Kā sacīja ekonomikas ministrs, patlaban ir milzīgs spiediens uz koalīciju panākt vienošanos. Partijas Vienotība un premjera pozīcijas ir tuvojušās, tādēļ ir cerības panākt rezultātu pēc iespējas ātrāk. Ašeradens piekrita, ka, iespējams, jādomā par plānoto izmaiņu spēkā stāšanās termiņu atlikšanu, lai atbilstošu grozījumu pieņemšanai nav jāmeklē balsis ārpus koalīcijas. Kā norādīja ministrs, premjers Māris Kučinskis (ZZS) neatbalsta lēmumu pieņemšanu ar opozīcijas atbalstu, tādēļ patlaban neesot pamats runāt par valdības nestabilitāti.
Viņš gan atzina, ka patlaban tiks pieņemts fiskāli pieņemams risinājumus, neiedziļinoties, kurš variants ir labākais. Nākamajos mēnešos esot jāaicina eksperti, lai rastu ilgtspējīgu risinājumu.
Iedzīvotājiem un uzņēmējiem Ašeradens iesaka ievilkt elpu un gaidīt, kā noslēgsies diskusija par nodokļu izmaiņām. "Ļoti žēl, ka tā iznācis," sacīja Ašeradens, norādot, ka šodien sākas plašāka diskusija par ilgtermiņa nodokļu sistēmas izmaiņām - Rīgā norisināsies Finanšu ministrijas (FM) rīkots "Nodokļu maksātāju forums", kurā tiks prezentēts Pasaules Bankas (PB) veiktais Latvijas nodokļu politikas izvērtējums.
Kā ziņots, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, kā arī Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija vakar ar opozīcijas deputātu līdzdalību, Vienotības parlamentāriešiem balsojumos atturoties, konceptuāli atbalstīja piedāvājumu atteikties no minimālām sociālām iemaksām un līdz 15% palielināt mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likmi no 1.janvāra.
Saeima par šīm izmaiņām pirmajā lasījumā varētu balsot ceturtdien, bet galīgajā lasījumā - 20.decembrī. Pagaidām politiķu izteikumi neliecina, ka koalīcijas partijas šajā jautājumā varētu rast kompromisu. Vienlaikus politiķi pauž, ka valdības stabilitāti šis jautājums neapdraud un pašlaik valdības nomaiņa praktiski neesot iespējama.
Vienotība rosina izstrādāt jaunu piedāvājumu likumprojektā par minimālajām sociālajām iemaksām, lai nodrošinātu sociālās garantijas cilvēkiem ar zemu atalgojumu, it īpaši reģionos.
Vienotības pārstāvis, labklājības ministrs Jānis Reirs (Vienotība) informēja, ka amatpersonas "praktiski" vienojušās veidot darba grupu, kurā būtu iesaistīti LM, Finanšu ministrija (FM), Valsts Ieņēmumu dienests (VID), Valsts darba inspekcija (VDI), sociālie partneri, Latvijas Darba devēju konfederācija un arodbiedrības. Darba grupa līdz maijam izstrādātu piedāvājumu un koncepciju uzlabojumiem, kas īpaši pasargātu cilvēkus ar maziem ieņēmumiem. Bet par konkrētiem termiņiem vienošanās vēl nav, piebilda Reirs.
Patlaban Vienotība piedāvā risinājumu, ka mikrouzņēmumi, kuru apgrozījums nav lielāks par 40 000 eiro, var izvēlēties maksāt MUN 15% apmērā vai arī maksāt MUN 5% apmērā un par katru darbinieku veikt sociālās iemaksas. "Ja uzņēmējs izvēlēsies un būs sociāli atbildīgs, un gribēs normāli apdrošināt savu strādājošo, tad viņam ir iespēja izvēlēties šo sociālo maksājumu," sacīja ministrs. Savukārt uzņēmumiem ar apgrozījumu virs 40 000 eiro būtu tikai viena iespēja - MUN 15% apmērā.
Interesanti
likt invalīdiem strādāt pilnu slodz
Trollis JT