un diviem aizsargvaļņiem tas tiek uzskatīts par vienu no lielākajām militārajām būvēm Eiropā. Tradicionāli šī pilsētas daļa tiek dēvēta arī par Augšējo pilsētu (Ville Haute), savukārt jaunākā un modernākā daļa otrpus Odas upei - par Apakšējo pilsētu (Ville Basse). Apakšējās pilsētas lielākais lepnums ir tās senākā daļa Bastide St.Louis un Dienvidu kanāls, kurš, starp citu, līdz ar viduslaiku cietoksni ir ierakstīts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

Ļoti iespējams, ka pilsēta tā arī būtu palikusi miegains mazmiestiņš ar tumšu pagātni, ja vien cilvēkiem nebūtu ambīciju. Mūsdienās ambīcijas, protams, saistās ar ziņkārīgo tūristu miljoniem, kuri te iegriežas aplūkot vēsturiskos pieminekļus un iedzert kādu glāzi vīna. Visticamāk, viens no tūrisma mārketinga elementiem ir arī galda spēle Carcasonne, kaut par tās eksistenci nojauš vien retais pilsētiņas iedzīvotājs. Gluži tāpat kā mēs par krusta kariem un katariem.

Taču tūristiem nebūtu ko aplūkot, ja vien XIX gs. ambiciozu un laikabiedru pretrunīgi vērtēto senā cietokšņa restaurācijas plānu nebūtu uzsācis arhitekts Eižens Viols Leduks. Teju piecdesmit gadu laikā ēku pa ēkai, sienu pa sienai cietoksnis tiek atjaunots visā agrīno viduslaiku varenībā.

Pēdējais cietoksnis


Kaut pirmā nocietinātā pils tapusi vēl Romas impērijas norieta laikā un šai zemei pāri gājuši gan rietumgoti, gan sarāceņi, gan franki un spāņu musulmaņi, īstu uzplaukumu Karkasona piedzīvoja tieši viduslaikos - XI-XIII gs.

Nocietinātā pilsēta atradās svarīgu tirdzniecības ceļu krustpunktā. Karkasona ir viens no lielākajiem cietokšņiem pirms Pirenejiem, caur kuriem ceļš no franku zemēm ved uz Kataloniju un Aragonas karalisti, turklāt cietoksnis atrodas uz romiešu izbūvētā tirdzniecības ceļa, kurš savieno Vidusjūru ar Atlantijas okeānu.

Tik viena nelaime - pils īpašnieks, vikonts Raimons Rožē Trankavels bija visai labvēlīgs pret katariem, kuru sludinātā ticība nebija pa prātam ne Romas pāvestam Inokentijam III, ne Ziemeļu zemju baroniem. Tādēļ pāvests pasludināja krusta karu pret ķeceriem - katariem, kuru pēdējais patvērums bija tieši Karkasonas citadele.

Kā liecina nostāsti, Trankavels pret krustnešiem noturējies vairākas nedēļas, pils padevusies vien tad, kad beigušies dzeramā ūdens krājumi. Turklāt tajā laikā Karkasona bija stratēģiski svarīga vieta - robežpilsēta starp Aragonas karalisti un franču īpašumiem, tādēļ uzvarētāji cietoksni padarījuši vēl neieņemamāku. Pils nozīme zuda XVII gs., kad pēc Pireneju robežlīguma Rosiljona tika pievienota Francijai, un valsts robeža aizvirzījās daudz tuvāk Pirenejiem.

Tūristu ellīte


Atvaļinājuma vieglprātībā pat neapjaušam, cik šis cietoksnis vai, precīzāk sakot, nocietinātā pilsēta ir liela. Aiz lielajiem Narbonnas vārtiem uz mirkli pat apmulstam, jo nonākam īstā ellītē. Izrādās - aiz cietokšņa sienām ir paslēpusies īsta tūristu atrakciju gūzma - veikaliņi, kafejnīciņas, dārgi restorāni, arī viesnīcas. Lielākoties - uz tūristu gaumi orientēts masu piedāvājums, tādēļ arī nākas apskriet ne vienu vien riņķi, lai atrastu kaut ko sirdij un maciņam piemērotu.

Interesanti, ka tālākajā un klusākajā cietokšņa galā noslēpies ekskluzīvais Hotel de la Cite, kurā lētāk par 400 eiro naktsmājas neatrast, bet par nieka 1000 eiro var pārlaist nakti numurā ar terasi, kura robežojas ar pils mūriem.

Aleksis ir sašutis un vīlies, jo senajā cietoksnī bija cerējis no sirds izskraidīties un paspēlēt kariņu. Esam mazliet vīlušies arī par to, ka tajā dienā nav arī organizēto ekskursiju angļu valodā, kas ļautu krustu šķērsu izstaigāt apjomīgos mūrus. Tiesa, daļa nocietinājumu gan izstaigājama, apskatot veco grāfa pili.

"Jā, cietoksnis ir bijis neieņemams," secina Aleksis, rādot uz šaurajām šaujamlūkām un pamatīgajiem nocietinājumiem pirms pils vārtiem. Jāsaka, šis patiešām ir viens no varenākajiem cietokšņiem, kuru mums nācies redzēt, kaut īsti pie sirds neiet diezgan pamatīgā citadeles komercializācija.

Vakariņām turpat cietoksnī pēc neilgas minstināšanās nolūkojam kādu krodziņu, kur līdzās solīdām britu kundzītēm piektdienas vakaru svin vietējie puiši. Mmm.... vietējais siers, šķiņķis un vīns.

Ziemeļos no Karkasonas, aiz Melnā kalna iegūtais Kabardas sarkanvīns, kuru dzerot jādomā gan par karstajām un intensīvajām Vidusjūras krāsām, gan mierīgo un dzīvīgo Atlantijas piekrasti.

Vīna garša prātā paliek, arī atgriežoties nolūkotājā naktsmītnē - viesu mājā, vien dažu soļu attālumā no pils. Viesu māju atzīstam par vienu no ceļojuma veiksmēm, kaut maksa ir krietnas viesnīcas cenā. Taču mājas šarms un saimnieku viesmīlība bija izcila. Tieši tāpat kā veiksmīgiem risinājumiem pieskaitām ziņkāres nolūkos internetā pasūtītās vilciena biļetes. Tā kā darījām to laikus, biļetes pa pastu saņēmām jau Rīgā. Un ceļā vairs nav jādomā ne par leģendāro franču angļu valodas nezināšanu, ne cenām. Atliek vien nokompostrēt biļeti un kāpt vilcienā.

Neskumstam arī par to, ka vējainais un lietainais laiks mums neļāva pilnībā izbaudīt grandiozo cietoksni, jo nākamajā dienā, sēžot vilcienā uz Marseļu, saprotam, ka starp kalnu grēdām paslēpusies Langedoka-Rosiljona ir tā vērta, lai atgrieztos vēlreiz.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Izaicinājumu un izvirdumu pilns gads

Koka čūskas gads sāksies 29. janvārī. Samērā mierīgā un gudrā būtne mudinās cilvēkus uz jauniem izaicinājumiem. Saasināsies cilvēku emocionālā jūtība, tiks ierobežota daudzu valstu brīvā griba, a...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko