Šķidro bīstamo atkritumu izgāztuve četrus kilometrus uz ziemeļiem no Olaines pilsētas tika izveidota 1972. gadā. Uz šejieni no 1973. līdz 1980. gadam veda rūpnīcas Olainfarm toksiskos atkritumus. Taču tehniskā izpildījuma nepilnību dēļ kaitīgās vielas vairākkārt noplūda un piesārņoja gruntsūdeņus, tūkstošiem reižu pārsniedzot pieļaujamās piesārņojošo komponentu koncentrācijas normas. Izgāztuve faktiski ir lauks meža vidū. Šeit atradušies četri baseini, un visā teritorijā bijis dažāds piesārņojuma līmenis – kāds baseins bijis pilnīgi sauss, cits – pilns ar ķīmiskām vielām, bet citos – piesārņots lietus ūdens. Visos baseinos bija radušās sūces, tādēļ piesārņojums no izgāztuves gan ar virszemes, gan gruntsūdeņiem izplatījās ārpus tās teritorijas.
Ar mērķi likvidēt vēsturiski izveidojušos piesārņojumu VVD 2015. gadā rekordtempā – tikai četru mēnešu laikā – īstenoja izgāztuves sanācijas projekta 1. kārtu. Lai gan VVD uzsver, ka piesārņojuma kodola likvidēšana projektā nav bijusi paredzēta, bijušais VARAM darbinieks apgalvo pretējo. Lai to īstenotu un izpildītu ES finansējuma noteikumus, bija jāsakārto juridiskās formalitātes, proti, valstij jāiegūst valdījumā apkārtējie zemes īpašumi no privātīpašniekiem, skaidro eksperts.
Viņa teikto noliedz gan VVD, gan VARAM, norādot, ka 1. kārtas ietvaros tika īstenotas visas projekta iesniegumā minētās darbības – attīrīta projekta teritorija, kur atradās piesārņojuma avots, veicot cieto atkritumu ekskavāciju, šķidro atkritumu atsūknēšanu, piesārņotās grunts ekskavāciju, kā arī piesārņoto gruntsūdeņu atsūknēšanu projekta īstenošanas teritorijā Ekolauks. Atbilstoši minēto institūciju skaidrojumam, projekts neparedzēja darbības citos zemes gabalos. "Projekta ietvaros nebija plānota piesārņojuma areāla sanācija, bet tikai piesārņojuma avota likvidēšana," pauž VVD un VARAM.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 25.septembra, numurā!
Lembe Piebaldzēns