Quantcast
Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

LZP rosina apspriest iespēju pāriet uz bērnu ēdināšanu ar bioloģisko un vietējo pārtiku

Nopietni jāapspriež iespēja pāriet uz bērnu ēdināšanu ar bioloģisko un vietējo pārtiku, par Latvijas Zaļās partijas (LZP) valdes locekļa Pētera Dimanta pausto aģentūru LETA informēja LZP pārstāve Līga Bulmeistere.

Dimants kritizēja valdības sākotnējo ieceri pilnībā atteikties no brīvpusdienu finansēšanas mazāko klašu skolēniem, to uzdodot darīt pašvaldībām. Tagad gan valdība ir vienojusies šīs izmaksas dalīt proporcionāli starp valsti un pašvaldībām.

Tomēr, kā pauž Dimants, "aizsākot diskusiju par brīvpusdienu atņemšanu mazākajiem skolēniem, esošā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) ir nodemonstrējusi cinisma aukstasinīgāko formu". Viņa ieskātā, šī jautājuma skaršana naudas "ietaupīšanas" nolūkos ir neiedomājama.

"Tā vietā, lai tirgotos par to bērni ēdīs vai nē, pavisam nopietni bija jāapspriež iespēja pāriet uz bērnu ēdināšanu ar bioloģisko un vietējo pārtiku," pauda Dimants.

Viņš arī atzīmēja, ka jau līdz šim daudzās pašvaldībās, lai varētu bērniem nodrošināt ne tikai uzturvielām sabalansētas, bet arī gardas maltītes, papildu valsts finansējumam piešķīra papildu līdzekļus no pašvaldības budžeta.

"Lai pārietu uz bioloģisko un vietējo pārtikas produktu izmantošanu skolēnu ēdināšanā, valsts līdzfinansējums no esošajiem 1,42 eiro būtu jāpalielina līdz 1,8 eiro par ēdienreizi. Paralēli bioloģiskās pārtikas sasniedzamībai ir jāsamazina pievienotās vērtības nodoklis (PVN)," uzskata LZP valdes loceklis.

Dimants pauda, ka saskaņā ar viņa rīcībā esošo informāciju Latvijā īstenoto modeli, kur bērniem ir iespēja dienas laikā saņemt siltu ēdienu, augstu novērtējušas citas par Latviju daudz turīgākas valstis un analizējušas, kā to pārņemt. "Valdības uzdevums ir esošo ēdināšanas labo praksi pilnveidot uz vēl veselīgāku, tādējādi parādot ar darbiem, ka bērni un jaunās ģimenes ir Latvijas prioritāte," norāda politiķis.

Kā ziņots, sākotnēji bija plānots no likuma izslēgt valsts līdzdalību brīvpusdienu finansēšanā 1.-4.klašu skolēniem, šo pienākumu uzticot pašvaldībām.

Vēlāk gan tika nolemts citādi. Valdībā pagājušajā nedēļā apstiprinātajā protokollēmumā par 2020.gada valsts budžeta prioritātēm teikts, ka Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) ir jāsagatavo un izskatīšanai Ministru kabinetā jāiesniedz 2020.gada budžeta likumprojektu paketē grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā, paredzot valsts un pašvaldību līdzdalību brīvpusdienu nodrošināšanā 1.-4.klases izglītojamajiem no 2020.gada 1.janvāra. Tāpat jāiesniedz grozījumi Izglītības likumā, paredzot, ka no 2020.gada 1.janvāra pašvaldības piedalās brīvpusdienu nodrošināšanā 1.-4.klases izglītojamajiem savu budžetu sistēmā vismaz tādā pašā apmērā kā valsts.

Tas faktiski nozīmē, ka no jaunā gada skolēnu brīvpusdienu izmaksas tiks segtas gan no valsts, gan pašvaldību budžetiem, proti, valsts un pašvaldības proporcionāli sadalīs brīvpusdienu izmaksas.

Tikmēr Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētājs Gints Kaminskis (LZS) aģentūrai LETA pauda, ka IZM brīvpusdienas 1.- 4.klašu skolēniem plāno sponsorēt no pašvaldībām atņemtās naudas, kas nozīmē, ka visi izdevumi tik un tā būs jāsedz vietvarām.

Top komentāri

Bēdīgi!
B
Kur atrast LABU vietējo pārtiku? Neviena Latvijas siernīca neražo tik labu sieru kā igauņu Valio un poļu sviests ir daudz kvalitatīvāks kā Latvijas. Savukārt, Ķekavas ATKAULOTOS vistu šķiņķos visos kauls atstāts, bet Lietuvas Marienbādes šķiņķos - neviena!
Itamars Toledano
Nu jā! Latvija ir PILNA ar LABU vietējo pārtiku, savukārt Igaunijā, Lietuvā un Polijā visa vietējā pārtika ir SLIKTA, un apdraud latviešus. Nemaz nebrīnīšos, ja Lietuvā, Igaunijā un Polijā ļaudis domā tāpatās. Un Siguldā pļūta leišu un igauņu dēļ, un nevis no restorānu tīkla draņķīgās un sabojātās pārtikas, kas tika bērniem izbarota.
JP
J
Es par veselīgu, bet vai LV vispār var tik daudz saražot?
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

KNAB soda FID priekšnieci(13)

Izvērtējot Dienas publikācijā minētos faktus, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir saucis pie administratīvās atbildības Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) priekšnieci Ilzi Znotiņu. K...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas