Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis
100% valsts kompensētie medikamenti būs pieejami arī nākamgad

Lēnām turpinās ārstēt

Kaut arī veselības aprūpes nozares finansējums ir kā maza sedziņa, kas visus salstošos apsegt nespēj, atsevišķās jomās 2016. gada budžets ienesa patīkamus uzlabojumus. Diena noskaidro, kā līdz šim veicies ar C hepatīta slimnieku ārstēšanu un kādas pārmaiņas gaidāmas turpmāk.

Piemēram, no šā gada zāļu cenas kompensāciju C hepatīta slimniekiem palielināja līdz 100% līdzšinējo 75% vietā, kā arī kompensējamo zāļu sarakstā iekļāva vairākus inovatīvus medikamentus. Mainījās arī C hepatīta ārstēšanas kārtība, kas paredz jaunos medikamentus nozīmēt pacientiem ar smagāku slimības pakāpi. Šiem mērķiem budžetā papildus piešķīra vairākus miljonus eiro, kas gan gada pirmajā pusē jau tika izlietoti, jo pacientu skaits, kam nepieciešama ārstēšana, izrādījās lielāks, nekā atbildīgās iestādes bija rēķinājušas un prognozējušas.

Valsts kompensācijas apmēra palielināšana no 75% līdz 100% ir ievērojami palielinājusi to C hepatīta pacientu skaitu, kuri saņem valsts kompensējamās zāles hroniska C hepatīta ārstēšanai. Hroniska C hepatīta pacientu skaits, kuriem šogad pirmajā pusgadā nodrošinātas valsts kompensējamās zāles, ir pieaudzis par 52%, salīdzinot ar 2015. gada pirmo pusgadu. Pērn gada pirmajos sešos mēnešos kompensējamos medikamentus C hepatīta ārstēšanai saņēma 459 pacienti, savukārt šogad šajā pašā laikā zāles saņēmuši jau 696 pacienti.

Šis ir pirmais gads, kad tiek apkopoti un analizēti dati par C hepatīta ārstēšanas shēmām un ārstēšanas rezultātiem, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Jansone.

Pašlaik SPKC rīcībā ir dati par rezultātiem no 2016. gada janvāra līdz septembrim; tie ir sākotnējie dati un nesniedz pilnu priekšstatu par rezultātiem, jo liela daļa pacientu ārstēšanu vēl turpina. Kā liecina SPKC rīcībā esošā informācija, no janvāra līdz septembrim ir reģistrēti 1020 jauni C hepatīta pacienti un 910 pacientiem ir sākta ārstēšana. Patlaban 512 pacientu ārstēšanos ir pabeiguši vai pārtraukuši. 175 pacienti ir saņēmuši bezinterferona terapiju, no tiem 151 pacients ir atbrīvots no C hepatīta vīrusa.

Lielāku precizitāti varētu ieviest C hepatīta slimnieku reģistrs, kas patlaban ir izstrādes stadijā, kā arī ārstēšanas vadlīnijas, kuras gatavo darba grupa Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju slimību ārstēšanas un hospitālas epidemioloģijas konsultatīvā dienesta vadītāja profesora Ugas Dumpja vadībā. Darbs varētu tikt pabeigts šā gada novembrī.

Viņaprāt, būtiski ir izveidot pārskatāmu, vienotu elektronisku pacientu reģistru, ietverot tajā datus par līdz šim reģistrētajiem un ārstētajiem C hepatīta slimniekiem un sistemātiski to papildināt. Turklāt Dumpis ir pārliecināts – jādomā ne tikai par terapiju, bet arī par preventīviem pasākumiem, lai samazinātu slimības izplatību.

Visu rakstu par C hepatīta ārstēšanu lasiet ceturtdienas, 20. oktobra, avīzē Diena!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas