Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +1 °C
Daļēji apmācies
Otrdiena, 25. februāris
Alma, Annemarija

FM: Rīgas satiksmes iekļaušana valdības budžeta deficītā 2020. gada fiskālo telpu samazina par 72 miljoniem eiro

Pēc Eiropas Savienības (ES) kritērijiem Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme ir iekļaujama vispārējā valdības sektorā, tādējādi 2020. gada valsts budžeta fiskālā telpa saruks par 72 miljoniem eiro, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijā (FM).

Ministrijā skaidroja, ka šā gada aprīlī noslēdzās tā dēvētā klarifikācijas procedūra par Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) sagatavoto 2018. gada vispārējās valdības budžeta deficīta un parāda notifikāciju. Iepazīstoties ar šo informāciju, ES statistikas birojs Eurostat vērsa uzmanību uz atsevišķu publiskā transporta pakalpojumu sniedzēju sektoru klasifikāciju.

Atbilstoši Eiropas Kontu sistēmas metodoloģijai, ar ko tiek apkopota statistika par ES dalībvalstu fiskālajiem radītājiem, Rīgas satiksme ir klasificējama vispārējās valdības sektorā.

"Pēc ekonomiskās būtības tā nevar tikt uzskatīta par tirgus ražotāju, respektīvi, par tirgus ražotāju nevar būt tāda komercsabiedrība, kas ieguvusi tiesības darboties un sniegt pakalpojumus sabiedrībai bez atvērta konkursa, kā arī, kas darbojas monopolstāvokļa apstākļos konkrētā reģionā, vienlaicīgi lielāko daļu no komercsabiedrības ieņēmumiem veido maksājumi no vispārējās valdības, šajā gadījumā - Rīgas pašvaldības," skaidroja FM.

Ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis aģentūrai LETA stāstīja, ka Rīgas satiksme ir iekļaujama valdības sektorā pēc diviem kritērijiem, proti, vairāk nekā 50% uzņēmuma ieņēmumu ir pašvaldības dotācijas, kā arī Rīgas satiksme ir ierobežota savos lēmumos, jo uzņēmums īsteno politiskus - Rīgas domes - lēmumus.

FM piebilda, ka formāls lēmums no Eurostat un CSP par Rīgas satiksmes iekļaušanu vispārējās valdības sektorā pašlaik vēl nav pieņemts, bet lēmums ir sagaidāms šā gada beigās un ietekmēs 2020. gada valsts fiskālos rādītājus, tajā skaitā vispārējās valdības budžeta bilanci. Līdz ar to FM ir ņēmusi vērā šo ietekmi pieejamās fiskālās telpas aprēķinā.

Ministrija kopā ar Rīgas pilsētas pašvaldību ir sagatavojusi izvērtējumu par Rīgas satiksmes klasificēšanas vispārējā valdībā ietekmi uz vispārējās valdības budžetu, tādējādi 2020.gadā tā ir negatīva 71,9 miljonu eiro apmērā, 2021. gadā - negatīva 14,2 miljonu eiro apmērā, bet pozitīva tā ir 2022. gadā - 8,7 miljonu eiro apmērā.

FM piebilda, ka būtisko ietekmi 2020. gadā pamatā nosaka Rīgas satiksmes plānotās investīcijas sabiedriskā transporta autoparka atjaunošanā.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) aģentūrai LETA atzina, ka informācija par Rīgas satiksmes iekļaušanu valdības sektorā ir svaiga, tāpēc viņš patlaban nevar atbildēt, kā mazināt šāda lēmuma negatīvo fiskālo ietekmi uz valsts budžetu. Vienlaikus ministrs pieļāva, ka varētu domāt par atsevišķām likuma izmaiņām, neprecizējot kādām.​

(pievienota pēdējā rindkopa)

Top komentāri

ērce
ē
Ja valdība ir atbildīga par Rīgas pilsētas parādiem, tad kāpēc Rīgas "Ušakova republikai" bija dota tik liela autonomija ?
Debt 780k?
D
Pāradresējam Saskaņai un Gkr.
Tona
T
Ar Adam tiesibam, Latvijas valida subside Rigas satiksmi???? No kura laika, Latvanija sabiedriskais transports Riga ir jabut par velti, bet izmirstosajos Latvijas novas, laukos sabiedriska transporta billettes ir loti drags? Visa Latvijas teritorija sabiedriskajam transportam ir jabut maksas pakalpojumam 100% , runa var but par to, ka var but vairakas maksas pakapes: sakot no 7 gadu vecumam visiem ir jamaras par sabiedrisko transportu, berniem no 7-18, 19 gadi maksa par bileti, Riga varetu but 30 centi, pieaugusaniem 70 centi par braucienu, pensionariem, invalidiem 50 centi. Tas, ka Latvijas valdibas, prezidenti, pedejos 30 gados, atbalsta so banditisko, negodigo valsts izlaupisana un nodoklu maksataju apzagsanas sistemu ar siem bezmaksas brauciemiem ir kriminalsodama. Kapec lidz sim ne KNAB,SAB, GP, Latvijas ST nav ierosinajus kriminallietu par so politisko korupciju, kura ir privlegiju pieskirsana brauksanai sabiedriskaja transporta par velti kat madam cilveku grupam?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Neizkaisīt 250 000 eiro vējā(11)

Ar zināmu skepsi un pat uzjautrināšanos ir uzņemta ziņa, ka Finanšu ministrija (FM) turpmākajos trijos gados (līdz 2022. gadam ieskaitot) no sava budžeta 251 500 eiro tērēs valsts pētījumu pr...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas